Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Útulná doupata

Hry se zvířátky mají u nás úspěch. Jejich nabídku nedávno rozšířila Útulná doupata, kterou u nás vydalo malé vydavatelství BoardBros. Jedná se o strategickou rodinnou hru pro 1–5 hráčů od 10 let. Každý hráč představuje rodinku lesních zvířátek, která se celý rok připravují na nadcházející zimu.

Hra úspěšně prošla kickstarterovou kampaní, podpořilo ji téměř 9000 zájemců. Zaujala je grafikou a celkovým zpracováním, kterou se zaměřuje na děti a rodiny, a také herním mechanismem, který originálním způsobem využívá kostky. Hra kombinuje mechanismus umisťování dělníků na akce (členů domácnosti), se správou surovin a karet. Autorkou hry je Roberta Taylor.

Herní materiál.

I v zimě se zvířátka chtějí bavit

Hra vás zavede do Javorového údolí, kde leží malá vesnička obývaná rodinkami lesních zvířátek. Všichni se musí celý rok hodně otáčet, aby se připravili na zimu. Nejde ale jen o to, aby shromáždili dostatečné zásoby. Usilují také o to, aby si své příbytky náležitě vybavili a zútulnili je. Zima je dlouhá, a tak se bude budou hodit i šikovná udělátka, která zpříjemní zimní čas.

Herní plán představuje kraj s lesem a loukou, návrším a řekou, a samotnou vesničkou s tržištěm hospůdkou, dílnou a sovím hnízdem. Na tato místa budete posílat své členy. Následně k nim budete přiřazovat rodinné a vesnické kostky, které určí, jak byla úspěšná jejich práce.

Standardně se Útulná doupata hrají na 8 kol (měsíců), která jsou rozdělena podle ročních doba na jarní, letní a podzimní. Každé roční období totiž má své specifické podmínky a poskytuje jiné suroviny. Celkem je ve hře šest různých druhů zdrojů: dřevo, kámen, ovoce, hříbek, příze a obilí.

Ve hře zvítězí ta rodinka zvířátek, která nejlépe zútulní a zpříjemní své doupě a připraví ho na zimu. Rozhodne počet získaných srdíček za žetony příběhů a mince, za karty potěšení a udělátek, případně za odkrytá místa na desce doupěte a trojice zbylých surovin.

Jak se hraje

Než začnete posílat své tvorečky na políčka, hodíte (všichni hráči) svými 2 rodinnými kostkami. Znáte tak alespoň některé hodnoty kostek, která budete moci využít. Mohou vám také pomoci s výběrem správného místa. Zároveň více, že se ještě bude házet 4 vesnickými kostkami (jejich hodnoty budou k dispozici pro všechny hráče). Na akce umisťují své tvorečky všichni hráči současně. Na každém políčku může mít figurku více hráčů. Najdete u něj i podmínky pro použití kostek, které je potřeba splnit, abyste při vyhodnocení políčka získali jeho výhodu.

Vyhodnocení následně probíhá v pořadí hráčů – od ranního ptáčete. Jednoduše k jednotlivým svým tvorečkům přiřadíte kostku nebo kostky, a to vaše rodinné i společné vesnické – v libovolné kombinaci. Žetony zkušeností, které jste již dříve získali, můžete použít k tomu, abyste modifikovali hodnotu kostky (+1 či -1).

Suroviny potřebujete k tomu, abyste si mohli vyložit nejrůznější udělátka a karty potěšení. Jejich vhodnou kombinací získáte srdíčka navíc a nejrůznější výhody. Například „Bicykl“ vám umožní vám umožní na začátku svého tahu přesunout jednoho svého tvorečka, „Psací stůl“ vám zas dá srdíčka za zářivé potěšení vyrobené ostatními hráči.

Celkové hodnocení

Útulná doupata jsou bohatě vybavenou deskovou hrou, pro kterou se vám bude hodit větší stůl. Každý hráč potřebuje svůj prostor pro vykládání karet a všichni by měli mít v dosahu herní plán a všechny žetony, který není málo. Na první pohled to může působit nepřehledně, ale v pravidlech jsou všechny komponenty hry přehledně popsány. Průběh hry je pro všechna kola stejný, více času při seznamování s hrou budete potřebovat pro představení jednotlivých políček.

Na hře oceňuji, jakým způsobem využívá kostky a jak s nimi pracuje. Vytváří pro hráče podmínky, které následně využívají. Zároveň ale hráčům dává prostor k rozhodnutí, do jakého půjde rizika a jak se s ním vypořádá. Týká se to nejistoty, jaké hodnoty budete moci využít na vesnických kostek. Zároveň hra počítá s tím, že někdy váš tvoreček nic nezíská. Získáte alespoň zkušenost, kterou využijete později. Některá políčka jsou pak nastavena tak, že na nich využijete kostku jakékoliv hodnoty.

Celkově se jedná o propracovanější rodinnou hru, kterou si dobře zahrajete i s dětmi v rodině se herními zkušenostmi. Hru doporučují pro děti od 10 let a hru na 6 kol (místo standardních 8), alespoň než se s hrou dobře seznámíte. Počítejte s delším herním časem, než je uvedeno na krabici.

Svým provedením a atmosférou se dá hra zařadit mezi hry, jako je Divukraj, je však přístupnější a grafikou bližší pro hraní v rodině. Hru si ale užijí i náročnější hráči.


Útulná doupata

Autorka: Roberta Taylor

Počet hráčů: 1–5

Herní doba: 90 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2022 (česky 2022)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář