Hrajeme.cz
Nové hry

Putujte s Marco Polem z Benátek do Číny

Marco Polo je čerstvá novinka, kterou právě v češtině vydává Albi. Je to strategická hra pro 2 až 4 hráče od 12 let. Určena je především náročnějším hráčům, kteří vyhledávají komplexnější hry. Tuto hru letos vydal Hans im Glück, v krátkém čase ale již zaujala řadu hráčů a získala několik ocenění, Deutscher Spiele Preis 2015 pro nejlepší rodinnou hru, Kennerspiel des Jahres 2015 – doporučená hra, International Gamers Award 2015 pro strategickou hru. Nyní si ji tedy můžete vyzkoušet i u nás.

Marco-Polo-plánHráči představují Marca Pola a jeho společníky na cestách do daleké Asie. Snaží se nasbírat co nejvíce vítězných bodů. Získávají je především tak, že navštěvují města a plní uzavřené obchodní smlouvy. Navíc mohou získat body na konci hry za splnění tajných úkolů. Po odehrání 5 kol nastane závěrečné bodování.

Herní plán představuje mapu světa sahající od Benátek, přes Asii a další kouty světa až do Pekingu. Vyznačena jsou na něm velká a malá města, oázy a cesty, které jednotlivá místa spojují. Dále jsou zde místa pro umisťování kostek. Každý hráč má k dispozici pět kostek své barvy, které umisťuje na jednotlivé akce. Někde mu stačí jedna, jinde bude potřebovat i dvě kostky. Jejich hodnota mu často určí míru zisku či možností při realizaci dané akce. Celkem je šest typů akcí: zisk 5 mincí, tržiště, chánova přízeň, uzavírání obchodních smluv cestování a akce karet měst. Například na tržišti můžete získat vybrané zboží, cestování vám umožní přesun mezi městy. Zboží slouží k plnění obchodních smluv. Peníze jsou zas důležité pro cestování.

Marco-Polo-karty-osobností

Je potřeba také zmínit, že každý hráč si na začátku hry vybere jednu postavu. Můžete představovat Marco Pola, Wilhelma von Rubruk či Kublaj Chána. Každá postava má svou speciální výhodu, která mu ve hře pomůže. Někdo například může zdarma využívat již obsazená akční pole, jiný má k dispozici dvě figurky, takže se může vydat do několika směrů, další pak získá bílou kostku navíc. Je to asymetrický prvek hry, takže každý hráč využívá trochu jinou strategii.

Marco-Polo-herní -materiálHra Marco Polo obsahuje hodně herního materiálu a řadu detailních pravidel, která je potřeba dobře nastudovat. První hra proto bude spíše seznamovací. Nejde o to, že by byla složitá, ale obsahují různé výjimky, na něž byste mohli zpočátku zapomínat. V lepší orientaci ve hře vám pomůže Dodatek k pravidlům s přehledem použitých symbolů ve hře a vysvětlením karet cílů a postav. Užitečné jsou také přehledové karty.

Marco Polo v katalogu Hrajeme.cz

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář