Hrajeme.cz
Recenze

Recenze: Big Monster

Malé vydavatelství herních nadšenců BoardBros po karetní hře Ve stínu pyramid vydalo rodinnou deskovou hru s názvem Big Monster. Vydáte se s ní na vzdálenou planetu, kde budete objevovat prapodivná monstra. Zahrajete si ji ve 2–6 hráčích od 10 let. Je to rychlá draftovací hra, ve které usilujete o to, abyste se stali nejúspěšnějšími průzkumníky.


Planeta obřích monster vás vítá

Na vzdálené planetě kromě obřích monster budete objevovat i vzácné krystaly a soupeřit s ostatními průzkumníky v plnění úkolů. K dispozici máte dvě herní kola, která představují dva dny na neznámé planetě. Vaším cílem je získat co nejvíce bodů průzkumu. Obdržíte je na konci hry za objevená monstra, vzácné krystaly a za splněné úkoly.

Hra vám umožňuje hrát v několika herních módech. Buď hrajete kompetitivně všichni proti všem (ve 3–6 hráčích), nebo týmově ve dvojicích (ve 4 nebo 6 hráčích). Můžete si zahrát i ve dvou hráčích podle upravených pravidel. Při týmovém hraní je výsledkem týmu nižší ze skóre obou hráčů.

Tím jaká monstra si vybíráte, vytváříte sety, které vám přinesou kýžené body, ale plníte i úkoly, což jsou vlastně body navíc. Záleží také na tom, jak kartičky skládáte k sobě, protože teprve složením dvou a více dílků získáte krystaly. Každý průzkumník má svou specifickou vlastnost, která vám dává určitou výhodu. Na vás pak je, jak ji využijete.

Jak se hraje

V každém kole dostane každý hráč sadu kartiček s monstry, z nichž si jednu vybere a přidá ji ke svému dílku s průzkumníkem. Zbylé předá jinému hráči, kterého si zvolí. Položí je na jeho loď. Neposílá je tedy sousedovi doprava či doleva jako v jiných draftovacích hrách. Můžete si vybrat soupeře, kterému chcete jeho situaci ztížit, nebo naopak pomoci spoluhráči v týmovém módu. Na svou loď si je může položit jen v případě, že žádná jiná již není volná. Pak může dostat žeton loudavého monstra, které mu na konci hry přinese mínus 5 bodů (pokud mu zůstane, je to ale volitelné pravidlo).

Jeden tah se skládá ze tří kroků, vyberete si dílek, předáte zbývající dílky a přiložíte vybraný dílek do své herní oblasti. Pro přikládání dílků monster platí několik jednoduchých pravidel. Musí přiléhat celou stranou a musí mít správnou orientaci. Přitom platí, že mohou sousedit s jakýmkoliv jiným dílkem, tedy bez ohledu na typ monstra.

Ve hře je celkem 6 sad kartiček po 20 monstrech. Ve hře použije tolik sad, kolik je hráčů (základní sadu vždy doplníte dalšími sadami). Na výběr také máte z několika typů žetonů bonusů. Jen si musíte pohlídat symboly pro týmový nebo kompetitivní mód. Tím je zajištěna variabilita hry.

Ve hře je několik typů monster, které odlišuje prostředí, v němž žijí. Některá vám přináší přímé body, jiné v kombinaci, další stanoví podmínky pro zisk bodů. Speciální jsou ledová monstra, která jsou nestabilní a mohou mutovat působením zvláštních mutagenních monster.

Zpracování a pravidla

Hra má originální grafické zpracování. Obzvláště monstra jsou pěkně a vtipně namalovaná. Kartičky jsou vyrobeny z tvrdého kartonu, takže se k sobě dobře přikládají a drží na místě.

Upozornit musím na pravidla. Ta celkově nejsou složitá, ba jsou velmi jednoduchá. Pravidla ale působí poněkud chaoticky a lehce některé detaily přehlédnete. Je to dáno tím, že najednou vysvětlují několik herních módů a obtížně se zpětně hledají odpovědi na věci, které vám po rychlém přečtení nebyly jasné. Proto doporučuji, abyste si je přečetli pečlivě a v klidu.

Celkové hodnocení

Hra Big Monster originálním způsobem využívá draft. Celkově se jedná o dobře promyšlenou hru, která je přístupná širokému okruhu hráčů. Díky variabilnímu nastavení nebudou dvě partie zcela stejné. Vždy vás nová nastavení, a především volby ostatních hráčů přinutí hledat nové cesty k vítězství. Pokud budete chtít uspět, budete muset sledovat i to, co dělají ostatní, jaká monstra potřebují, protože každé monstrum se počítá.

Hra je určena pro děti od 10 let, dobře ji zvládnou i mladší děti, které mají herní zkušenosti. I noví hráči se rychle zorientují v možnostech, které jednotlivé typy monster nabízí. Je jednoduchá, přitom není triviální, v každém tahu budete přemýšlet, jaké monstrum zvolit. Když si monstrum nevezmete vy, zaručeně se bude hodit někomu jinému.

Hru vám mohu vřele doporučit pro hraní v rodině i s příležitostnými hráči, ale nepohrdnou jí ani náročnější hráči.


Big Monster

Autor: Dimitri Perrier

Počet hráčů: 2–6

Herní doba: 30 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2018 (česky 2020)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář