Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze: Břink! Ve Vesmíru! – Velká galaktická loupež

První Břink zasazený do fantasy světa dokázal, že spojení deck-buildingu s pohybem po mapě funguje výborně. I přes některé připomínky hráčů stále patří k našim oblíbeným hrám, k nimž se rádi vracíme. Proto jsem byli zvědaví, zda nový Břink! Ve vesmíru! naplní zvěsti, že hru posouvá a vylepšuje. Určena je také pro 2–4 hráče od 12 let. České vydání přinesly REXhry.

Břink ve sci-fi světě

Hra vás tentokrát zavede na vesmírnou loď temného kyborga Tyrana Rexe, který ovládá téměř celou galaxii. Na lodi uchovává ty nejcennější artafakty. Vaším úkolem je proplížit se na palubu, překonat zabezpečovací systémy a pokusit se nějakou tu cennost ukrást.

Během hry získáváte spojence a nejrůznější užitečné vybavení a obohacujete tak svůj balíček karet. Můžete také bojovat s nepřáteli, kteří se objeví. Zároveň se při pohybu po lodi snažíte nezpůsobovat moc hluku a neupozorňovat na sebe.

Jak se hraje

Základní principy hry Břink se nemění. Všichni hráči mají svůj počáteční balíček 10 karet. Z nich si vezmete pět karet do ruky a ve svém tahu je odehrajete. Efekty karet vám umožňují pohyb vaší figurky po plánu, nákup nových karet z nabídky. Nově získané karty vám poskytují také různé výhody.

Herní plán je tentokrát variabilní, skládá se z několika modulů. Pro každou partii si tak můžete nastavení plánu obměnit, a tím hru zpestřit. Do velitelského modulu, kde jsou artefakty uložené, ale můžete vstoupit až po té, co se nabouráte do systému a získat přístupový kód. Nemůžete tedy rychle naběhnout, vzít artefakt a utéct.

Míst s obchodem, kde můžete za kredity získat speciální předměty je více. Kontrabant vám přinese body navíc, univerzální klíč vám umožní průchod, telepas vám zas umožní přesun po lodi pomocí telepadů a lékárnička vám vyléčí zranění. Něco jako batoh tentokrát nedostanete. Vzít můžete jen jeden artefakt.

Další změnou je, že některé karty patří k jedné ze tří frakcí: psanci, rebelové, vědci. Označeny jsou frakčními ikonami. K tomu, abyste aktivovali efekty některých karet, musíte zahrát příslušnou frakční kartu. Je to nový prvek, s nímž můžete při vybírání a nákupu karet počítat.

Tyran REX se vás bude snažit zničit. Čím více hluku způsobíte, tím zvýšíte šanci, že utržíte nějaké to zranění. Každá kostička vaší barvy vytažená z pytlíku představuje jedno takové zranění. Novinkou je, že ve vyšším stupni zuřivosti Tyrana REXe se do pytlíku přidávají kostičky představující vrahy, kteří při vytažení zraní všechny hráče.

Pokud je váš ukazatel zdraví zaplněn kostičkami, záleží na tom, kde se nacházíte a zda vlastníte artefakt. Pokud jste v nákladovém prostoru lodi a máte artefakt, přátelé vám pomohli a vy si můžete spočítat vítězné body. V případě, že nemáte artefakt nebo se nenacházíte v nákladovém prostoru, není vám pomoci. Ideální je proto získat artefakt a opustit loď v únikovém modulu, který najdete v nákladovém prostoru.

Grafika a zpracování

Z grafiky hry zrovna odvaření nebudete, i když ilustrace karet nejsou špatné a při hře nikoho neurazí. Naopak je potřeba ocenit vtipné narážky na kultovní sci-fi filmy jako Star Wars či Star Trek. Ve hře je kromě velkého počtu karet také mnoho různých kartonových žetonů a dřevěných kostiček. Herní plán je z pevného kartonu.

Herní plán na první pohled působí nepřehledně a zmateně, ale při hře se v něm rychle zorientujete. Co se týče pravidel, jsou dobře strukturovaná a s množstvím ilustrací. Zjistíte, že nejsou tak náročná. Seznámíte se s nimi rychle. Doporučuji ale, abyste si je přečetli pečlivě, protože důležité detaily nejsou zvýrazněny, takže byste je mohli přehlédnout.

Celkové hodnocení

Břink! Ve vesmíru! považuji za odladěnější variantu hry. Díky doplňkům a úpravám se jedná o samostatnou hru, která přináší nový herní zážitek. Přitom zachovává přednosti propojení tvorba balíčku karet a pohybu po mapě. Hra je dostatečně dlouhá na to, aby se skladba vašeho balíčku mohla projevit.

Máte také více možností, jak svůj balíček zaměřit, každá partie proto bude trochu jiná. Napomáhá tomu také variabilní herní plán. Ve svých rozhodnutích také musíte zohlednit to, jak hrají ostatní, a co nejvíce využívat příležitostí, které vám poskytnou nějakou výhodu.

Hra je o něco náročnější než první Břink, proto ji doporučuji zkušenějším hráčům a rodinám. Pokud jste již Břink hráli, s novým se seznámíte rychle. Přesto, že se mi nový Břink herně líbí o něco více než první, oba najdou na našem stole své uplatnění. První především svým fantasy tématem a větší přístupností.

Břink! Ve vesmíru! určitě vyzkoušejte.


Břink! Ve vesmíru!: Velká galaktická loupež

Autor: Paul Dennen

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 45–90 minut

Doporučený věk: od 12 let

Rok vydání: 2017 (česky 2020)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář