Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraní

Postavte atraktivní Zoo New York

Jednou z novinek minulého týdne, která by neměla uniknout vaší pozornosti, je hra Zoo New York. České vydání této nové hry Uwe Rosenberga připravil MindOK. Stanete se v ní staviteli zoo, budete zakládat výběhy pro zvířata, získávat nová zvířata a zajišťovat jim podmínky pro rozmnožování. Chytrý stavitel nezapomene ani na atrakce pro návštěvníky. Hra je určena pro 1–5 hráčů od 10 let.

Hra má jednoduchá pravidla. Každý hráč má svou desku, která představuje základy pro jeho zoo. Na ně bude umisťovat dílky různých tvarů. Ve svém tahu buď rozšíříte své zoo o nový výběh, nebo přidáte nové zvíře. Cílem hry je zaplnit celou plochu zoo výběhy a atrakcemi. Hra končí, když se to někomu podaří. Pak záleží na tom, zda ke splnění podmínky konce hry došlo ve vašem tahu ve fázi hlavní akce, nebo ve fázi rozmnožování. V prvním případě to znamená, že jste zvítězili a o pořadí ostatních rozhodují zbývající neobsazená políčka. Ve druhém případě se může stát, že podmínku splní více hráčů, pak rozhoduje to, kdo má více zvířat na své desce.

O tom, jaké dílky či zvířata máte k dispozici, rozhoduje umístění slona na liště akcí. Ve svém tahu totiž nejprve pohnete slonem a akci realizujete podle jeho umístění. Ve hře 2 a 4 hráčů ho můžete posunout až o čtyři pole, ve hře 3 a 5 hráčů až o tři pole. Pokud slon překročí linii rozmnožování, dojde k rozmnožování zvířat. Nemusí k ní tedy dojít vždy.

Tato rodinná hra nezapře rukopis Uwe Rosenberga, který rád využívá osvědčený mechanismus umisťování dílků různých tvarů. V každé hře tak řešíte menší puzzle, který je doplněný o získávání a umisťování zvířat. Důležité ve hře totiž je, že umisťovaný výběh nesmí zůstat prázdný. Musíte se také snažit šikovně rozmnožovat zvířata, protože tak získáte důležitou výhodu. Díky zaplnění celého výběhu zvířaty stejného druhu obdržíte dílky atrakcí navíc.

Hra má krásné provedení. Obsahuje spoustu dřevěných figurek zvířátek, které se budou dětem líbit. Jednu partii zvládnete za 30–60 minut, podle počtu hráčů. V pravidlech najdete i zkrácenou variantu pro 2 hráče a sólovou hru.

Ukázka hry (zdroj BGG).

Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář