Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze: Kyvadlo

Kyvadlo je nová hra z dílny Stonemaier Games, kterou u nás začátkem října vydává Albi. V originálu se hra jmenuje Pendulum. Jejím autorem ale není Jamey Stegmaier, ale dosud neznámý autor Travis Jones, a jeho první vydaná hra stojí za pozornost. Určena je pro 1–5 hráčů od 12 let. Připravte se na strategickou hru, ve které hraje zvláštní roli čas. V základu se jedná o worker placement se správou zdrojů. Během hry umisťujete své dělníky na akce a získáváte nezbytné zdroje a výhody.

Hra poskytuje několik módů nebo chcete-li variant. Zajímavostí této hry je, že každá poskytuje jiný herní zážitek. Může se tak stát, že budete preferovat některou z nich. Vydavatel doporučuje, abyste se s hrou seznamovali postupně, po zkušenosti s několika hrami s tím souhlasím.

Kyvadlo je v zásadě strategická hra s jednoduchými pravidly, která je ale náročná na zahrání. Přináší do hry originální prvek, který funguje překvapivě dobře, a především z ní dělá jedinečnou a zábavnou hru, k níž se máte chuť vracet.

Kyvadlo – herní materiál.

Kyvadlo bez jámy

Když se podívám na krabici a přečtu si název hry, vytane mi na mysli povídka Edgara Alana Poea Jáma a kyvadlo. Zároveň ale musím říci, že s ní má společného jen to kyvadlo v názvu a tajemnou atmosféru titulního obrázku. Hra je zasazena do fiktivního světa Dünye.

Ve hře představujete mocné šlechtice, kteří soupeří o trůn a titul Věčného krále. Zvítězí ten, kdo nejlépe využije času, který je jedním ze strategických zdrojů. Budete ho potřebovat k získávání zdrojů a hlasů, abyste získali co nejvíce moci, věhlasu, popularity a legendárního úspěchu.

Hra má tedy své tematické pozadí, ale v jejím průběhu si na ně ani nevzpomenete. Není totiž pro hraní důležité. Jedná se o čistě strategickou a v podstatě abstraktní hru.

Jak se hraje

V pravidlech se dočtete, že se Kyvadlo je beztahová strategie hraná v reálném čase. Už při ohlášení hry začátkem července to vzbudilo zájem
hráčské veřejnosti a zvědavost, jak to bude v praxi fungovat. Jak to tedy je?

Začneme popořádku. Každý hráč má svou hráčskou desku, na níž jsou čtyři stupnice rozvoje, místo pro zdroje a na spodní straně prostor pro umisťování karet provincií. Herní prán je rozdělen do tří akčních sektorů, kam budete umisťovat své služebníky, je zde prostor pro karty provincií a úspěchu a stupnice privilegií. Zdrojů je omezené množství, každý má k dispozici svou „sadu“. Mimo jiné to znamená, že nedostanete více, než je maximum.

U každé akční části na herní desce jsou jedny přesýpací hodiny, rozlišeny jsou barevně. Odměřují odlišný čas: fialové 3 minuty, zelené 2 minuty a černé 45 sekund. V každé části jsou dvě řady akcí, jsou stejné. Hodiny se překlápí mezi nimi. Funguje to tak, že do řady, kde nejsou hodiny, můžete přidávat své služebníky. Na realizaci akce pak musíte počkat, dokud se hodiny do této řady neumístí. Hodny služebníky „uzamknou“, nemůžete je přemístit, dokud se hodiny zas nepřesunou. Tento princip společně s různou délkou přesýpání s Kyvadla činí originální hru.

K dispozici máte maximálně čtyři služebníky, na začátku jen dva – velkého a malého. Během hry tedy můžete získat další dva a jednoho z nich „vylepšit“. Čím více a lepších služebníků, tím více akcí můžete vykonat. Cena však není malá. Lepší služebníky můžete umisťovat i na místa, kde již stojí jiní, ty malé ne (kromě akcí s černými hodinami).

Vaše veškeré úsilí směřuje k tomu, abyste se na stupnici pokroku dostali ve všech ukazatelích až do bodované části. Stačí, abyste zde neměli jediný ukazatel, a nebudete se podílet na celkovém vyhodnocení (kromě případu, že ve stejné situaci byli i ostatní hráči). Pak se počítá od vašeho nejhůře umístěného ukazatele.

Hraje se celkem na čtyři kola. Po každém akční fázi následuje fáze rady, kdy se na chvíli zastavíte, získáte bonusy za pořadí podle nasbíraných „hlasů“ během kola a připravíte se na kolo nové. Po zakončení rady po 4. kole hra končí.

Přesýpací hodiny a stupnice časomíry.

Grafika a zpracování

Grafické zpracování a ilustrace jsou originální a mě osobně se velmi líbí. Nemusí však vyhovovat každému. Důležité je, že po první hře vám budou ikony srozumitelné. Zvyknout si budete muset na grafické řešení produkce, kde je rozhodující barva pozadí, a ne ikony, ta značí efekt. Důležité je to pro správné natočení a umístění karet provincií.

Všechny žetony jsou vyrobeny z tvrdého plastu, ať už kostičky zdrojů, tak figurky a ukazatele. Karty jsou kvalitní. Oboustranné hráčské desky jsou ale vyrobeny ze silnějšího čtvrtky s hrubou úpravou povrchu jako u Tapestry.

Hra má přesto své produkční nedostatky, které mohli být řešeny lépe. Přesýpací hodiny vypadají na první pohled výborně, dejte si však pozor na to, aby se vám během hry nezasekly. Mohly by také být pro tento typ hry stabilnější. Pozor si rovněž dejte na to, abyste „mimovolně“ neposouvali žetony na stupnici pokroku na vaší hráčské desce, jedna jejich strana klouže, druhá na drsnějším povrhu drží lépe. Nepříjemnější je zasouvání karet provincií pod hráčskou desku. Jednak vás to zdržuje, jednak hrozí, že při manipulaci „drknete“ do žetonů na desce.

Hra může začít (strana pro 1–3 hráče).

Celkové hodnocení

Kyvadlo je jednoduchý worker placement, který ale na první pohled působí nepřehledně. Pokud si hru chcete skutečně užít, doporučuji, abyste se s ní nejprve seznámili ve variantě bez přesýpacích hodin. Berte ji jako výukovou hru, počítejte ale s tím, že vám bude trvat výrazně déle. Hodiny sice překlápíte také, ale neberete ohled na přesýpání. Všichni hráči mohou vykonat vše, co chtějí. Stupnice časomíry určuje, které hodiny a kdy překlápíte. První moje hra trvala 3 hodiny ve třech hráčích, ale všichni jsme měli chuť zahrát si znovu, tentokrát s přesýpáním.

Hra Kyvadlo rozhodně není pro každého. A to hned z několika důvodů. Některé hráče může odrazovat, že nemají dost času na rozmyšlení akcí. Těm však může vyhovovat varianta bez přesýpání hodin. Hra také vyžaduje dobrou znalost pravidel, abyste se rychle orientovali na herním plánu, a především v tom, co můžete či nemůžete dělat a jak jednotlivé kroky naplánovat. Hra také vyžaduje velkou míru poctivosti, protože nestíháte ostatní hráče kontrolovat, natož radit nováčkům. Proto je lepší s nováčky nejprve zahrát variantu bez přesýpání.

Deska rady.

Hra je jedinečná svým konceptem kompetitivní hry probíhající v reálním čase, který skvěle funguje. Čas se stává skutečným prvkem hry, na jednu stranu vás nestresuje, nemusíte být „rychlí“, nejde o prověrku dovednosti. Nemusíte ale ani čekat, až se hodiny konečně dosypou, a vy budete moci něco udělat. Pokud se vám to i spoluhráčům hodí, nic vás nenutí hodiny překlápět hned, jakmile se dosypou. Stejně tak nikdo nemusí hlídat doložení nových karet provincií. Kdo potřebuje, tak odhalí nové karty. Je to elegantní řešení obsluhy hry.

Pokud hrajete variantu s přesýpacími hodinami, zahrajete celou partii do hodiny. Velkou výhodou je především to, že vás ostatní hráči neomezují, nemusíte na ně čekat. Stále máte co rozmýšlet, stále jste ve hře. A fáze rady mezi jednotlivým koly také probíhají rychle. Důležité je vystihnout správný rytmus akcí, překlápění hodin a s nimi spojenými akcemi. Není to závod, takže si můžete vše rozmyslet. Musíte ale sledovat i ostatní hráče, protože vám mohou obsadit místo pro malého služebníka.

Variabilitu zajišťují různé národy s odlišným nastavením počátečních zdrojů a stupnic a unikátní sadou karet lstí, která každé frakci dávají jiné speciální akce. Ty dostanete ve variantě pro pokročilé. Musíte pro ně hledat jiné strategie a z hlediska herního zážitku je z mého pohledu nejlepší.

Přes určité produkční nedostatky je Kyvadlo zas hrou, která přináší něco nového. Především je to neotřelý herní zážitek, který máte chuť zopakovat. Dejte si však pozor, abyste se ho nepřesytili. Osobně si Kyvadlo rád znovu zahraji i vzhledem k tomu, že pravidla se rychle osvěží a že si zahrajeme pořádnou strategii do hodiny.

Vyzkoušejte, vřele doporučuji. Hra má ještě daleko více aspektů, které můžete objevovat. Ve správné hráčské skupině se k ní budete rádi vracet.


Kyvadlo

Autor: Travis Jones

Počet hráčů: 1–5

Herní doba: 60–90 minut

Doporučený věk: od 12 let

Rok vydání: 2020 (česky 2020)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář