Hrajeme.cz
Pro dětiRecenze

Recenze hry Jazýčky ven

Dnes se podíváme na dětskou hru, která je určena malým dětem od 4 let. Jmenuje se Jazýčky ven a je plná malých roztomilých mopslíků. V obchodě s hrami byste ji nejspíše minuli, protože byste si mysleli, že se jedná o hračku, a ne o hru, ale to by byla škoda. Vaše děti z ní budou nadšeni a budou si s ní často hráč, i když jako s hračkou.

Krabice ukrývá celkem 12 mopslíků z měkké gumy, takže jsou příjemné do ruky a můžete je zmáčknout. Když to uděláte, vypláznou na vás svůj barevný jazýček. Proč je barevný? Jednoduše proto, že snědli všechna lízátka. Vaším úkolem bude zjistit, kdo snědl jaké lízátko. To právě poznáte podle barevného jazýčku.

Hra je určena pro 2–4 hráčů od 4 let. Je to paměťová hra, která je založena na jednoduchém principu, který přesně odpovídá věku hráčů, kterým je určena.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Každý hráč dostane svou mopslí kartu, na kterou bude během hry odkládat získané mopslíky. Má celkem šest míst. Vítězem se stane hráč, který svou mopslí kartu zaplní jako první. Na začátku jsou ale mopslíci všichni v hloučku na stole. Dobře zkontrolujte, že u žádného mopslíka není vidět jazýček a mopslíky zamíchejte. Během hry nesmíte žádného mopslíka přemisťovat.

V tazích se budete střídat. Začíná nejmladší hráč a pak ostatní po směru hodinových ručiček. Hodí dvěma kostkami a snaží se najít mopslíky podle barev lízátek, která na nich padla. Vybere dva mopslíky a zkontroluje jejich jazýčky.

Když najdete mopslíka odpovídající barvy, položíte si ho na svou kartu. Pokud jste našli oba mopslíky, můžete hrát ještě jednou. Mopslíky, jejichž jazýček neodpovídal barvě lízátka na kostce necháte na místě. Jen musíte zkontrolovat, že má zastrčený jazýček.

V případě, že podle vás na stole již není mopslík s barvou jazýčku shodnou s tou na kostce, můžete zkontrolovat jakéhokoliv jiného mopslíka, který je na desce hráče. Sice si ho nevezmete, ale pokud najdete oba, můžete hrát ještě jednou.

Hra končí, když některý hráč nasbírá šest mopslíků nebo když jsou všichni mopslíci na kartách hráčů. Pak zvítězí ten, kdo jich má nejvíc.

Celkové hodnocení

Jazýčky ven jsou krásně zpracovanou paměťovou hrou, která přesně sedne dětem předškolního věku. Z mopslíků budou nadšeny a rádi si s nimi budou hrát. Pravidla jsou triviální, pro děti tak akorát. Kromě paměti si procvičí také barvy, protože hledají shodu mezi barvou jazýčku a kostky.

Doporučuji vám, abyste hru Jazýčky ven s vašimi dětmi vyzkoušeli. Mechanismus vyplazování jazýčků je velmi jemný, musíte si proto dát při hře pozor, aby se vracely zpět a nenapovídaly dalším hráčům. Pak by hra ztrácela své kouzlo odhadování či zapamatování správné barvy.

Obrázek: Mopslíci

Jazýčky ven

Autor: Blue Orange

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 15 minut

Doporučený věk: od 4 let

Rok vydání: 2023 (česky 2023)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář