Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraníVideoVideopředstavení

V Port Royal musíte riskovat, abyste získali

Port Royal je svižná karetní hra pro 2–5 hráčů, kterou MindOK vydal v říjnu. Zavede vás mezi piráty a obchodníky v Karibském moři. I když se ve hře objevují peníze, vaším cílem je získat co největší vliv. A k tomu se peníze vždy hodí. Karty mají dvojí funkci, používají se obě strany. Lícová strana zobrazuje postavy, lodě, výběr daní a expedice, rubová pak představuje jednu minci. Kdykoliv máte dostat peníz, vezmete si kartu z balíčku.

Zadní strana krabice s ukázkou karet.
Zadní strana krabice s ukázkou karet.

Pěkné na hře je, že jsou všichni hráči neustále zapojeni. Aktivní hráč si určí, do jakého půjde rizika. Pokud bude chtít moc, nemusí získat nic. To je riziko podnikání v nebezpečných vodách. Jeho tah má dvě fáze. V první vykládá postupně karty z balíčku, přitom se rozhoduje, zda bude pokračovat. Otočené karty umisťuje do nabídky v přístavu. Pokud se ale stane, že je na otočené kartě loď stejné barvy, jaká se již nachází v přístavu (a nemůže jí zabránit v zakotvení), musí odhodit všechny předchozí vyložené karty a jeho tah je u konce.

Druhá fáze tahu aktivního hráče nastane, jestliže se rozhodl další karty neodkrývat. Může dojít k obchodování a najímání postav. Aktivní hráč si může vzít 1 až 3 karty, záleží na tom, kolik různých lodí je v přístavu (bude jich tam tím víc, čím víc riskoval) – jednu kartu dostane za 0–3 lodě, dvě za 4 lodě a tři za lodě všech pěti barev. Po něm si každý další hráč může vzít po jedné kartě, aktivnímu hráči ale zaplatí jednu minci. Opět platí, čím víc aktivní hráč riskuje, tím víc může vydělat (nebo nedostane nic). Loď přináší peníze. Za postavy musíte zaplatit příslušné náklady, za to vám budou pomáhat v následujících kolech.

Hra končí na konci kola, ve kterém některý hráč dosáhl 12 bodů vlivu (za své postavy či provedené expedice). Zvítězí hráč s největším počtem bodů vlivu. Port Royal je rychlá a zábavná hra pro každého. Osloví příležitostné hráče i ty náročnější, kteří hledají něco oddechovějšího. Díky tomu, že si každý řídí míru rizika sám, je každá nová partie znovu napínavá.

Videopředstavení hry

Mohlo by vás také zajímat

2 komentáře

Krátké hodnocení letošních novinek (Essen 2014) | Hrajeme.cz 24.11.2014 at 0:52

[…] V Port Royal musíte riskovat, abyste získali video Novinka […]

Duhamuz 13.11.2014 at 6:58

Měl jsem možnost vyzkoušet. Při ukázkové hře na stánku MINDOK. Zaujala mně. Velice rádi hrajeme svižnější hry. Dá se zahrát párkrát opakovaně. A Tato hra je svižná, a Risk u této hry je zajímavý prvek. No prostě si ji určitě pořídíme.

Připojte svůj komentář