Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

Namiji je nástupcem hry Tokaido, ve které putujete Japonskem

Ukázka hry.

V originální až zenové hře Tokaido od Antoina Bauzy putujete japonskou krajinou. Vyznačuje se čistou a minimalistickou grafikou. Tato rodinná hra vyšla již v roce 2012. Po deseti letech je tu její nástupce, hra Namiji, kterou u nás vydal Blackfire. Opět se vydáte do Japonska, tentokrát ale poplujete na lodi podél pobřeží. I tentokrát vás čekají nejrůznější zážitky, které budete během hry získávat. Hra je určena pro 2–5 hráčů od 8 let.

Ve hře Namiji se stanete rybáři z dávného Japonska. Vydáte se podél pobřeží japonského souostroví. Přitom se budete snažit o to, abyste se z této cesty vrátili plní zážitků. Budete pozorovat úchvatné mořské živočichy, chytat pestrobarevné ryby na udici či do sítí a lovit korýše. Také budete moci poslat po hladině obětiny pro mořská božstva. Ve hře zvítězí ten rybář, který nasbírá nejvíce bodů.

Herní plán je čtvercový s velkým vírem uprostřed. Cesta na něm tvoří vlastně kruh, začíná a končí v přístavu. Je na vás, zda během hry poplujete směrem po směru nebo proti směru hodinových ručiček. Každý hráč má svou desku, na kterou během hry umisťuje ulovené ryby a korýše. Získáváte za ně průběžně body. Na začátku hry na ni umístíte i 4 žetony obětin, které se snažíte vypustit do vodního víru. Za žetony obětin, které vám zůstanou, si na konci hry body odečtete.

Stejně, jako je tomu ve Tokaido, i ve hře Namiji je na tahu vždy hráč, jehož loďka je nejvíce vzadu. Můžete se tak dostat na tah i několikrát za sebou. Pokud poplujete rychleji, budete si moci více vybírat místa, na kterých se chcete zastavit. Pokud ale nějaké políčko přeskočíte, nebudete se moci vrátit. Zvláštní políčko představují přístavy, v nichž se musí zastavit všichni rybáři. Přitom je důležité, v jakém pořadí do přístavu dorazí. Ten, kdo zakotví nejblíže mořské trase, bude si jako první vybírat kartu přístavu, která poskytne body, nebo nějakou výhodu do další hry. Na další plavbu se jako první vydá ten, kdo zakotvil nejdál.

Na vaší mořské pouti se můžete zastavit na řadě míst. Na dvou získáváte ryby, které umisťujete do košíků na své hráčské desce. Snažíte se přitom o to, aby v celé řadě nebo sloupci byly ryby stejného druhu či stejné barvy. Za to získáte body. Na dalším místě získáváte korýše. Vytahujete je z pytlíku jeden žeton za druhým, maximálně 5. Kdykoliv můžete přestat. Pokud ale z pytlíku vytáhnete druhého kraba, nezískáte nic.

Zastavit se také můžete na pozorovatelnách, kde můžete sledovat, delfíny, chobotnice či velryby. Berete si postupně karty, až z nich vytvoříte celý obraz. Na místě s posvátným kamenem zas můžete získat kartu s úkolem. Pokud ho splníte, přinese vám body navíc.

Namiji je přátelská hra, ve které si hráči neškodí. Každý získává zážitky sám pro sebe. Na všechny se ale nemusí dostat, takže musíte dobře zvažovat, kde se zastavíte. Může se vám proto vyplatit, když poplujete rychleji, abyste obsadili určité místo. Záleží především na tom, co sbíráte a co budete mít nejvíce bodů.

Jedná se o svižnou hru s jednoduchými pravidly, kterou si dobře zahrajete v rodině i s příležitostnými hráči. Pro náročnější hráče poslouží jako pohodový filler.

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář