Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

Ve hře Boj o Řím si vybudujete vlastní provincii

Ode dneška je v prodeji nová rodinná hra Boj o Řím, kterou u nás vydal Blackfire. Určena je pro 2–5 hráčů od 8 let. Budete si v ní dělit římské impérium, abyste si vybudovali vlastní provincii pomocí získané krajiny a budov.

Každý hráč má k dispozici vlastní sadu dílků krajiny. Jsou to šestiboké kartičky znázorňující jednu z pěti typů krajiny, které si před začátkem hry zamícháte a vytvoříte dobírací hromádku. Kromě toho obdržíte zástěnu, dvě karty výběru a kartu budov, na kterou vyskládáte vyobrazené budovy. Do začátku hry také obdržíte čtyři drahokamy.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Hra Boj o Řím má jednoduchá pravidla, s nimiž se rychle seznámíte, takže si je zvládnou vyslechnout i netrpěliví mladší hráči. Budete hrát přesně čtyři kola, každé přitom tvoří čtyři po sobě jdoucí fáze. Výhodou je, že všechny provádí hráči současně, takže je hra celkově velmi svižná. Jednu partii zvládnete do 30 minut i ve větším počtu hráčů.

Nejprve ze své hromádky vyložíte pět dílků krajiny a na první dva dílky umístíte nejvrchnější budovy z karty budov. Následně je rozdělíte na dvě skupiny, ale tajně za zástěnou. K menší skupině přidáte jeden ze svých drahokamů. Poměr přitom může být libovolný (2:3, 1:4 i 0:5). V další fázi si každý hráč vybere jednu skupinu od svého souseda ve směru platném pro dané kolo.

Nakonec si získané dílky krajiny přidáte do své provincie. Ale i dílky, které si u vás soupeř nevybral. Musí na sebe navazovat alespoň jednou stranou. Budovy se přitom nesmí přemisťovat. A ani s již umístěnými dílky se nesmí hýbat.

Body získáte na konci hry za každou umístěnou budovu, a to tolik bodů, kolik dílků je v souvislé skupině stejné barvy, na které budova stojí nebo s ní sousedí. Další body obdržíte za drahokamy, které vám zbyly, podle tabulky (například za 1 drahokam 3 body, za 5 pak 13 bodů). Zvítězí hráč, který získal nejvíce bodů.

Obrázek: Ukázka žetonů

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář