Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Arboretum

Arboretum je krásná malá hra, která rozzáří váš stůl barvami jarních stromů. Je to karetní hra pro 2–4 hráče od 8 let. Autorkou ilustrací stromů je Beth Sobelová, která se podílela například na hře Na křídlech či Between Two Cities. Už jen tyto nádherné ilustrace vás nadchnout, tedy pokud máte alespoň trochu rádi přírodu a les. Navíc se jedná o pravidlově jednoduchou, ale herně propracovanou a velmi rafinovanou hru.

Původně hra vyšla v roce 2015. České vydání v TLAMA games připravili podle nové edice. Hra získala nominaci na cenu Golden Geek 2015 pro nejlepší karetní hru a nejlepší grafické zpracování.

Stromy, krásné stromy

Tématem hry jsou stromy, celkem ve hře najdete 10 druhů stromů od těch u nás dobře známých, jako jsou dub, javor, vrba, po vzácné dřeviny, například sakura či liliovník. Vybrány byly s ohledem na převažující barvu, sakura je růžová, dřín bílý, dub hnědý, vrba tmavě zelená, delonix červený.

Během hry budete vytvářet své arboretum. Přitom se budete snažit o to, aby mělo co největší hodnotu. Záležet bude především na uspořádání stromů ve vašem arboretum. Jen ten nejzkušenější kurátor si zaslouží obdiv veřejnosti a odborníků z celého světa.

Každá karta obsahuje ilustraci stromu, symbol a pojmenování druhu a v každém rohu hodnotu od 1 do 8. Mohou si ji tedy dobře zahrát i ti, kdo dobře nerozlišují barvy.

Jak se hraje

Každý hráč na začátku hry obdrží 7 počátečních karet a na konci hry mu také 7 karet v ruce zůstane. Tyto karty budou důležité pro závěrečné bodování. Celkový počet karet ve hře závisí na počtu hráčů, ve 4 hrajete se všemi, ve 3 použijete 8 druhů, ve 2 pak 6 druhů.

Tah hráče je jednoduchý. Nejprve si doberete 2 karty. Můžete si ale vybrat, zda si je vezmete z dobíracího balíčku či z vrchu odkládací hromádky některého hráče (a to v jakékoliv kombinaci). To je první důležitý moment této hry. A to i proto, že hra končí na konci tahu hráče, který si vzal poslední kartu z dobíracího balíčku.

Následně musíte do svého arboreta zasadit jeden strom. Uděláte to tak, že vyložíte kartu tak, aby sousedila s některou kartou ve vašem arboretu. Snažíte se přitom o to, abyste vytvářeli stromořadí, které vám na konci poskytnou body. Stromořadí tvoří stromy, které tvoří vzestupnou číselnou řadu, začínat a končit musí stejný druh stromu. Bod dostanete za každou kartu ve stromořadí, další bod navíc za každou kartu, pokud stromořadí tvoří stejný druh o alespoň 4 kartách. Kromě toho můžete získat bod navíc, pokud stromořadí začíná 1, a 2 body navíc, pokud končí hodnotou 8.

Nakonec musíte odložit jednu kartu na svůj odkládací hromádku. Každý hráč má svou a musí být dobře viditelná pro všechny hráče. To je další významný moment hry, protože odloženou kartu vlastně nabídnete ostatním hráčům. Zároveň ale nějakou kartu vždy odložit musíte.

Na závěr nastane jakási dražba o bodování jednotlivých stromořadí. Oboduje ho ten kdo má na konci hry v ruce nejvyšší hodnotu karet daného druhu. Přitom ale platí, že karta s číslem 8 má hodnotu 0, pokud jiný hráč má kartu s hodnotou 1. Může se také stát, že máte právo bodovat, ale dané stromořadí nemáte. Body pak nezíská nikdo. Pokud ale nezůstala v ruce karta nikomu, všichni mohou jedno stromořadí obodovat.

Celkové hodnocení

V pravidlech se dočtete, že se za pokojným tématem skrývá velice rafinovaná hra. Je to pravda. Místo poklidného sázení stromečků vás totiž čeká promyšlený zápas o každý strom. Musíte si totiž dobře rozmyslet, který strom zasadíte do svého arboreta, a také kam, a zároveň se musíte rozhodnout, které karty si ponecháte v ruce.

Arboretum na první pohled působí jako abstraktní hra, má v sobě ale výraznou nepřímou interakci mezi hráči. V každém tahu musíte zvažovat několik věcí, co potřebujete vy, co vaši spoluhráči, a jaká je šance na zisk těch správných karet. Je dobré si také pamatovat, jaké karty jsou již ve hře a které ještě přijdou, případně i kdo je získal. Navíc také musíte zvažovat, které karty si necháte pro závěrečné bodování.

Arboretum si dobře zahrajete v rodině, ale osloví i náročnější hráče. Dobře si ji zahrajete v jakémkoliv počtu. Jedná se o malou hru, která vám zabere okolo 30 minut, ale každá partie před vás staví nová rozhodnutí. Zároveň také platí, že záleží na tom, jaké karty si dobíráte a jakou nabídku vám vytvoří spoluhráči. Je ale na vás, jak se s touto náhodou dokážete popasovat. Určitě hru doporučuji, abyste si ji vyzkoušeli.


Arboretum

Autor: Dan Cassar

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 30 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2015 (česky 2020)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář