Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Small World of Warcraft

Tento týden 4. září vydal Blackfire v češtině hru Small World of Warcraft, která tak u nás vyšla ve stejnou dobu jako ve světě. K dispozici tak máte novou edici úspěšné, a především výborné hry. Původní Small World vyšel u Days of Wonder v roce 2009, následovala série malých i velkých rozšíření. Stejně jako tomu bylo u původní edice, je i nová určena pro 2–5 hráčů, nově od 10 let. Hra vás tentokrát zavede do světa Warcraft, kde budete bojovat o Azeroth.

Pokud znáte původní edici hry Small World, pak se s novou hrou seznámíte velmi rychle. Stačí vám, když si v pravidlech pročtete vyznačené části s novými či upravenými pravidly. Ale ani tyto úpravy vás nemusí zcela překvapit, pokud jste hráli například Small World: Underground. Přesto, že je ve hře jasně patrná návaznost na předchozí hru a její rozšíření, jedná se celkově o samostatnou a svébytnou hru, kterou mohu doporučit všem zájemcům, ať už jste již Small World hráli, či ještě ne.


Small World v novém vesmíru

Nová edice je zasazena do světa počítačové hry Warcraft od firmy Blizzard. Byl jsem proto zvědav, a také v mírném napětí, zda se převedení skvěle fungující hry podařilo tak, aby se nejednalo o pouhou kopii původní edice v novém kabátě a aby přitom byla stále dobře hratelná a zábavná. Už mám za sebou řadu partií, takže se k tomu vrátím.

Všechny národy v nové edici pochází z Warcraftu, takže je fanoušci tohoto světa budou dobře znát. Vzhledem k tomu, že i původní hra byla zasazena do fantasy prostředí, nebudou překvapením ani pro hráče původní hry. Setkáte se s elfy, gnómy, lidmi, trpaslíky, skřety, trolly. Navíc ale se budete setkávat s tím, že některé rasy patří k Alianci, jiné k Hordě, zbývající jsou neutrální. Je to nový prvek ve hře, který ovlivní vaše rozhodování při výběru nové rasy během hry.

Vlastnosti ras jsou ve hře nově nastaveny a stejně tak schopnosti, které náhodně každé rase přiřazujete v každé partii. Hodně se přitom autoři inspirovali v novém světě hry. Například Taureni nikdy neokupují region s méně než 2 žetony a máte jich k dispozici hodně. Trpaslíci potřebují k dobytí hor méně žetonů. Naga mohou dobývat mořské regiony.

Novinkou ve hře je sestavení herní mapy. Skládá se z několika různě velkých ostrovů, jejich výběr a počet závisí na počtu hráčů. V krabici najdete dvě malé, dvě střední a dvě velké oboustranné desky ostrovů, což zvyšuje variabilitu hry. Například pro hru 3 hráčů budete potřebovat po jedné malé, střední a velké desce ostrova.

Jak se hraje

Základ hry se nezměnil. Z nabídky si vyberete rasu a k ní náhodně přiřazenou schopnost. Tato kombinace určí vaše výhody ve hře a zároveň počet žetonů dané rasy, které budete mít k dispozici, abyste se pustili do dobývání světa Azeroth. Nově ale nebojujete na kompaktní mapě, ale v ostrovní říši. První dobývání na novém ostrově vás bude stát o jeden žeton navíc. Jinak stále platí, že při standardním dobývání nového regionu musíte použít dva žetony a k tomu tolik žetonů, kolik jich v regionu leží (ať už jiné rasy, terénu či jiných žetonů sloužících k obraně).

Za každý obsazený region získáte vítěznou minci. Navíc si připočtete bonusy, které vám náleží za využité vlastnosti rasy či schopnosti. Získáte i další bonusy, například když úspěšně získáte region jiné frakce nebo za legendární místo. Zvítězí ten, kdo má na konci hry nejvíce vítězných mincí, na tom se nic nemění.

Novinkou ve hře jsou artefakty a legendární místa. K dispozici je celkem 12 žetonů. Pro každou partii jich náhodně vyberete tolik, kolik je hráčů ve hře. Přináší výhodu tomu, kdo ovládá region, ve kterém leží. Neberete si je tedy k sobě. Díky kapli například neztrácíte žeton po dobytí vašeho regionu jiným hráčem, Ashes of Al´ar vám zas dovolí dobýt libovolný region, jako by byl sousední.

Naopak se nemění, že ve svém tahu můžete přejít se svou aktivní rasou do úpadku a v dalším kole si vybrat novou. S rasou v úpadku již nehrajete, ale za regiony, které ovládá, stále vítězné mince dostáváte. Správné načasování je další z taktických prvků této hry.

Grafika a zpracování

Grafika a celkové zpracování hry je excelentní. Promyšlený je každý detail, aby hra byla přehledná a dobře hratelná. Je vidět, že nová edice zužitkovala zkušenosti z vydání původní hry a rozšíření. Ilustrujete to například zásobník na žetony ras, které se rychle a jednoduše vyndavají.

Pravidla hry jsou přehledně strukturovaná, takže se s nimi rychle seznámí i ten, kdo Small World zatím nehrál. A zkušenější hráč si jednoduše najde pasáže s upravenými či novými pravidly.

Užitečné jsou přehledové listy pro hráče, kde je shrnuto herní kolo, typy terénu, efekty artefaktů a legendárních míst, a především obsahují kompletní přehled ras a schopností s jejich výhodami.

Nová edice také přináší pravidla pro týmovou hru. Hráči ze stejné frakce jsou spojenci, kteří se mohou domlouvat na společné strategii. Každý hráč ale dobývá a získává vítězné mince za sebe. Tato varianta je určena především pro 4 a 5 hráčů. Upravuje výběr rasy a zvláštní schopnosti.

Celkové hodnocení

Small World of Warcraft přináší do hry nový zážitek. Jde na to jemnými úpravami, které hru zásadně nemění, ale výborně ji ladí. Především kombinace nového herního plánu s ostrovy a vlastnostmi nových ras a schopností výborně fungují. Nové prvky ve hře, jako jsou zvýšené náklady na dobývání ostrova, frakce, artefakty a legendární místa, vás nutí více zvažovat vaše kroky a rozhodnutí.

Díky tomu je hra o něco „hráčtější“ než původní edice. Stále ale zůstává přístupná i pro hraní v rodině a pro příležitostné hráče. Platí, že hru vysvětlíte během několika minut, takže hned můžete začít hrát. První partie pak představují dobrodružné objevování možností jednotlivých ras.

Názvy ras, artefaktů a legendárních míst zůstaly z licenčních důvodů v původní anglické podobě. Je to škoda, ale při samotném hraní to nehraje v podstatě žádnou roli, takže to nevadí. Svět Warcraftu na rozdíl například od Harryho Pottera nemá zatím svůj výstižný překlad. Lépe se s tím sžijí hráči Warcraftu, ostatní si musí zvyknout. Nejspíš si je nějak sami počeštíte. Jinak je hra jazykově nezávislá.

Small World patří mezi mé dlouhodobě oblíbené hry. Její výhodou je skvělá hratelnost v jakémkoliv počtu hráčů. Je to svižná taktická hra, ve které důležitou roli hraje interakce mezi hráči, a především správný odhad toho, co ostatní hráči plánují. Hra je velmi variabilní, díky možným kombinacím ras a schopností je téměř nevyčerpatelná.

Hru ocení především hráči taktických kombinačních her, který mají rádi větší interakci. Interakce mezi hráči je ale nedílnou součástí hry a jejím důležitým aspektem, takže se líbí i hráčům, kteří jinak bojové hry nevyhledávají.


Small World of Warcraft

Autor: Philippe Keyaerts

Počet hráčů: 2–5

Herní doba: 40–80 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2020 (česky 2020)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

Osirig 8.9.2020 at 7:35

Skvělá recenze, děkuji za vypíchnutí změn oproti originálu. Jsem myslel, že to bude jen původní hra v kabátu WoW. Asi budu muset rozšířit svůj seznam her, co chci 😀

Připojte svůj komentář