Hrajeme.cz
Pro náročnéPrvní dojmy

Oživte své Monstrum, a neztraťte lidskost

Můžete si zahrát řadu her s hororovou atmosférou, a nemusí mít v názvu Arkham. Většinou se jedná o tematické hry s důrazem na příběh. Novinka Monstrum: Frankensteinovi dědicové na to jde jinak. Jedná se o strategickou hru se silným tématem a nemalou náhodou. Téma je úzce provázáno s herními mechanismy. Hra především využívá rozvoj postavy, mechaniku worker placementu (umisťování dělníků na akce) – své vědce a asistenty posíláte do nemocnice, márnice či na hřbitov, a práci se zdroji, surovinami, které potřebujete na vytvoření monstra. Celkově se jedná o propracovanou hra, která je určena pro 2–4 hráče od 13 let. Herní doba se pohybuje okolo 2 hodin.

Je tomu již dvacet let, co vědec Viktor Frankenstein odešel z tohoto světa, když pronásledoval Netvora, kterého sám stvořil – monstrum umně sestavené ze znesvěcených ostatků mnoha lidských i zvířecích mrtvol. Je tomu již dvacet let, co Kapitán Robert Walton porušil svoji přísahu, že Netvora najde a sprovodí tuto zrůdu ze světa.

Úvod do hry Monstrum: Frankensteinovi dědicové.

Ve hře se ujmete role jednoho z uznávaných vědců, kteří se nebojí pokračovat v práci Viktora Frankensteina, kterou nedokončil. Děj hry se odehrává 20 let po hororových událostech, jimiž se zabývá román Mary Shelleyové Frankenstein. Vaším úkolem je vytvořit a oživit vlastní monstrum. Jakmile jeden z hráčů svůj výtvor úspěšně oživí, hra okamžitě končí. Případně skončí po 12 kolech. Zvítězí hráč s nejvíce vítěznými body.

Píše se rok 1819 a na Paříž se snáší zlověstná temnota. Tajemný mecenáš s odpudivým odstínem kůže a nespočtem ohyzdných jizev vyhlásil vědeckou soutěž, jejímž cílem je určit, který snaživec dokáže rozkrýt tajemství Frankensteinova bádání. A odměna? Odhalení ničeho menšího než tajemství smrtelnosti. Avšak sám mecenáš touží po odměně daleko osobnější. Chce to, co si mu jeho vlastní stvořitel netroufl dát: družku stejně strašlivou a zlořečenou, jako je on sám, která by navždy ukončila jeho osamění.

Kromě postavy s unikátní vlastností získá každý hráč svou hráčskou desku laboratoře, na níž bude tvořit své monstrum, skladovat materiál a nastavovat ukazatele vlastností: lidskost, odbornost a pověst. K dispozici pak máte jednu figurku vědce a dva asistenty. Během hry tedy svou postavu vylepšujete, což vám na konci hry přinese body a v jejím průběhu různé výhody. Můžete, a budete ale i ztrácet. Při styku s nemorálními osobami či za vraždu v temné uličce ztrácíte lidskost, a pokud jí ztratíte moc, není cesty zpět.

Během každého kola hráči postupně posílají své vědce a asistenty na různá místa ve městě a v laboratoři a realizují jejich akce. Vědec realizuje silnější akce, asistent slabší, na některých místech je jedno, koho pošlete. S tím, jak zlepšujete svou pověst, můžete mít až čtyři figurky a z asistentů udělat vědce. Vaše možnosti ve městě může ovlivnit událost, kterou na začátku kola odkryjete. V laboratorní fázi kola pak všichni ze získaného materiálu sestavují své monstrum a pokoušejí se jednotlivé části oživit.

Jaké akce tedy máte k dispozici? Můžete se vypravit na hřbitov a vykopat mrtvoly. Nesmíte očekávat, že tkáně budou v dobrém stavu, ale zato kostí můžete získat dost, ty se „nekazí“. Pokud koupíte mrtvolu na náměstí po popravě, bude materiál nejkvalitnější, ale popravy nebývají moc často. Můžete také unést mrtvolu z nemocnice nebo ji koupit v márnici. Pokud se vypravíte na jatky, získáte materiál ze zvířat. Návštěvou akademie zvyšujete svou pověst a odbornost, a to se hodí. V kostele svatého Rocha pak můžete odčinit své hříchy a být opět lidštějšími. Trh se hodí k nákupu i prodeji zboží a do doků se vypravíte, abyste si najali padouchy jako pomocníky.

Při vytváření jednotlivých částí monstra se vám bude hodit karta anatomie, která vám ukazuje, kolik a jakého materiálu potřebujete, a také zde zjistíte, kolik za to získáte vítězných bodů. Každou část těla nejprve musíte vytvořit, potom ji potáhnout kůží a nakonec se ji můžete pokusit oživit. K oživení použijete dvě kostky za každou nabitou leidenskou láhev. Pokud je vaše odbornost dostatečně vysoká, můžete použít modré kostky. Základní šedé kostky mají jen jeden úspěch a velké riziko poškození části těla, kdežto modré mají úspěchy dva.

Monstrum je propracovaná hra, která přináší jedinečné hororové téma, ale především jedinečný herní zážitek. Přes delší herní dobu nás hra bavila, vylepšování vaší postavy, vytváření monstra i herní události. Vše je do detailu promyšlené a sladěné s tématem. Vy sami si stanovujete míru rizika, do něhož půjdete. Jediné, co do mechanik úplně nezapadá, je oživování monstra pomocí kostek. Při vyrovnanosti hráčů může několik nepovedených hodů rozhodnout hru. Můžete se ale snažit získat karty, které vám pomohou zmírnit dopady výsledných hodů, nebo modré kostky, které jsou výrazně příznivější.

Hra poskytuje celou řadu možností pro volbu strategie a rozhodnutí. Pokud máte rádi složitější hry s výraznou atmosférou a určitou mírou náhody, pak Monstrum určitě vyzkoušejte.


Související články:Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář