Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze hry Obleva

Obleva, v originálu Revive, je jednou z pozoruhodných strategických her, které u nás na podzim vyšly. Pokud máte rádi komplexní hry, které umí propojit herní mechanismy s tématem, pak byste si Oblevu neměli nechat ujít. Mimo jiné získala nominaci na cenu Golden Geek Heavy Game of the Year 2022. Určena je pro 1–4 hráče od 14 let. České vydání připravil MindOK.

Hra vás zavede do vzdálené budoucnosti, kdy lidstvo téměř zaniklo. Po 5000 letech konečně led začíná tát a přeživší se mohou vydat ven z jeskyní, aby znovu osídlili Zemi. Povedete svůj kmen na průzkum zamrzlého světa, abyste objevovali tajemství minulosti, přijímat nové obyvatele, vyvíjejte stroje a formovali další osud lidstva.

Herní plán představuje ještě zamrzlou Zemi, která začíná postupně rozmrzat. Uprostřed je jeskyně, z níž se postupně budete rozšiřovat. Každý hráč má vlastní hráčskou desku, ve které se spojují deska kmene a desku se stupnicí pokroku, strojů a počítadlem zdrojů. Každý hráč také dostane počáteční sadu obyvatel.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Každý kmen má své ideály, které jsou ztělesněny v jejich deskách. Mají svou unikátní vlastnost a stupnici populace. Každý se snaží znovu vybudovat svět. Budete proto prozkoumávat nová území, stavět budovy a objevovat na nalezištích ztracené technologie. Zároveň budete získávat mocné artefakty. Ve hře je celá řada prvků, které jsou samy o sobě jednoduché, ale jejich vzájemné propojení a ovlivňování z Oblevy činí komplexní a náročnou hru.

Během hry se budete střídat v tazích, dokud z herního plánu neodeberete všechny velké artefakty. Při závěrečném vyhodnocení sečtete body z různých zdrojů a hráč s nejvyšším součtem vítězných bodů zvítězí, jak to u obdobných strategických her bývá.

Co vás tedy ve hře čeká? Ve svém tahu můžete provést až dvě akce, nebo hibernovat. Akce přitom děláte, dokud můžete nebo chcete. Využíváte při nich základní zdroje – knihy, součástky a jídlo – a krystaly, které si zaznamenáváte na své desce na stupnici zdrojů. Krystaly přitom můžete využít místo jakéhokoliv požadovaného zdroje.

Pod deskou kmene budete mít připravené aktivní karty obyvatel, které můžete ve své akci zahrát a umístit je do volného slotu na své hráčské desce. Získáte za to zdroje a aktivujete další efekty. Další možnou akcí je použití spínače, což je nejjednodušší akce ve hře. Dá vám jeden základní zdroj. Když budete hrát celou kampaň, pak tato akce získá i další možnosti.

Průzkum je o něco zajímavější akce. Umožní vám otočit některou neprozkoumanou destičku na herním plánu. Odhalíte tak novou část mapy, získáte body a také novou kartu obyvatele, kterou si umístíte do své aktivní oblasti. Za tuto akci platíte jídlem. Cenu najdete na destičce a k ní připočítáte cenu za vzdálenost od vaší nejbližší budovy nebo figurky populace na plánu. Na začátku hry se počítá od propasti. Zaplatíte tolik jídla, kolik je polí mezi počátečním a cílovým políčkem.

Obrázek: Ukázka desek kmenů

Pomocí akce osídlení nalézáte ztracené technologie. Ze své desky kmene umístíte figurku populace na odhalené malé nebo velké naleziště. Cenu udává počet knih na políčku technologie a k němu musíte připočítat počet políček mezi počátečním a cílovým polem. Efekt odemčené technologie můžete okamžitě začít využívat.

Budovy můžete stavět pomocí další akce. Za malou budovu platíte tři součástky, za velkou pět. A k tomu jídlo podle ceny za vzdálenost. Umisťujete je na volné písečné políčko. Pokud budova sousedí s políčky krajiny, posunete odpovídající ukazatel na liště strojů. Můžete také získat bonus za sousední políčko vodní plochy. Je to jeden za způsobů, jak si můžete odemknout nové stroje a jejich efekty. Aktivujete je pomocí žetonu energie.

Poslední akcí je hibernace. Při ní se posouváte na stupnici hibernece a získáte odměnu, obnovíte použitou energii a žeton spínače, karty obyvatel, který pracovali, odložíte odpočívat, a naopak odpočívající umístíte do své aktivní oblasti.

Kromě uvedených akcí máte k dispozici několik volných akcí, které můžete využít kdykoliv ve svém tahu. Krystal můžete směnit za kterýkoliv základní zdroj, můžete aktivovat pomocí energie stroj a využít jeho efekt nebo můžete otevřít bednu, kterou již máte u sebe, a získat její obsah.

Kampaň

Můžete si také zahrát sérii partií jako kampaň. Díky tomu bude postupně do hry přicházet i nový herní materiál a také komplexnější pravidla. Budete k tomu potřebovat kampaňový balíček karet a dosud nevyužitý dodatečný herní materiál. Čeká vás celkem pět kapitol. Není přitom nutné, abyste celou kampaň odehráli ve stejném složení hráčů.

Můžete rovnou začít první kapitolou kampaně, nebo si hru nejprve vyzkoušet samostatně podle základních pravidel. Herní materiál, který získáte během kampaně, můžete přidat do hry nebo využít jen některé prvky.

Obrázek: Hra Obleva

Celkové hodnocení

Obleva je propracovaná strategická hra, ve které se snažíte oživit lidskou civilizaci. Autorům se v ní podařilo pěkně skloubit téma s herními mechanismy do náročnější, ale výborně fungující strategické hry. Každý kmen do hry přináší jiné možnosti a strategie. Tento asymetrický prvek již tak velmi variabilní hru.

Pokud máte rádi komplexní hry, které vám umožní zkoušet různé strategie, pak byste si Oblevu neměli nechat ujít. Navíc vás čeká celá série partií v kampani, která do hry přidá nové prvky. S možností kampaňové hry se u strategií setkáváme jen ojediněle. Je to výsada tematických a legacy her (Pandemic Legacy, My City). V poslední době je ale vidět snaha autorů, aby u hry udrželi hráče co nejdéle. Doplňování rozšíření k tomu již nestačí.

Hra na první pohled vypadá složitě a komplikovaně, obsahuje mnoho prvků a herního materiálu. Pravidla ale ve svém celku složitá nejsou, musíte si ale pravidla pečlivě nastudovat a během hry dávat pozor na řadu detailů. Pomohu vám s tím dobře strukturovaná pravidla s upozorněními a názornými příklady.

Na hře je potřeba ocenit její produkční a grafické zpracování. Díky kombinaci desky kmene a hráče získáváte přehledný prostor pro použití všech komponent. A díky vlysům v hráčské desce na první pohled vidíte, kam co patří, a vše dobře sedí na místě. Pěkné také je, že u karet obyvatel můžete využít buď horní, nebo spodní efekt. Ten druhý jednoduše zasunete pod desku.

Obleva je originální tím, jak dokázala skloubit různé herní mechanismy do vyladěného a zábavného celku. Máme zde deck-building v tom, jaké karty obyvatel si vybíráte, vytváření sítí z budov a figurek obyvatel, technologický strom, který postupně odemykáte, odkrývání mapy. Jsou to ingredience, s nimiž stojí za to se seznamovat i v řadě partií za sebou v celé kampani a odkrývat její příběh.

Obleva

Autoři: Helge Meissner, Kristian Amundsen Østby, Eilif Svensson, Anna Wermlund

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: 90–120 minut

Doporučený věk: od 14 let

Rok vydání: 2022 (česky 2023)

Související články:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář