Hrajeme.cz
První dojmy

Nemesis přináší jedinečnou hororovou hru

Dlouho očekávané české vydání hry Nemesis je již k dispozici, takže se můžeme směle pustit do dobrodružství na vesmírné lodi. Tuto velkou, výpravnou hru z dílny Awaken Realms k nám přinesl MindOK. Pokud máte rádi horory s vetřelci, můžete si sami vyzkoušet, zda dokážete přežít na lodi plné krvelačných potvor.

Nemesis je atmosférická hra, ve které hráči musí spolupracovat, zároveň ale každý plní svůj osobní úkol, který nemusí být v souladu s cíli spoluhráčů. Díky tomu je hra plná tajemství, zvratů a nečekaných konfliktů. Jedná se tedy o semikooperativní hru. Zahrajete si ji až v pěti hráčích. K dispozici je i čistě kooperativní režim, který si můžete zahrát i sami, a hra za vetřelce.

Na zhodnocení této hry jedna partie rozhodně nestačí, ale mohu vám ji představit a podělit se o své dojmy. Hned na začátku je potřeba říci, že se jedná o hru pro náročnější hráče, kteří si chtějí užít propracovanou hru se silnou atmosférou, blafováním, ale i spoluprací.

Ve hře Nemesis představujete posádku, která se mimo plán probudila z hibernace. Zjišťujete, že bez vašeho zásahu nebude loď schopna dalšího letu, musíte ji opravit, abyste se bezpečně vrátili na Zemi. Na lodi se ale děje něco divného. Jednoho člena posádky jste našli mrtvého s dírou v hrudníku. Po lodi navíc slyšíte podivné šramocení.

V rámci přípravy hry si každý hráč vybere svou postavu. Můžete se stát kapitánem, pilotem, vědcem, průzkumníkem, vojákem či mechanikem. Každá postava má svůj unikátní balíček deseti akčních karet a počáteční vybavení. Akční karty vám přinášejí zajímavé možnosti, použít je ale můžete k zaplacení základních akcí, jako je pohyb, útok, zvednutí vzorku, aj. Kromě toho obdržíte také svůj osobní úkol. Zvítězíte, pokud přežijete a zároveň svůj osobní úkol splníte.

Právě v této variantě s osobními úkoly, je hra nejsilnější. Hře dodává napětí, překvapení a pravou hororovou atmosféru. Střetnutím s vetřelci se nevyhnete, ale pokud si chcete zachovat zdravou kůži, snažíte se mu vyhnout, co to jde. Musíte proto opatrně našlapovat, protože hluk je přitahuje. A přestože máte zbraně, munice je zoufale málo. Zároveň musíte řešit řadu problémů, s motory, požáry, zraněními. Nemáte jistotu, že letíte tam, kam chcete. To vše vás nutí ke spolupráci, zároveň ale neznáte skutečné záměry ostatních členů posádky.

Díky variabilnímu nastavení lokací, kartám, kostkám a vlastnostem postav bude každá partie vyprávět jiný příběh a bude vás stále udržovat v napětí. Připravte se na řadu překvapení, že vaše plány často selžou, ale i na to, že vaše postavu může předčasně skončit. Je však také na vás, do jak velkého rizika půjdete, nakolik budete spolupracovat či blafovat. Vše je ale dobře motivované herním příběhem.

Na hře je potřeba ocenit celkové zpracovaní a grafiku, která podtrhuje atmosféru hry. Té také výrazně napomáhají detailní figurky vetřelců i postav. Nemesis je hra, která za to stojí, doporučuji vyzkoušet, nebudete litovat. Díky českému vydání určitě najdete spoluhráče.Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář