Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Monolyth

Monolyth je nová hra od CMON, kterou u nás vydal Blackfire. Představuje překvapivě zábavnou abstraktní hru pro 1–4 hráče od 8 let. Dobře si ji zahrajete v rodině s dětmi i s přáteli a dokáže zamotat hlavu i náročnějším hráčům. Pomocí 3D dílků nejrůznějších tvarů budete stavět vlastní monolit tak, abyste na konci získali nejvíce bodů.

V krabici najdete opravdu velké množství hracích kamenů různých tvarů, které jsou vyrobeny z plastu. Celkem jich je 80 v pěti barvách. K tomu obdržíte oboustranný herní plán, hráčské desky, několik druhů žetonů a karty staveb. Na poměry CMON je krabice menší, ale zato dobře naplněná herním materiálem a má svou váhu.

Autorem hry je Phil Walker-Harding, který stojí například za řadou povedených her, například Gizmos, Kniha kouzel či Lamaland.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Hru připravíte podle počtu hráčů. Na herní plán umístíte žetony proroctví, úrovně a staveb a jednu kartu stavby. Ta bude pro každou partii jiná. Okolo herního plánu pak nalosujete počáteční nabídku kamenů. Každý hráč pak dostane svou desku, na které bude stavět svůj monolit. Na ní jsou zajímavé barevné okraje pro každou stranu a výřez pro umístění žetonu proroctví. Barevné kombinace se u jednotlivých hráčských desek liší.

Tah hráče je je jednoduchý a rychlý. Buď si vezme kámen z nabídky, nebo vyřkne proroctví. V prvním případě nejprve posunete krystal o 1 až 4 místa kolem herního plánu a vezmete kámen. Pak si můžete vybrat, zda si ho umístíte na svou desku, nebo ho odhodíte a místo něj si vezmete ze zásoby jednokostkový kámen.

Při stavbě monolitu musíte dbát na několik jednoduchých pravidel. Žádná část kamene nesmí přesáhnout rozměr desky, ale ani povolenou výšku. Monolit také musí být kompaktní, bez žádného prázdného místa pod některým kamenem. Jinak je můžete kameny libovolně natáčet. Za vyplnění každého patra získáte bonusový žeton úrovně.

Akce vyřknutí proroctví spočívá v tom, že si vyberete jeden z dostupných žetonů proroctví a umístíte ho na zvolenou stranu své desky. Body získáte, pokud bude mít daná strana alespoň tolik dílků shodné barvy, jako ukazuje žeton proroctví. Jinak za něj nezískáte nic. Musíte tedy dobře zvážit, jaké číslo si na kterou stranu umístíte.

Navíc můžete získat body za splnění podmínek na kartě stavby. Ta určuje, jak má být zaplněno každé místo na vaší hráčské desce, bez ohledu na barvu. První hráč získá žeton s nejvyšším počtem bodů. Hra končí, když někdo dokončí nejvyšší úroveň svého monolitu. Jen se dokončí kolo, aby všichni odehráli stejný počet tahů. Součet bodů za získané žetony proroctví, úrovní a staveb určí vítěze.

Celkové hodnocení

Monolyth je jednoduchá abstraktní hra, která bude blízká všem, kdo mají rádi tetrisové hry. Základní prvky hry vám budou známé. Využívá kameny různých tvarů, jaké můžete hrát ze hry Ubongo a výběr dílků na rondelu obdobný jako ve hře Patchwork. Cíl je ale originální, snažíte se postavit vlastní monolit a ještě splnit několik podmínek, abyste získali co nejvíce bodů. Vlastně během hry řešíte několik hlavolamů v jednom.

Vzhledem k tomu, že pro každou partii mění podmínky, je hra dostatečně variabilní, abyste si ji užili i při opakovaném hraní. Jednak se mění karta stavby, jednak je tu proměnlivá nabídka kamenů, kterou navíc ovlivňují hráči svými tahy. Hra vyžaduje plánování, ale i přizpůsobení aktuálním podmínkám. Zároveň se vyplatí sledovat ostatní hráče, pomůže vám to v rozhodování o vlastních tazích.

Monolyth je chytrá a přístupná hra, kterou ocení především ti hráči, kteří vyhledávají prostorové hlavolamy a mají rádi abstraktní hry. Pravidla jsou jednoduchá, takže je zvládnou i děti a příležitostní hráči. A i když neuspějí, každý si vybuduje svůj monolit a v další partii využije nabyté zkušenosti.

Nabídka se během hry doplňuje z kamenů v krabici. Podle pravidel je máte vybírat náhodně, tedy bez dívání a bez toho, abyste si dílky osahávali. To může být zejména při hraní s dětmi problém. Řešit to může pytlík, ze kterého bude kameny vytahovat nejstarší hráč.

Monolyth

Autor: Phil Walker-Harding

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: 30 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2022 (česky 2023)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář