Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Dixit Disney Edition

Dixit je krásná rodinná hra, která si již našla neotřesitelné místo mezi nejlepšími společenskými hrami. Výborně si ji zahrajete v rodině, ale přáteli, kteří jinak deskovky moc nevyhledávají. Hra původně vyšla v roce 2008 a od té doby i dlouhá řada rozšíření. Obdržela také nespočet ocenění včetně prestižní ceny německé kritiky Spiel des Jahres 2010 a české Hry roku.

Rodinu her Dixit obohatila aktuální edice Disney, která je plná pohádkových motivů. Hra je určena pro 3–6 hráčů od 8 let. Obsahuje sadu 84 velkých karet s originálními ilustracemi. Skrývají motivy z nejrůznějších pohádkových příběhů od Disney. Novinkou je sada hlasovátek. Dále v krabici najdete dřevěnou figurku pro každého hráče, která znázorňuje pohádkovou postavičku, a hrací desku, ke které budete přikládat karty a která slouží jako počítadlo bodů.

České vydání přinesl Blackfire.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Pokud znáte Dixit, pak pro vás bude vše v nové edici známé, včetně nové podoby hlasovátek. A pokud hru ještě neznáte, nebude pro vás žádný problém se s ní rychle seznámit, protože má velmi jednoduchá pravidla. Během pár minut hru připravíte, vysvětlíte a můžete začít.

V každém kole se jeden hráč ujme role vypravěče. Ze svých 6 karet v ruce jednu tajně vybere a ostatním hráčům dá nápovědu. Nápověda může mít podobu slova nebo věty. Nato ostatní hráči vyberou ze svých karet jednu, která podle nich nejlépe odpovídá nápovědě. Vypravěč usiluje o to, aby jeho kartu alespoň někdo z ostatních hráčů poznal, ale ne všichni. Jedině tak získá body. Ostatní se pak snaží vybrat takovou kartu, která ostatní zmátne.

Vypravěč náhodně rozmístí karty kolem hrací desky tak, aby všichni viděli jejich obrázky. Ostatní pak vezmou hlasovátko a tajně označí číslo obrázku, o kterém si myslí, že patří vypravěči. Všichni najednou pak hlasovátka odkryjí a umístí je na vybranou kartu. Jak se boduje:

  • Pokud kartu vypravěče nezvolil nikdo nebo naopak všichni, vypravěč nedostane žádný bod, všichni ostatní pak obdrží 2 body.
  • Pokud kartu vypravěče určil jen někdo, pak vypravěč získá 3 body a každý hráč, který pro ni hlasoval také 3 body. Ostatní nezískají nic.
  • Kromě toho obdrží každý hráč (kromě vypravěče) jeden bod za každý hlas pro jeho kartu.

Hra končí na konci kola, kdy jeden či více hráčů dosáhne 30 bodů. Ten nebo ti se stávají vítězi.

Celkové hodnocení

Dixit je výborná hra a je skvělé, že má stále co nabídnout širokému okruhu hráčů. Edice Disney přináší klasický Dixit jen s menšími inovacemi. Je však jedinečná v tom, jak pracuje s motivy s Disney příběhy. Hra je díky nim přístupnější pro děti. Vřele ji proto doporučuji pro hraní v rodině a s dětmi, a zvolil bych ji místo klasického Dixitu. Dětem je jednodušší dávat nápovědy, protože v kartách nacházejí něco konkrétního, co znají, střípky z příběhů.

Pokud budete hrát Dixit Disney, pak určitě s možností nápovědy, která může s příběhy souviset. Zároveň ale platí, že můžete dát jakoukoliv nápovědu. Šikovné je, že v pravidlech najdete i příklady, které především začátečníkům usnadní sestavení správné nápovědy.

Na Dixitu obecně oceňuji, jak dokáže rozvíjet obrazotvornost a fantazii bez rozdílu věku a zkušeností. Je to v pravém slova smyslu společenská hra, která spojuje. Také u ní platí, že v ní nejde o vítězství, ale o to, co se děje během hry. Užijete si ji tak jako párty hru.

Dixit Disney Edition

Autor: Jean-Louis Roubira

Počet hráčů: 3–6

Herní doba: 30 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2023 (česky 2023)

Související články:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář