Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze hry Cupity Dupity

Studio Plaid Hat Games se vyznačuje výrazně tematickými hrami, které využívají různé herní mechanismy, jež jsou typické pro hry evropského typu. A mají rádi myší hrdiny, například ve hře Mice and Mystics nebo Kolonie. Pokud jejich hry znáte, pak vás nepřekvapí, že myší téma využili i pro novou hru Cupity Dupity, v originálu Hickory Dickory, která je určena pro 1–4 hráče od 10 let.

Na první pohled vypadá dětsky roztomile, takže by se mohlo zdát, že se jedná o rodinnou hru. Ale není tomu tak. Trochu klame tělem. Jedná se o strategickou hru pro náročnější hráče. Budete v ní ovládat skupinu myší, které soupeří s ostatními myšími týmy o to, kdo toho více uloví a ve výsledku bude mít více vítězných bodů.

Vaše myšky budou jezdit po velké minutové ručičce hodin s kukačkou a hledat různé předměty. Budou také šplhat po závaží hodin. Každá má svůj baťůžek, do kterého bude předměty umisťovat, aby je mohla dopravit na vaši loveckou kartu. Má také unikátní schopnost. Hra končí, když hodiny odbijí půlnoc.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Herní plán představuje velké hodiny s malou a velkou ručičkou a políčky, na nichž se nachází ztracené předměty. Těch je ve hře pět druhů ve čtyřech barvách a budete je se svými myškami sbírat tak, abyste splnili zadání na své lovecké kartě. Myšky se pohybují po plánu tak, že se vozí na velké minutové ručičce, z níž mohou seskočit na políčko, kde chtějí sebrat vyhlédnutý předmět a vykonat akci. Po vykonání akce je myška vyčerpaná a po zbytek kola se již do hry nezapojí.

Počet herních kol je omezen na pět. Odměřuje je malá, hodinová ručička. Musíte proto dobře plánovat své tahy, pohyby jednotlivých myšek, využívání jejich schopností a dostupných bonusů. Na velké ručičce je omezený počet míst pro myšky, takže se může stát, že vás jiná myška vyšoupne, a tím znemožní vaše plány. Hrozí to především ve větším počtu hráčů.

Čím se jednotlivé myšky liší? Rošťák se hned nevyčerpá, takže může být aktivní i víckrát za kolo, Hledač dokáže najít předmět navíc, Hopsal umí seskočit dál než ostatní, Hamoun toho unese více a Šplhoun získává body za šplhání po závaží hodin.

Akce na políčkách hodin vám například umožní získat další předměty z pytlíku, pohybovat se po kyvadle či získat žolíka v místním obchůdku. Některá políčka budou každé kolo nedostupná, protože se na ně snaží dostat kočka a vaše myšky se nechtějí stát její večeří.

Na konci hry si spočítáte body za předměty donesené lady Kukačce a za plnění úkolů, dále za šplhání po závaží hodin a za speciální královské poklady. Navíc dostanete body za předměty, které tvoří souvislou linii svisle či vodorovně na vaší kartě lovu.

Celkové hodnocení

Hra Cupity Dupity nebude pro každého. Otázka je, na jaké hráče míří? Svým tématem a grafickým zpracováním osloví děti a příležitostné hráče, ale zklame je svou komplexností, pravidly a délkou hry. Náročnějším hráčům zas nemusí sedět téma. Byla by ale škoda, kdybyste se nechali tématem odradit. Odmění vás netradičním herním zážitkem.

Využití ručiček hodin je ve hře funkční, nejsou tedy jen dekorativním prvkem. Hra tak kombinuje worker placement s rondelovým principem a se sbíráním sad. Ve hře uspějete jen tehdy, pokud se vám podaří co nejvíce využít předností svých myšek, správným načasováním a kombinací pohybu a využitím akčních políček. Zároveň musíte sledovat i ostatní hráče, aby vám nezmařili vaše plány.

Propojení tématu a herních mechanismů se v této hře povedlo výborně. Skrývá v sobě ale nebezpečí v podobě náhody, která může negativně ovlivnit vaše plány. Musíte s tím tedy počítat.

Herní plán s hodinami je na můj vkus zbytečně předimenzovaný. Na stole zabírá moc místa, takže pro hru budete potřebovat opravdu velký stůl. Dřevěné figurky myšek jsou sice roztomilé, ale až na Hamouna nejsou od sebe dobře rozlišené, takže se vám budou plést. Hodilo by se proto jejich dodatečné označení a nespoléhat jen na použitý tvar.

Připravte se také na to, že některá místa v pravidlech nejsou úplně jednoznačná. To je bohužel u Plaid Hat Games časté. V takových případech musíte vycházet z ducha hry. Jinak jsou pravidla srozumitelná a s názornými příklady. Celkově nejsou tak náročná, jak se na první pohled zdá, problém může nastat v detailech, kdy co kam posunout, apod.

Pokud budete chtít v této hře uspět, budete muset hodně zapojit své mozkové závity, abyste vše naplánovali a sladili. Zároveň můžete využít i škodicího prvku při vyhazování soupeřových myšek k hodinové ručičky. Pokud mám někomu hru doporučit, pak jsou to rodiny se staršími dětmi, které mají herní zkušenosti, a náročnější hráči, kterým nevadí pohádkové téma.

Cupity Dupity

Autor: Sawyer West

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: 60–120 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2023 (česky 2023)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář