Hrajeme.cz
Představení hryPro náročné

Pharaon je strategie zasazená do starého Egypta

Začátkem listopadu přišla nová strategická hra Pharaon, kterou k nám přinesl MindOK v česko-polském vydání. Určena je pro 1–5 hráčů od 12 let. Tematicky je zasazena do starověkého Egypta, takže vás nepřekvapí, že se většina aktivit ve hře točí okolo získávání prestiže a přípravy na cestu do zásvětí.

Herní plán je velký, je kruhový a zabere většinu stolu. Kruh je rozdělen do pěti zón. Představují různé sféry egyptského života: hrobky, obětiny, Nil, dvořany a řemeslníky. Do nich budete během hry vstupovat. Musíte využívat své zdroje co nejefektivněji, abys získali co nejvíce. Důležitou roli v tom hraje otočný kruh ve středu hrací desky. Určuje totiž zdroj, který musíte uhradit, abyste danou zónu mohli navštívit, pak ještě musíte zaplatit náklady na realizaci samotné akce. Můžete si ale odečíst zdroj vstupního poplatku, a tím si akci „zlevnit“. Dobrým plánováním tak můžete hodně ušetřit.

Ve hře Pharaon vás čeká celkem pět kol. V každém kole vykonáte tolik tahů, na kolik vám stačí zdroje, nebo dokud chcete či můžete. Počet vstupů do jednotlivých zón je totiž omezen. Kolo skončí, když všichni pasovali. Když někdo pasuje, přesune svůj žeton na počítadle kol na pyramidu, a když se znovu dostane na řadu, žeton posune a získá odměnu. Funguje to tedy jako jednoduchý vyrovnávací prvek. Kdo pasuje, získá také zdroje do dalšího kola. Dříve pasující hráč má větší výběr.

Po skončení kola se také pootočí kolo uprostřed herní desky, a tím se změní zdroj, který při vstupu musíte zaplatit. Po pátém kole nastane závěrečné vyhodnocení. Body získáte za karty dvořanů a řemeslníků, které máte, podle stupnice vlivu na Nilu, za dosažený stupeň výstavby hrobky, za zbylé zdroje a obětiny. Speciální body dostanete také za uspokojení pěti bohů. Body ale dostanete, pokud splníte obě podmínky daného boha, jinak z toho nebude nic. Zvítězí ten, kdo dosáhl nevyššího součtu bodů prestiže, případně držitel faraonova žetonu.

Pharaon je svěží strategická hra, která má pěkný nápad pro využívání zdrojů a umožňuje vhodnými kombinacemi získat více, než by se na první pohled mohlo zdát. A to vás bude bavit. Tahy jsou rychlé, takže je hra svižná. Zdrojů a komponent je tak akorát, abyste se v ní dobře orientovali. Příznivá je také herní doba něco okolo hodiny času, záleží na počtu hráčů.

Primárně je hra určena pro 3–5 hráčů, s malou úpravou pravidel si zahrajete i ve 2. V pravidlech najdete i pravidla pro sólovou hru a v krabici pět desek Zrádce, který se stane vaším protivníkem.

Věřím, že se hra bude líbit i příležitostným hráčům, kteří si rádi zahrají hru s minimem náhody. Pravidla jsou natolik přístupná, že hru zvládnou i zkušenější děti okolo 10 let. Hra Pharaon vás zaujme i svým příjemným grafickým provedením, které se na stole krásně vyjímá. Když se s ní někde setkáte, určitě ji nepřehlédnete.


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář