Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Extraliga: All-Stars 1993–2023

V široké nabídce her najdete i jednu unikátní novinku, která osloví sportovní fanoušky a fanynky, především ty hokejové. Herně pak může zaujmout i ty ostatní. Nebývá zas tak obvyklé, aby oficiální licencovaná hra stála za pozornost, ale Extraliga: All-Stars 1993–2023 k nim rozhodně patří. Jedná se o karetně-kostkovou hru pro 2–5 hráčů od 8 let, ve které si vytvoříte svůj hokejový tým složený z nejlepších borců a utkáte se s ostatními hráči o nového mistra ligy.

Hra vyšla při příležitosti třicátého výročí Extraligy ledního hokeje, kterou oslavila v sezoně 2022/2023. Stojí za ní autorská dvojice Michal Ekrt a Petr Bělík. Oba již vytvořili několik několik úspěšných her. Můžete znát například Mafia City nebo Aruba: Battle Race od Petra Bělíka nebo hry Medvěd WRR: Karetní hra a Medvěd WRR: Poprask na kolejích od Michala Ekrta.

Menší krabička s Francouzem, Jágrem a Rolinkem na obálce skrývá bohatý obsah. Především je to 110 unikátních karet hokejistů. Najdete zde nejlepší hráče všechny týmů sezony 2022/2023 a také vítězných týmů extraligy z třicetileté historie. Na kartách legend jsou také největší osobnosti československého hokeje. Dále dostanete sadu trenérských karet, karty událostí, soupeřů a losu, žetony, kostky a bodovací tabulku.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Hra se skládá ze dvou částí, z draftu karet hráčů, z nichž si vytvoříte svůj tým, a sezony, ve které odehrajete sérii zápasů s živými hráči či virtuálními soupeři. Draft je významným mechanismem hry. Každý hráč v něm získá celkem 12 karet hráčů pro různé pozice. Tým tvoří útočná trojice s pozicemi levé křídlo, centr, pravé křídlo, a obranná trojice složená ze dvou obránců a brankáře. Pokud se vám podaří získat hokejisty na správné pozice, bude váš tým silnější.

Výhodou je, když se vám podaří do svého týmu hvězd získat hokejisty ze stejného klubu, kteří jsou spolu sehraní. Mimořádné místo ve vašem týmu pak budou mít legendy, které jsou automaticky sehrané se všemi ostatními hokejisty. Při utkání ale můžete mít v týmu jen jednu legendu. Musíte také počítat s tím, že mezi zápasy budete muset hráče střídat.

Zápasy probíhají formou kostkového souboje. Použijete tolik kostek, jaká je síla vašeho útoku. Na kostkách vám pak musí padnout minimálně tolik, kolik je síla obrany vašeho soupeře. Každý úspěch znamená gól. Oba soupeři hází kostkami současně. Kdo takto dá více gólů, v zápase zvítězí a získá 3 body do tabulky. V případě shody se jde do prodloužení. Každý hodí jednou kostkou, komu padne více získá 2 body, prohrávající pak 1.

Důležité je tady i sestavení vašeho týmu. Tvoří ho 6 hokejistů, zbylých 6 zůstane na střídačce. Jedna trojice představuje útok, druhá obranu. Síla útoku se počítá tak, že za každého hráče na správné pozici (pravé křídlo, centr, levé křídlo) získáte bod do útoku, za každou souhru (klubové propojení nebo spojení s legendou) pak také bod, maximálně můžete mít do útoku 6 bodů. S obranou je to stejné. Počítají se dvě pozice pro obránce a jedna pro brankáře a připočítávají se souhry.

Rozložení zápasů určují karty losu a karty soupeřů. S virtuálními soupeři hrají postupně všichni hráči. Celkově každý odehraje stejný počet zápasů. Hru dále mohou ovlivnit karty události, které ovlivňují všechny hráče, a trenérské karty, které máte k dispozici tři a ovlivní jen vás (každou ale využijete jen jednou). Navíc můžete využít bonusy svých hráčů, a tím změnit výsledky hodu kostkami. Umožní vám přehozy a změnu svým kostek, ale i kostek soupeře.

Celkové hodnocení

Můj vztah k deskovým hrám se sportovní tematikou je spíše rezervovaný, protože většinou nefungují moc dobře nebo jsou moc složité. Výjimkou jsou závodiné hry, u kterých se daří skloubit téma a herními mechanismy. Mé obavy se ale u hry Extraliga All Stars 1993–2023 nenaplnily. Jedná se o jednoduchou, svižnou a s tématem výborně propojenou hru, která vám v krátkém čase umožní zažít atmosféru napínavých hokejových zápasů.

Přestože se hra prezentuje jako karetní, jedná se o karetně-kostkovou hru, protože vytváříte sety karet (týmy), které vám poskytnou podmínky pro kostkový souboj (síla útoku vám stanoví počet kostek, s nimiž budete házet, síla obrany pak určí hranici pro úspěšný hod soupeře). Snažíte se tedy sestavit svůj tým tak, abyste měli tyto hodnoty co nejvyšší. Ale i když se vám to nepovede ideálně, šanci na úspěch stále máte.

Oceňuji, jak autoři jednotlivé zápasy ve hře vyřešili. Jsou opravdu rychlé, takže ostatní hráči dlouho nečekají. Dá se říci, že jsou stále všichni ve hře. Všechny potřebné informace máte stále na očích, ať už se týkají vašeho týmu, nebo soupeřů. Pomůže vám to například při hraní trenérské karty, abyste ve vhodnou chvíli vylepšili svou méně výhodnou pozici.

Náhoda v této hře hraje velkou roli, ať už při draftu, tak následně při hodu kostkami. Hráčům, kteří vyhledávají  strategické hry a mají rádi hru pod kontrolou, nejspíš vyhovovat nebude. Ale jako hra pro atmosféru a zábavu vám bude vyhovovat vrchovatě. Nakonec je jen na vás, jaké hráče jste si nadraftovali, a co se týče hodů, je jich dost na to, aby se zprůměrovaly. A hra je dostatečně rychlá, abyste si mohli dát odvetu, pokud vám kostky v jedné partii nepřály.

Hru mohu doporučit všem fanynkám a fanouškům hokeje. Užijete si ji. Ale výborně se hodí i pro hraní v rodině s dětmi, především tatínci se syny a dcerami ji ocení.

Obrázek: Extraliga All-Stars 1993–2023

Extraliga: All-Stars 1993–2023

Autoři: Petr Bělík, Michal Ekrt

Počet hráčů: 2–5

Herní doba: 30 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2023

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář