Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze: Bloodborne – desková hra

V červnu dorazila očekávaná velká desková hra Bloodborne, kterou připravil CMON podle stejnojmenné videohry. Na její přípravě se podílel zkušení Eric M. Lang, což dávalo naději na dobrou hru. Předešlá karetní hra Bloodborne se podařila. Jednalo se ale o menší kompetitivní hru. Bloodborne: Desková hra je oproti ní kooperativní hra s pěknou výbavou detailních figurek. Určena je pro 1–4 hráče od 14 let.


Svět Bloodborne je temný a nebezpečný

Videohra Bloodborne je temná a plná nebezpečí. Především si v ní užijete boj s nejrůznějšími nestvůrami. Desková hra se vám pokouší zprostředkovat obdobný zážitek. A daří se jí to velmi dobře.

Ve hře představujete drsné lovce, kteří ve městě Yharnam bojují s děsivými příšerami, pátrají po tajemných mystériích a skrytých tajemstvích. V krabici vás čekají čtyři scénáře. Každý je rozdělen do tří samostatných her, které jsou vzájemně provázány. Během každé kampaně postupně vaše postava získává zkušenosti, sbírá vybavení a rozvíjí své dovednosti.

Herní materiál.

Jak se hraje

Úvodní karta každého scénáře vás uvede do příběhu a karta kapitoly vám sdělí pravidla a pokyny pro přípravu. Dále v balíčku najdete karty misí, které odhaluje jen v případě, že k tomu dostanete pokyn. Kapitolu úspěšně dohrajete, když splníte misi lovu. Kromě toho můžete plnit vedlejší mise vhledu, které vám prozrazují další události a části příběhu. Při jejich splnění můžete získat silné odměny. Mohou pro vás být také důležité při plnění dalších misí. Pro vítězství v celé kampani musíte úspěšně projít všemi třemi kapitolami. Pokud v jakékoliv kapitole prohrajete, musíte začít znovu od začátku.

Karta kapitoly vám také prozradí, s jakými nepřáteli se budete střetávat. Jejich karty umístíte na panel lovu, který vám mimo jiné při odhalení nové lokace podle symbolu ukáže, kde na vás budou číhat. Objevujete je při pohybu postavy, což je jedna ze základních akcí postavy. Kromě útoku, na který se podíváme za chvíli, můžete provést interakci, kterou využijete při sbírání předmětů nebo setkání s nějakou nehráčskou postavou. Můžete také přeměnit svou trikovou zbraň nebo vstoupit do Lovcova snu, což vám pomůže obnovit své bojové schopnosti a vylepšit váš balíček vlastností lovce.

Nepřátelé: Vikářka Amelia, Duchovní bestie, Kostelní obr.

Balíček lovce obsahuje 12 karet vlastností (vytrvalosti, síly, obratnosti a vitality). Jejich počet se nemění, ale můžete je obměnit za vylepšení, a tak svou postavu rozvíjet. Za vylepšení „platíte“ žetony ozvěny krve, když zvolíte akci Lovcův sen. Vybíráte z karet v nabídce. Ozvěny krve získáte, když zabijete některé monstrum. Tím utváříte svou jedinečnou postavu.

Postavy odlišují především jejich trikové zbraně. Na její kartě máte tři nebo dvě pozice, které budete využívat v boji. Triková zbraň je důležitým prvkem ve hře a pro vaše herní rozhodnutí. Slouží k útoku i k obraně, ale jakmile máte všechny pozice obsazeny, nemůžete provést útok. Musíte kartu „vyčistit“ tím, že přejdete do Lovcova snu, nebo trikovou zbraň přeměníte, tzn. otočíte ji na druhou stranu, která vám dá nové možnosti pro boj. Každá postava také má svou střelnou zbraň s užitečnou vlastností pro využití v boji.

Panel lovce.

Příprava na boj a boj je jádrem hry. Vyrážíte do ulic Yharnamu, abyste se účastnili lovu, takže musíte být připraveni na to, že se budete střetávat z nejrůznějšími bestiemi. Jejich zabíjení vám pomůže odhalit tajemství města a splnit mise. Získáváte za ně drahocenné ozvěny krve, které vám v Lovcově snu pomáhají zvýšit vaši vlastní sílu.

V této hře nezáleží na tom, zda vy zaútočíte na nepřítele, nebo nepřítel na vás. Boj se vyhodnocuje stejně. Nejprve si zvolíte kartu vlastnosti a položíte ji na volnou pozici na trikové zbrani. Vybraná karta vlastnosti může útok ovlivnit, je proto potřeba dobře vybírat. Poté se otočí karta akcí nepřítele, která určí, zda zaútočí základním, či speciálním útokem, nebo zda využije svou schopnost. Díky uskočení ještě máte možnost se útoku nepřítele vyhnout, musíte ale mít kartu vlastnosti s klíčovým slovem uskočení a volné místo na trikové zbrani. Posledním krokem je vyhodnocení útoků. Rozhodující je jejich rychlost. Pokud budete rychlí a tvrdí, nepřítel padne dřív, než vás stihne ohrozit. Spíše ale počítejte s tím, že nějaké to zranění utržíte.

Může se tedy stát, že váš lovec je zabit. Neznamená to, že byste ve hře skončili. Jen přijdete o všechny již získané ozvěny krve a přejdete do Lovcova snu, který vám umožní obnovit životy a vyčistit trikovou zbraň. Do hry se vrátíte v následujícím kole. Není ale dobré umírat často, protože s návštěvou Lovcova snu se posouvá i ukazatel lovu, který odměřuje váš čas.

Lovci: s Ludwigovou svatou čepelí, se skládací holí, s pilovým sekáčkem, s loveckou sekerou.

Grafika a zpracování

Hra pro ilustrace karet, figurky postav i další materiál využívá grafiku z počítačové hry. Vše je laděno tak, aby se podtrhla temná atmosféra hry. Celkové zpracování je excelentní. Detailní figurky přímo vyzývají k tomu, abyste je namalovali. Musím pochválit inzert a uspořádání herního materiálu v krabici. Figurky mají samostatný box, který přesně pasuje do krabice. Nic v ní díky tomu „nelítá“. Připraveny jsou i „sloty“ pro uložení karet každého hráče, které využijete při přerušení hry. Příští herní setkání můžete vše rychle nachystat a pokračovat další kapitolou scénáře.

Panel lovu.

Celkové hodnocení

Hry podle licencí nebývají vždy nejpovedenější, ale najde se naštěstí celá řada her, které povedly, například Pán prstenů: Putování po Středozemi, Star Wars: Rebélie či Kmotr: Impérium Corleonů. Byl jsem proto na Bloodborn: Deskovou hru velmi zvědav. Především mě zajímalo, zda jako desková hra funguje, bez ohledu na elektronickou předlohu.

Hra mě velmi příjemně překvapila. Především svou výbornou hratelností v jakémkoliv počtu hráčů. Hráči se rychle střídají v tazích a zábavné je sledovat i to, jak bojují ostatní. Zábavný je především systém rozvoje postavy přes obměnu karet vlastností lovce, jejich využíváním při boji a řešení boje jako takového.

Důležitá je ve hře spolupráce hráčů, jinak nemáte šanci uspět. Nejspíš se vám to na poprvé nepovede, ale to nevadí. Výhodou je, že si můžete určovat pořadí hráčů sami. Zároveň ale také platí, že každý hraje za sebe a rozvíjí svou postavu, takže se i mezi hráči může projevit určitá rivalita. Dále také postupné objevování lokací a plnění misí zaručuje, že i ten samý scénář bude vypadat podruhé jinak. Hra je proto dostatečně variabilní.

Připravte se na to, že celý scénář, všechny tři jeho kapitoly, za jeden večer nezahrajete. Jedna kapitola vám zabere 2–3 hodiny. Upozorňuji na to, protože toto „rozkouskování“ partie někoho může odradit. Když ale vytrváte, vaše postava se vám odmění, protože začne fungovat její balíček vlastností, který jí připravíte.

Ukázka karet předmětů.

I když má Bloodborne svůj příběh, respektive příběhy podle jednotlivých scénářů, není to to nejdůležitější ve hře. Dává hře atmosféru a vám cíl. A poskytuje dostatek příležitostí k tomu, abyste si užili nelehký boj s nepřáteli.

Přestože pravidla hry nejsou celkově složitá, budete alespoň zpočátku narážet na nejasnosti v jejich výkladu. Můžete se také setkat se situacemi, na jejichž řešení vám pravidla ani neodpoví. Pak je potřeba, abyste se sami dohodli a hráli dál.

Celkově přináší Bloodborne do svého „segmentu“ her řadu inovativních prvků, které je potřeba ocenit. A troufám si říci, že mnohé z vás nadchne natolik, že se k hře budete rádi vracet. Já ji mohu vřele doporučit.

Ukázka karet nepřátel.

Bloodborne: Desková hra

Autoři: Michael Shinall, Eric M. Lang

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: 2–4 hodiny

Doporučený věk: od 14 let

Rok vydání: 2021 (česky 2021)


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář