Hrajeme.cz
Nové hryVideoVideopředstavení

Opráski sčeskí historje vás pobaví i jako karetní hra

Počet fanoušků i odpůrců komiksů Opráski sčeskí historje stále roste. Tomuto komiksu, který můžete znát z internetu, není nic svaté, komolí češtinu a utahují si z událostí české historie. Velký prostor v nich ale má humor a nečekaná pointa. V prosinci vyšla také karetní hra Opráski sčeskí historje s motivy postav a událostí z komiksů, kterou vydala Grada. Určena je pro 2–4 hráče od 7 let. Jedna partie vám zabere okolo 30 minut. Autory hry jsou Lukáš Kolek, Ondřej Paška a David Vávra a grafiku dělal člověk skrytý pod přezdívkou jaz. Pokud patříte k fanouškům komiksu Opráski sčeskí historje, pak se máte na co těšit.

V této hře budete bojovat o události z české historie. Zahrajete si například o Sametofku, Víťežní ůmor, Bílla horu či Příchot vejrozjestů. V každém kole svedete bitvu o jednu událost. Každá událost má přitom určitý efekt, který platí pouze ve chvíli, kdy se o ni hraje. To hře přidává na pestrosti. Ten, kdo získá tři události, vyhrává celou hru.

 

Hra má jednoduchá pravidla, která se vešla na jeden list papíru. Kromě karet událostí, o něž svádíte bitvu, obsahuje karty postav. Ty mají svou sílu, mohou patři do některé z frakcí (Kimonizti, Střevovjěkové, Spicovatelé) a mají svou schopnost, která se vyhodnocuje po vyložení, nebo platí, dokud je vyložená. Celková síla postav, které vyložíte z ruky, určí nejsilnější tým, a ten vyhraje událost.

Na začátku hry každý hráč obdrží pět karet postav, vyložíte kartu události a vyhodnotíte její efekt. Kolo začíná tím, že si všichni hráči tajně zvolí jednu kartu postavy, najednou je otočí a od začínajícího hráče vyhodnotí jejich schopnosti. Díky tomu můžete taktizovat a odhadovat soupeře. Například Zmikund (liška ryšavá) vám umožní vyměnit jakoukoliv vyloženou kartu za Zmikunda, Hucák vám zas dovolí vyhodit jednoho vyloženého spisovatele. Následně se hráči střídají v tazích, dokud ve hře nezůstane pouze jeden hráč. Jednou z akcí totiž je, že můžete vzdát boj. Ušetříte tak karty. Na začátku dalšího kolo si doberete pouze dvě karty.

Karetní hra Opráski sčeskí historje je jednoduchá, rychlá a vtipná, tedy alespoň pro ty, kdo se dokáží na naši historii i jazyk podívat s nadhledem a humorem. Už jen při procházení karet se budete bavit. Doporučuji vyzkoušet.

Délka videa: 2:37 min. (Grada)


Opráski sčeskí historje v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář