Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze: Zima mrtvých – cesty osudu

Ač to venku tak nevypadá, zima je tu, mrazivá a plná nebezpečí. Jak obstojíte v postapokalyptickém světě, ve kterém vládne zima a na každém rohu číhají krvelační zombie? Ověřit si to můžete v nové kooperativní hře Zima mrtvých: Cesty osudu, kterou právě vydal MindOK. Zahrajete si ji ve 2–5 hráčích.

Povedete skupiny lidí, kteří přežili katastrofu a představují ostrůvky přeživších v moři krvelačných zombie. Musíte ale být ostražití, protože se mezi vámi může nacházet zrádce. Nejedná se tedy o čistou kooperativní hru. Každý hráč má vlastní cíl, jehož dosažení je podmínkou k tomu, aby uspěl v celé hře. Pokud ale preferujete kooperaci, je tento mód také k dispozici. Každá nová hra před vás klade jiné úkoly, takže se můžete těšit na každou novou partii.

Zima je vražedná, ale zombie je horší

Zima, zombie a boj o přežití v postapokalyptickém světě, je to scéna jako vystřižená z hororu. Tentokrát ale nebudete jen pasivními diváky, ale aktivními účastníky. Budete představovat kolonii posledních lidí, kteří přežili. Uspějete jen v případě, že dokážete spolupracovat s ostatními, protože celé kolonii hrozí velké nebezpečí a nejrůznější krizové situace na sebe nedají dlouho čekat. Neobejdete se ani bez jídla a dalšího potřebného materiálu, takže bude potřeba opustit kolonii a prozkoumat například nedalekou školu či čerpací stanici.

Zima-mrtvych-hra-detail

Vaše kolonie dokáže přežít, pokud si udrží morálku na dostatečné úrovni. Osud ale s vámi bude pohrávat. Jednou vám poskytne novou příležitost či potřebné zdroje, jindy prověří vaši soudržnost i obětavost, připravte se ale na různé životní lekce, které vám přichystá. Vaše rozhodnutí nebudou lehká. Navíc budete muset řešet nejrůznější krizové situace. Jejich nevyřešení přinese citelné následky. Klesne vaše morálka, nebudete se moci přesunovat, přijde další horda zombie, všichni členové kolonie utrpí omrzliny. Abyste tomu zabránili, budete muset nashromáždit například dostatek léků, jídla či paliva.

Navíc má každý hráč svůj vlastní cíl, který je před ostatními skryt. A jeho splnění rozhoduje o úspěchu hráče ve hře. Kromě toho ale všichni plní společný cíl daný scénářem, bez jehož splnění všichni prohrají. Nebo skoro všichni, protože mezi hráči se může vyskytovat i zrádce, jehož cíl je odlišný. Pokud ale mají členové kolonie pocit, že jim někdo škodí, mohou hlasovat o jeho vyloučení z kolonie.

Ve hře tak mohou zvítězit všichni nebo jen někdo. Může se ale stát, že všichni prohrají. Vše závisí na tom, jak hra skončila a na tajném úkolu každého hráče.

Jak se hraje

Pro každou hru si můžete zvolit jiný scénář. Představuje ho karta s hlavním úkolem pro všechny hráče a podmínky pro přípravu hry. Budete se například snažit o to, aby ve všech lokacích mimo kolonii byli maximálně tři zombie nebo abyste společně nashromáždili dostatek paliva, protože zima udeřila. Po jeho vybrání vás motivační příběh uvede do situace a dodá patřičné podněty, aby vaše fantazie mohla pracovat a lépe jste se položili do příběhu.

Zima-mrtvych-zombie

Každý hráč na začátku vede skupinku složenou ze dvou postav, které si zvolí ze čtyř náhodně rozdaných. Každá postava má své jméno a povolání a také číslo, které udává, jak významné místo v kolonii zaujímá. Je důležité například v situaci, kdy se rozhoduje o tom, koho zombie rozsápou jako prvního. Další hodnoty udávají schopnost postavy bojovat a vyhledávat vhodné předměty. Postavy mají také své zvláštní schopnosti. Podle nich budete často vybírat své první postavy.

Zbývá rozdat karty počátečních předmětů a hráč ovládající postavu s nejvyšším vlivem se stává začínajícím hráčem. Každý hráč má k dispozici několik kostek (počet postav + 1), kterými si na začátku kola hodí. Využívají se na akce, které vyžadují kostku. Pro útok či prohledávání v lokaci musí mít minimálně hodnotu, kterou má daná postava pro zvolenou akci. U dalších akcí na hodnotě kostky nezáleží, ale musíte ji mít. Kromě toho je řada akcí, k nimž kostku nepotřebujete – například hraní karet, přesun postavy, předávání vybavení. Aktivní hráč vždy odehraje všechny své akce.

Na postavy číhá nebezpečí na každém kroku. Stačí, když se přesouvají nebo bojují, a musí si hodin kostkou následků. Ta rozhodne, zda postava utrží zranění, či nikoliv. Může se ale také stát, že je rozsápána. Každá smrt postavy vnáší do kolonie snížení morálky. A pokud morálka klesne na nulu, hra ihned končí. Hra není eliminační, takže při ztrátě poslední postavy nevypadáváte ze hry, ale dostanete postavu novou.

Zima-mrtvych-karty-postav

Zpracování hry

Hra má excelentní zpracování, obsahuje velké množství karet, žetonů, kostek, a především postav a zombie. Ty jsou z pevného kartonu a na hrací desku je umisťujete pomocí stojánku. Textu je na kartách (především osudu) hodně, i proto je skvělé, že hra vyšla v české lokalizaci. Je také vidět, že MindOK věnoval překladu velkou péči. Grafika je přehledná a dodává hře náležitou atmosféru. V tomto ohledu patří Zima mrtvých mezi špičku.

Pro koho je hra určena

Zima-mrtvych-lokace-ukazkaZima mrtvých je tematická kooperativní hra se silným hororovým příběhem, ale také se skrytým zrádcem. Pokud jste fanoušky tohoto žánru, pak je tato hra pro vás jednoznačná volba a nemůže vás zklamat. Hru ocení spíše náročnější hráči. Pravidla nejsou celkově složitá, i když zabírají zhruba 14 stran textu. Obsahují mnoho příkladů a ilustrací. Jsou logicky uspořádaná a srozumitelně napsaná. Doporučuji pečlivé pročtení, aby vám nic podstatného neuniklo. Zahrajete si ji i se staršími dětmi od 12 let. Správně si ji ale užijí spíše středoškoláci a dospělí.

Hra je nejlepší ve čtyřech hráčích, lze ji ale doporučit i ve třech či pěti. Vyšší počet umožňuje lépe rozehrát atmosféru se skrytým zrádcem.

Hodnocení hry

Zima-mrtvych-kata-osuduPokud hledáte výraznou hru s pěkným příběhem a atmosférou, která se občas dá krájet, pak vám Zima mrtvých nesmí uniknout a rozhodně ji vyzkoušejte. Silná je hra především v plné hře se zrádcem, protože si nemůžete být jisti, zda někdo nezhatí vaše plány. Všichni jsou díky tomu neustále ve střehu a zapojeni do hry, i když se hraje ve větším počtu a na vlastní akce si chvíli počkáte. Je potřeba se radit, koordinovat postup a také hlasovat o různých rozhodnutích.
Jednotlivé scénáře mají různou obtížnost a vyžadují odlišný přístup ke hře a hledání cesty ke splnění hlavního úkolu. Od toho se také odvíjí herní doba, která se pohybuje od 45 minut do více než tří hodin. Máte na výběr podle svých časových možností. Na variabilitě také přidávají další varianty hry: kooperativní režim, hra ve dvou, hardcore varianta či možnost s vyřazováním hráčů. Především je ale k dispozici deset scénářů, které vám dlouho vydrží.

Zima-mrtvych-list-hraceSprávná kooperativní hra není jednoduchá. Pokud totiž lehce vyhrajete, už vás to neláká hrát znovu. Zima mrtvých není jednoduchá, i když scénář „Potřebujeme víc vzorků“ doporučený pro první hru můžete úspěšně dokončit již při první hře. Naučí vás, jak hra funguje, takže se budete moci pustit i do obtížnějších scénářů. Připravte se ale na to, že v každé hře neuspějete. Nesmí vás to ale odradit.

Kooperativní doporučuji pro skupinku, která z nějakého důvodu nechce hrát se zrádcem ve svých řadách. V takovém případě využijete druhou stranu s těžší variantou úkolu. Vaše spolupráce bude muset být preciznější, i když je od začátku jasnější, co je potřeba dělat.

Zima mrtvých byla jednou z velmi očekávaných novinek a je skvělé, že konečně dorazila a že si ji můžeme zahrát v češtině. Dobře se nalaďte a pusťte se do toho. Hra je dostatečně variabilní, abyste si mohli užít při mnoha hrách.

Zima mrtvých: Cesty osudu

Autoři: Jonathan Gilmour, Isaac Vega
Počet hráčů: 2–5
Herní doba: 60–120 minut
Rok vydání: 2014 (české vydání 2015, MindOK)
Doporučený věk: od 13 let
Odkaz: Zima mrtvých: Cesty osudu na BoardGameGeek

 

Jak se vám hra líbila? Vlastní hodnocení můžete zadat v katalogu:

Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

Připojte svůj komentář