Hrajeme.cz
Pro rodinné hraní

Recenze: Sonic a parťáci

Zatímco premiéra očekávaného filmu Sonic 2 je před námi, v kinech se objeví 31. března, deskovou hru s ježkem Sonicem si můžete zahrát již nyní. Hra Sonic a parťáci měla svou českou premiéru minulý týden. Vydání připravil Blackfire. Jedná se o závodní rodinnou hru pro 2–4 hráče od 7 let.

Sonic na vašem stole

Sonic a parťáci je závodní hra řízená kartami, ve které obdobně jako ve hře Rivalové po zahrání karty můžete pohnout i jiným závodníkem než tím svým. Hra obsahuje celkem 8 nabarvených figurek, s nimiž budete závodit, nechybí mezi nimi ani slavný Sonic. Herní deska představuje závodní dráhu s nejrůznějšími překážkami, lopingy a speciálními políčky.

Ve hře jsou celkem čtyři týmy po dvou členech, které jsou označeny podle barvy (a figurky podle podstavce). Ve hře tedy máte dva závodníky (pokud hrajete ve 3 či 4 hráčích) nebo celkem čtyři (pokud hrajete ve 2 hráčích). Specifická je hra ve 4 hráčích, při které tvoříte dva týmy po 2 hráčích. Důležité to je pro určení vítěze. Vyhraje tým, jehož všechny postavy překročí cílovou čáru jako první.

Jak se tedy hraje

Každý hráč obdrží šest karet. Ve svém tahu si jednu kartu vybere a posune figurku příslušné barvy o tolik polí, jaká je hodnota karty. To je standardní pohyb. Správně jste pochopili, že balíček karet obsahuje barvy všech týmů, takže budete hrát se svými i cizími figurkami. Pořadí, v jakém karty zahrajete, je na vás, a situace na dráze se stále mění.

Jak daleko se ale figurka pohne, závisí i na políčku, na kterém právě stojí. Například políčko s kroužky hodnotu karty zdvojnásobí, bodce naopak způsobí, že se figurka pohne jen o jedno políčko, a loping musíte překonat celý, jinak se vrátíte před něj. Některá pole jsou rozdělena, takže si můžete vybrat, co pro danou figurku bude podle vás „lepší“ (samozřejmě pro váš tým). Tím se dá soupeřům pěkně zaškodit.

Výsledný pohyb ale můžete korigovat pomocí bonusových karet, které v průběhu hry získáte. Můžete díky tomu zabránit, aby váš závodník skončil na bodcích, nebo ho posílit, aby se dostal dál. Zahrát je můžete i v tahu jiného hráče, který posouvá vaši figurku.

Celkové hodnocení

Sonic a parťáci je pěkná závodní hra pro celou rodinu, s níž si užijete slušnou dávku zábavy. Figurky si vaše děti zamilují na první pohled. Je to rychlá hra, kterou zvládnete do půl hodiny a jejíž pravidla si vysvětlíte během pár minut, takže hned můžete začít hrát. To je výhoda především při hraní s dětmi, které nevydrží u delšího výkladu pravidel.

Na první pohled je zřejmé, že náhodné rozdání karet může průběh hry hodně ovlivnit, zároveň ale platí, že se dá šikovně využívat možností trati, a tak průběh závodu ovlivnit. Navíc po odehrání šesti karet obdržíte dalších šest, takže se vždy do hry dostanou všechny karty.

Pravidla nejsou dlouhá, navíc jsou plná obrázků s příklady. Písmo je ale hodně malé a úsporné, takže ke čtení potřebujete lupu a některé pasáže nejdou přečíst skoro vůbec, protože je vysázeno šedou barvou na šedém pozadí. Ale není to nic zásadního, co by vám pokazilo vlastní hru.

Hra je dobře přizpůsobena pro děti. Přes určitý podíl interakce a škození je ve své podstatě přátelská. Nikdo nevypadává, není eliminován, nemusí se vracet. Spíše někoho zdržujete nebo mu pomáháte méně, než byste mohli. Děti se tak nenásilně připravují na více interaktivní hry.


Sonic a parťáci

Autor: Max Gerchambeau

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 20 minut

Doporučený věk: od 7 let

Rok vydání: 2022 (česky 2022)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář