Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenza: Shogi – japonské šachy

Šachy u nás zná každý, skoro každý ví, jak se táhne jednotlivými figurkami, leckdo si je dokáže zahrát, málokdo je ale hraje opravdu dobře. Šachy přitom patří do našeho kulturního prostoru zcela nezpochybnitelně. Ve světě ale existují i trochu jiné šachy, které sice nemají tak propracované figurky, ale jsou stejně strategické a rozhodně stojí za pozornost. Jedná se o japonské šachy neboli Shogi. Je to také abstraktní strategická hra, ve které na herní desce vedou dva hráči své armády.


Nejpopulárnější je hra Shogi v Japonsku, kde vznikla a má dlouhou tradici. Již si ale našla cestu i do našich končin. Máte možnost si hru pořídit a hrát i soutěžní turnaje nebo jen tak pro radost v rodině či s přáteli. Místo figurek se v Shogi používají kameny s označením figury pomocí japonských znaků. Ve světě se používá i mezinárodní přepis značek. Hra tím ale ztrácí své kouzlo, a tak Česká asociace Shogi zkombinovala japonské znaky s mezinárodními. Díky tomu je hra přístupnější i začátečníkům.

Japonské slovo shogi (čte se šógi) znamená „hra generálů“. Je odvozeno od slova šógun, což v překladu znamená „nejvyšší vojenský velitel“. Původ hry není přesně znám, ale pravděpodobně se vyvinula z čínských šachů a do Japonska se dostala na konci období Nara (710–794). Postupně se vyvinulo několik variant hry s různě velkou herní deskou a různými kameny. Současná podoba hry vychází z verze malých shogi (Sho-shogi), která byla oficiálně ustanovena na počátku období Edo (1600–1868).

Ve hře Shogi usilujete stejně jako v klasické hře šachy o to, abyste dali mat soupeřovu králi. Při ohrožení krále (šach) ale není šachující hráč povinen šach oznamovat. Každý hráč vede svou armádu, která je složena z kamenů různého typu. Největší rozdíly oproti klasickému šachu jsou pak dva. Kameny je možné za určitých podmínek otočit, a tím je vylepšit, dostanou nové, lepší vlastnosti pohybu. Druhý rozdíl spočívá v tom, že můžete zajaté kameny vracet zpět do hry jako své. Díky tomu je hra plná napětí a zvratů po celou dobu.

Jak jste už správně pochopili, obě armády jsou složeny ze shodných kamenů, které mají na začátku stejné rozestavění. Jen směr položení kamenů určuje, komu kámen patří. Červený proužek na zadní straně kamene napomáhá v rychlé orientaci na herním plánu v průběhu hry. Žádné odlišení bílých a černých není potřeba. A o začínajícím hráči rozhodne los pomocí pěti kamenů pěšáků.

 

Každá hráč má své pěšáky, kopiníky, jezdce, věže, střelce, generály a krále. S nimi vyráží do boje. Pěšec se například může pohybovat jen o jedno políčko dopředu, jako povýšený pak má možností více, může i do stran a dozadu. Povyšování je velmi zajímavý prvek hry. Stejně tak vkládání zajatých kamenů. Protivníkovy kameny zajímáte stejně jako v šachu. Místo pohybu některým kamenem na desce můžete zajatý kámen vložit do hry, a to na jakékoliv volné pole.

Shogi je abstraktní hra s propracovanými strategiemi a taktikami, které můžete během partií objevovat. Každá bude jiná a plná zvratů jako v dávných bitvách. Pokud máte rádi šachy nebo jiné abstraktní hry, pak Shogi určitě vyzkoušejte. Hra ale bude bavit i ty, kdo klasické šachy nemusí. S větší herní deskou (9 x 9 polí) a větším počtem kamenů bude vaše bitva epičtější. Více se přibližuje válečným hrám. Napomáhá tomu povyšování kamenů a jejich opětovné vkládání do hry. Stejně jako v jiných abstraktních hrách platí, že má zkušenější hráč výhodu, ale také se od něj můžete více naučit. Shogi je výborná volba, kdo se chce procvičit strategické uvažování, které pak uplatní i v jiných hrách. Pravidla jsou jednoduchá, jen začít.

 

U nás dostupná sada je vyrobeny v České republice a je unikátní svým značením i provedením. Kameny jsou označeny jak japonskými znaky (kanji), tak i mezinárodními šipkami. Díky tomu je přístupná svou cenou a usnadňuje začínajícím hráčům seznámení s hrou. Pokud vás hra zaujme natolik, že se o ní budete chtít dozvědět více, podívejte se na webové stránky hry Shogi.cz, které jsou v češtině. Najdete zde i přehled míst, kde najdete spoluhráče.

Shogi – základní informace

Počet hráčů: 2
Herní doba: 60 minut
Doporučený věk: od 6 let
Odkaz: webové stránky hry Shogi

Shogi v katalogu Hrajeme.cz:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář