Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Ticket to Ride

Pokud bych měl jmenovat hry, které patří do zlatého fondu deskových her, pak mezi nimi určitě nebude chybět Ticket to Ride. Je to poctivá desková hra, která má jednoduchá pravidla a krásné provedení. Skvěle se hodí pro celou rodinu i příležitostné hráče. I když datum vydání sahá mnoho let zpátky, stále má co nabídnout. Je tedy skvělou zprávou, že je tato hra roku 2004 u nás opět dostupná v českém vydání, které připravil Blackfire. Hra je určena pro 2–5 hráčů od 8 let, ale zvládnou ji i vyspělejší děti od 6 let.


Vítejte ve světě železnic

Vláčky, stavba železnic, cestování po Spojených státech, o tom je Ticket to Ride. Je to hra pro všechny milovníky železnic, ale nejen pro ně. Hráči soutěží v propojování  různých měst tím, že staví železniční tratě na mapě Severní Ameriky. A pokud si pořídíte další hry z této rodiny, tak se dostanete i do dalších částí světa. Budete mít k dispozici zásobu malých vagonků, kterými své tratě obsadíte, a k tomu získáte karty s obrázky vagonů a lokomotiv, které vám stavbu umožní.

Na konci hry bude herní plán zaplněn propletencem barevných tratí. Králem železnic se stane ten, do získá nejvíce bodů. Započítávají se vám za stavbu tratí v průběhu hry. Čím delší trať postavíte, tím víc si připočítáte. Další body pak získáte za splněné úkoly – propojení dvou měst. Na začátku hry si vyberete první úkoly, v průběhu hry pak můžete získávat další. Když si ale nedáte pozor, a některé úkoly nesplníte, jejich hodnota se vám odečte. Hráč s nejdelší tratí si navíc přičte bonus 10 bodů.

Jak se hraje

Města na herním plánu jsou propojena jednou nebo dvěma spojnicemi, které mají délku 1 až 6 políček. Spojnice mohou být šedivá nebo mít jednu z osmi barev. Hráči se při hře střídají. Každý vykoná jednu ze tří možných akcí. Můžete si vzít nové dvě karty vagonů do ruky, přitom nejste omezeni tím, kolik jich v ruce celkově držíte. Můžete získat kartu dalšího úkolu nebo postavit trať na herním plánu.

Trať stavíte tak, že obsadíte spojnici mezi dvěma městy. Využije na to karty vagonů v ruce a vagonky své barvy v zásobě. Odevzdáte tolik karet vagonů, kolik je políček na jejich spojnici a musí mít stejnou barvu. Na šedá políčka použijete karty jakékoliv barvy (všechny ale musí být stejné).Karty lokomotiv slouží jako „žolíci“, můžete je využít místo kterékoliv barvy.

Na začátku hry získáte dvě karty cílových stanic, které vám říkají, jaká dvě města máte za úkol propojit, pokud za ně chcete získat body. Je to další způsob, jak můžete bodovat. Každý hráč tak má jiný cíl a bude potřebovat jiné tratě. V některých místech ale může nastat tlačenice. Pak platí, že kdo rychleji staví, dříve „jede“. Karty úkolů jsou tajné a určitě se vyplatí neprozradit druhým své plány.

Hra končí, když někomu dojdou vagonky potřebné ke stavbě tratí (respektive na konci tahu má dva vagonky nebo méně). Sečtení bodů určí vítěze.

Grafika a zpracování hry

Jednou z předností hry a zdrojem jejího úspěchu je bezesporu její celkové kvalitní zpracování a grafika. Každá karta má ilustraci jiného vagonku a na hrací plán umisťujete malé modely vagonků. Přispívá to k celkové atmosféře, a především přehlednosti hry.

Herní plán.Karty cílových stanic.Karty vagonů.Detail planu s vagonky.

Je libo cenu?

Hra Ticket to Ride si získala přízeň hráčů i odborné veřejnosti. Není tedy divu, že je ověnčena celou řadou cen. Nejvýznamnější je vítězství v prestižní německé ceně Spiel des Jahres 2004 a zisk ceny Hra roku 2006 u nás. Dalšími cenami jsou nominace na International Gamers Awards 2004 a 6. místo v anketě Deutscher Spiele Preis 2004.

Hodnocení

Ticket to Ride je příjemná hra, která má celou řadu předností především pro rodinné hraní a začínající hráče. Ale ani náročnější hráč nepohrdne partií. Pravidla jsou natolik jednoduchá, že se s nimi i nový hráč seznámí velmi rychle a již první hru si užije. Samotná hra je svižná, hráči se rychle střídají, takže nikdo zbytečně nečeká. Příznivá je také herní doba do jedné hodiny. Výhodou také je jazyková nezávislost hry.

Výborně si zahrají i různě zdatní hráči. Napomáhá tomu přiměřený podíl náhody, který je daný kartami úkolů a nabídkou karet vagonů. Občas tedy může i slabší hráč porazit toho silnějšího, který například nesplní velký úkol, a přijde o 20 bodů, místo toho, aby je získal.

Hra je dostatečně variabilní, takže vás jen tak neomrzí. Díky úkolům máte vždy jiné „zadání“, podmínky, kterým musíte přizpůsobit svou hru. Dobře si zahrajete v jakémkoliv počtu. Nejlepší je ale hra ve čtyřech hráčích, kdy je herní plán dostatečně zaplněn, hráči si mohou „překážet“. Je tedy nutné sledovat, co ostatní dělají a snažit se skrývat vlastní cíle. Pokud vás hra bude bavit, můžete si také pořídit rozšíření USA 1910 či nové mapy, které vám poskytnou nové možnosti, nebo další samostatné hry z rodiny Ticket to Ride, například Evropu nebo Märklin s mapou Německa.

Body za stavbu trati.Nabídka karet vagonů.Počet karet vagonů.Ukázka vagonků.Vagonky v zásobě hráče.

Ticket to Ride – základní informace

Autor: Alan R. Moon
Počet hráčů: 2–5 hráčů
Herní doba: 30–60 minut
Rok vydání: 2004 (český dotisk 2016, Blackfire)
Doporučený věk: od 8 let

Rodina her Ticket to Ride

Hry:

 • Ticket to Ride (2004) – samostatná hra s mapou USA
 • Ticket to Ride: Europe (2005) – samostatná hra s mapou Evropy, navíc přináší tunely a stanice
 • Ticket to Ride: Märklin (2006) – samostatná hra s mapou Německa, navíc přináší cestující, je vhodná pro náročnější hráče
 • Ticket to Ride: Nordic Countries (2007) – samostatná hra
 • Ticket to Ride: Switzerland (2007) – samostatná hra
 • Ticket to Ride: Rails & Sails (2016) – samostatná hra umožňující cestovat po celém světě, kromě železnice i lodí
 • Ticket to Ride: First Journey (2016) – samostatná hra upravená pro děti od 6 let (české vydání se připravuje)

Rozšíření:

 • Ticket to Ride: Mystery Train Expansion (2004) – rozšíření k Evropě
 • Ticket to Ride: USA 1910 (2006) – rozšíření k základní hře s mapou USA
 • Ticket to Ride: Europe 1912 (2009) – rozšíření k Evropě
 • Ticket to Ride: Map Collection 1 (2011) – Team Asia & Legendary Asia
 • Ticket to Ride: Map Collection 2 (2011) – India & Switzerland
 • Ticket to Ride: Map Collection 3 (2012) – The Heart of Africa
 • Ticket to Ride: Map Collection 4 (2003) – Nederland
 • Ticket to Ride: Map Collection 5 (2003) – United Kingdom & Pennsylvania

Ticket to Ride v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář