Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Lovci relikvií

V polovině srpna u nás Blackfire vydal novou rodinnou hru Lovci relikvií, která vás na první pohled neohromí svým grafickým zpracováním. Byla by ale velká škoda, pokud byste ji jen tak minuli. Zejména, pokud mátě rádi hry využívající mechanismus deck-buildingu, tedy vytváření unikátního balíčku karet během hry. Tato hra navíc využívá pohyb po herním plánu.

V této hře budete podnikat expedice na tajemný ostrov, který ukrývá starobylé relikvie. K úspěchu vám pomohou nejrůznější průzkumníci, které si budete najímat za zlaťáky. Pokud jich nemáte dostatek, budete si je nejprve muset vydělat. Nejste tu ale sami, konkurenční výpravy již také vyrazily.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Každý hráč obdrží svou hráčskou desku, figurku a základní sadu karet. Deska vám slouží především k ukládání karet a mincí a také jako nápověda. Před začátkem hry připravíte z šestibokých dílků terénu herní plán. Pro každou partii se díky tomu změní. Ve hře je celkem pět typů terénu a jim odpovídajících pět různých relikvií, které jsou skryté. Nejprve je tedy musíte najít, abyste je mohli vykopat.

Hra Lovci relikvií je vlastně takový závod, honba za relikviemi. Efekty karet určují, co můžete ve svém tahu dělat. Díky nim se budete pohybovat po herním plánu, kopat či získávat zlaťáky. Zvítězí totiž ten, kdo jako první najde druhou relikvii.

Ve svém tahu může zahrát libovolný počet karet a spustit jejich efekt. Stejné efekty z různých karet se přitom sčítají. Základní je pohyb. Každý díl terénu vám ukazuje, kolik potřebujete pohybu, abyste na něj mohli vstoupit. Pokud ještě nebyl prozkoumán, jednoduše ho otočíte. Buď je na něm truhla, která poskytne odměnu tomu, kdo dílek otočil, například několik mincí, nebo zde obrázek rýče. K získání odměny musíte použít efekt pro kopání. Může ho využít kdokoliv, kdo na dílek vstoupí i později během hry.

Dalšími efekty jsou zlaťáky, které vám dají mince, nábor, který vám umožní dobrání karet do ruky, takže jich v tahu budete moci zahrát více, odstranění, které vám umožní odstranit horší karty, a odpočinek, díky kterému si z odhazovacího balíčku můžete vrátit karty do dobíracího balíčku.

Na rozdíl od jiných deck-buildingových her, v této nevytváříte dobírací balíček v okamžiku, kdy vám dojdou karty v dobíracím balíčku. Funguje to tak, že na konci tahu se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat v expedii, nebo zda se vrátíte do tábora. Pokud pokračujete, musíte si vystačit s kartami, které máte. A pokud již nemůžete karty dobrat, vyčerpali jste své možnosti a musíte se vrátit. Je to velmi pěkný mechanismus.

Návrat do tábora vám navíc umožní získat nové karty – najmout pomocníky ze společné nabídky. Tím obohatíte svůj balíček. A ze všech svých karet vytvoříte nový dobírací balíček. Nemusíte tedy čekat na to, až vám karty dojdou. Zpočátku budou vaše výpravy krátké, ale postupně, díky lepším kartám, se dostanete dál do míst, kde se mohou nacházet artefakty.

Celkové hodnocení

Lovci relikvií přináší nové možnosti do deck-buildingu, který je výborně provázaný s pohybem po herním plánu. Je na vás, jak velký balíček a s jakými kartami se pokusíte uspět. Rozhodně se ale vyplatí získávat nové karty pomocníků, které jsou výrazně silnější než vaše počáteční karty. Karty z balíčku se do hry dostanou často, takže máte prostor pro nastavení balíčku podle vašich plánů.

Herní plán je proměnlivý, což zvyšuje variabilitu hry. Jeho nastavení má však své zákonitosti. K dispozici jsou dílky krajiny různé úrovně, u tábora nejsou tak náročné, ale ani tak výnosné, dále jsou umístěny ty náročnější, a teprve mezi těmi na třetí úrovni se mohou nacházet artefakty – váš cíl.

Pravidla hry nejsou komplikovaná, zabírají sice několik stran, ale jsou doplněna o ilustrace a příklady. Použité ikony jsou celkově srozumitelné, ale je potřeba si na ně zvyknout. Typy dílků jsou dobře barevně rozlišeny, takže se na herním plánu budete rychle orientovat a budete se moci soustředit na to, co chcete dělat.

Pokud hrajete s někým, kdo hru ještě nezná, je dobré ho upozornit, aby se nesoustředil jen na objevování artefaktů, ale snažil se připravit i na jejich získání. Jinak bude zklamán, že jeho objev získal někdo jiný, ale i to se může stát. Nakonec platí i to, že štěstí přeje připraveným. Je potřeba také zmínit, že ve hře je vyrovnávací mechanismus. Kdo získá první relikvii, ten obdrží dvě karty Slona štěstíčka, který neposkytuje kromě „štěstí“ žádný efekt.

Lovce relikvií vřele doporučuji pro hraní v rodině, ale i pro náročnější hráče, kteří mají rádi deck-building.

Lovci relikvií

Autor: Jason Lee

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: 60 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2022 (česky 2023)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář