Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Jamajka

Jamajka je rodinná závodní hra s pirátským tématem. Nejedná se o novinku, původně vyšla v roce 2007, ale nyní jsem se dočkali i české edice, kterou připravil Blackfire. Zahrajete si ji ve 2–6 hráčích od 8 let. Ve hře představujete pirátské kapitány, kteří mezi sebou soupeří ve velkém závodě okolo ostrova Jamajka.

Přestože se jedná o starší hru, má stále co nabídnout, a to jak po herní stránce, tak produkčním zpracováním. Je to poctivá rodinná deskovka, která má jednoduchá pravidla, rychle plyne a je plná nečekaných zvratů. Jednu partii zvládnete za 30–60 minut. Výborně se proto hodí i pro hraní s příležitostnými hráči. Náročnější hráči ji ocení jako zábavnou interativní hru před partií komplexní strategie.

Jamajka získala několik ocenění, například Golden Geek 2008 za grafické zpracování, nominaci na Golden Geek 2008 pro rodinnou hru a Spiel des Jaheres 2008 – doporučená hra. Za hrou stojí zkušení autoři Bruno Cathala (Kingdomino, Cyclades, Five Tribes), Malcolm Braff a Sébastien Pauchon (Jaipur, Yspahan).

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Herní plán představuje ostrov Jamajka se závodním okruhem. Hráči na svých lodích vyrazí z přístavu Port Royal a snaží se ostrov co nejrychleji obeplout a cestou získat co nejvíce pokladů a zlata. Hra končí, když se některá loď dostane zpět do Port Royal. Dohraje se kolo, aby všichni měli stejný počet tahů. Nemusí ale zvítězit hráč, který se do cíle dostal první. Rozhodne konečné skóre. Vítězné body si započítáte za políčko, kde skončila vaše loď, za zlaté dublony, které máte ve svém nákladovém prostoru a za karty pokladů (pokud jsou prokleté, body se vám odečtou).

K pohybu lodí, ale i získávání zlatých dublonů, jídla a střelného prachu používáte během hry karty akcí. Každý hráč má svou sadu, kterou bude používat (sady jsou stejné). V každém kole si skrytě zvolíte jednu kartu (ze tří, které máte k dispozici). Zahrajete je a vyhodnotíte v pořadí aktuálního kola počínaje kapitánem. Na každé kartě jsou 2 akce, ranní a večerní.

Sílu akcí pro každé kolo určí kostky, kterými hodí kapitán (první hráč kola) a umístí je podle svého uvážení na ranní a večerní akci. Poté si každý hráč zvolí svou akční kartu. Vzhledem k tomu, že se akce vyhodnocují postupně, jejich pořadí může zásadně ovlivnit to, jak kolo dopadne. Na výběr máte ze dvou typů akcí: získávání zdrojů a pohyb. Při výběru akce musíte zvážit nejen to, jaké zdroje potřebujete, ale i to, kam je uložíte. Pokud totiž nemáte dostatek místa v úložném prostoru, musíte z některého zdroje vyhodit (ale jiného typu, než jste právě získali). A co se týče pohybu, červená šipka vás posune dozadu, zelená dopředu.

Plout okolo ostrova ale není jen tak, na políčkách moře musíte platit jídlem (posádka nechce hladovět), v přístavech pak platíte zlatými dublony. Na políčku s lepkou můžete získat karty pokladů. Některé vám dají poklady, jiné vám poskytnou zvláštní schopnosti, které můžete využít, dokud je máte vyložené. V případě, že nemáte dostatek zdrojů k zaplacení, speciální kostka určí, kam se musíte posunout – zpět.

Výrazným prvkem hry, který z ní činí pravý pirátský závod, je boj mezi hráči. Dojde k němu, když některý hráč skončí svůj pohyb na políčku obsazeném jinou lodí. Boj se řeší pomocí hodu speciální kostkou. Začíná útočník. Může utratit libovolný počet žetonů střelného prachu. Hodnota kostky a počet žetonů určí palebnou sílu útoku. Pak je na řadě obránce. Vítězem bitvy se stane ten, kdo má vyšší palebnou sílu. Zvolí si odměnu: zdroje nebo kartu pokladu od poraženého nebo předání prokletého pokladu. Pokud ale někomu padne hvězdička, okamžitě vítězí. Vyhodnocení bitvy je díky tomuto systému rychlé.

Celkové hodnocení

Jamajka je svižná závodivá hra s velkou mírou interakce mezi hráči. Především se jedná o taktickou hru, kde v každém kole vyhodnocujete aktuální situaci a možnosti svých akcí. Karty mají všichni hráči stejné, ale přicházejí v různém pořadí a je také na hráčích, kdy je zahrají. Boj je dobře integrovanou součástí hry. Záleží ale i na hráčích, do jaké míry ho budou využívat. Výsledek může ovlivnit, ale není rozhodující.

Herní mechanismy jsou pěkným způsobem provázány s tématem. A grafické zpracování výborně dotváří atmosféru hry. Celkově se jedná o poctivou deskovku, kterou si užijete při hraní s dětmi v rodině i příležitostnými hráči. Díky tajnému plánování akcí a postupnému vyhodnocování dochází k nečekaným zvratům. Ne vždy proto vaše plány vyjdou. A není nic zábavnějšího, než narušit plány jinému pirátovi a vzít mu například kartu pokladu před nosem.

Hru Jamajka vám mohu vřele doporučit. Užijete si ji v jakémkoliv počtu hráčů, ale pravou pirátskou zábavu zažijete ve větším počtu hráčů. Náhoda v této hře hraje velkou roli, ale je funkčně zapracována a dává šanci uspět každému hráči. Přesto stále máte řadu možností, jak postupovat a jak se rozhodovat, a tím ovlivňovat průběh hry.

Obrázek: Ukázka hry

Jamajka

Autoři: Malcolm Braff, Bruno Cathala, Sébastien Pauchon

Počet hráčů: 2–6

Herní doba: 30–60 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2007 (česky 2023)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář