Hrajeme.cz
Chystá sePořady

Albi Game Day 2022: Jaké hry Albi připravuje

Minulý víkend 10. a 11. září proběhl další Albi Game Day, kterému předcházelo oznámení chystaných her pro tento a příští rok, a bylo jich opravdu hodně (celý záznam najdete na YouTube níže). Akce se konala ve dvou dnech v Klášteře minoritů sv. Jakuba na Starém Městě, který poskytl krásné prostory s krásnou atmosférou v centru Prahy. Návštěvníci si zde mohli vyzkoušet poslední novinky, ale i řadu z připravovaných her, a to včetně těch velkých a očekávaných, kterých se dočkáme v příštím roce. Bylo pro ně vyhrazeno místo ve velkém sále a ve sklepních prostorách.

Celkem v obou dnech přišlo přes 1000 návštěvníků, kteří si vyzkoušeli přes 50 různých her. Připraven byl i doprovodný programu, například fotokoutek s cosplayerkami, možnost vyzvat Kvízovou dámu z televizního pořadu Na lovu, Kvídův dětský koutek, turnaje nebo kontinuální stream.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Vzhledem k situaci na trhu a v dopravě dochází k posunutí termínů dodání řady her. Například českého vydání her ISS VANGUARD, ETHERFIELDS či FROSTPUNK se dočkáme v příštím roce. A na FROSTHAVEN si budeme muset počkat déle. Mezi oznámenými novinkami jsou například české hry Dva bratři, Rychlé šípy, karetní hra Legie: Sibiřská cesta či Únikovka Anthropoid. Můžete se také těšit na rozšíření Toskánsko ke hře Vinohrad, Catan: Úsvit lidstva či sci-fi strategickou hru Voidfall.

Albi také upřesnilo, jaký je stav přípravy následujících her

ISS VANGUARD (14+ let; 90+ minut; 1–4 hráči)

 • Hra vyjde v příštím roce, na překladu se již pracuje.

JAN ŽIŽKA (10+ let; 60+ minut; 2–4 hráči)

 • Jedná se o sandboxovou kostkami taženou hru, v níž možnosti hráče určuje to, jaké postavy má ve své družině.

ETHERFIELDS (14+ let; 120+ minut; 1–4 hráči)

 • Česká verze Etherfields vyjde s vylepšenými pravidly (2.0), jež reflektují řadu výtek, které se k původní hře objevovaly.

TAINTED GRAIL: RUDÁ SMRT (14+ let; 120+ minut; 1–4 hráči)

 • Poslední rozšíření pro Tainted Grail je určeno hráčům, kteří už dohráli jednu ze základních kampaní Tainted Grail – bez vylevelované družiny totiž není radno do rozšíření vstupovat. Rudá smrt je napsána tak, že může navázat na kteroukoli ze tří velkých kampaní Tainted Grail.

ATOL (12+ let; 75+ minut; 1–4 hráči)

 • Albi odhalilo obálku této hry, která uspěla v první řadě Dne deskovek. Oproti Dni deskovek byly ze hry odstraněny peníze a karty korálů, jež nahradily desky korálů. Právě efekty desek a jejich synergie s kartami živočichů obývajících atol, by ve finální verzi měly být hlavním tahákem hry.

FROSTHAVEN (14+; 120 minut; 1–4 hráči)

 • Na Frosthavenu se pracuje, ale finiš překladu je kvůli enormnímu rozsahu, který se dá přirovnat ke dvěma Gloomhavenům, zatím v nedohlednu.

FROSTPUNK (18+; 120+; 1–4 hráči)

 • Frostpunk se bude nakládat na loď ve druhé polovině října, což znamená už jen mizivou šanci na dodání před Vánoci. Pravděpodobnější je launch po Novém roce.

Den deskovek

Premiéra druhé řady Dne deskovek je naplánována na 22. září od 20 hodin, sledovat ji můžete na YouTube kanálu Albi. Jedná se o reality show, do které se hlásí soutěžící se svými nápady na deskové hry. Vítěznou hru pak Albi vydá.

Albi Game Day Tour

Albi Game Day se nyní přesouvá do regionů, kde si hráči a zájemci o deskové hry mohou vyzkoušet představené tituly v rámci Albi Game Day Tour. Je to akce pořádaná členy Albi Klubu Deskovkářů. Zde je harmonogram jednotlivých zastávek:

 • 24. 9. Litomyšl;
 • 25. 9. Ostrava;
 • 1. 10. Nový Jičín;
 • 1.–2. 10. Dvůr Králové nad Labem;
 • 8.–9. 10. Vysoké Mýto;
 • 15. 10. Brno;
 • 16.10. Varnsdorf;
 • 22. 10. Ústí nad Labem;
 • 23. 10. Valašská Polanka.

ALBI EXCLUSIVE/ALBI PLUS

Albi vyslyšelo zájem hráčů a do programu Albi Exclusive od příštího roku zařadí i specializované herní obchody. Dojde proto k přejmenování programu na Albi+. Zároveň Albi také nově umožní předplácet si pouze polovinu balíčku v rámci stříbrného předplatného – buď 3 rodinné, nebo 3 strategické hry. Zlaté předplatné (tedy plný balíček 6 her) ale nadále zůstává nejvýhodnější volbou. Předplatitelé se mohou navíc těšit na zajímavé slevy na další tituly. Prvních šest oznámených her najdete níže v přehledu.


Oznámené novinky, které připravuje Albi

SIMILO: FANTASTICKÁ ZVÍŘATA

 • 7+ let; 10+ minut; 2+ hráčů

V pořadí již osmá edice hry kooperativní karetní hry Similo, ve které se tentokrát za pomocí nápověd jednoho ze spoluhráčů snažíte uhádnout tvory a postavy z filmu Fantastická zvířata a kde je najít.

CHYTRÉ KOSTKY

 • 8+ let; 10+ minut; 2–6 hráčů

Nová řada vědomostně-postřehových her, která vychází ve třech základních variantách – Svět, Zvířata a Dinosauři. Princip hry je velmi jednoduchý – hráči se snaží z nabídky kartiček s různými zeměmi, zvířaty apod. vybrat tu, která nejlépe odpovídá symbolům hozených na kostkách. Všichni ale hrají najednou, takže se nevyplatí váhat moc dlouho – a v Chytrých kostkách je často lepší pověstný vrabec v hrsti.

BBC EARTH: ZVÍŘATA

 • 8+ let; 45+ minut; 2–4 hráči

Nová vědomostní hra v licenci Identity Games, kterou od podobných počinů odlišuje zejména to, že pro herní zážitek využívá videa z bohaté knihovny kanálu BBC Earth. Videa lze přehrávat na tabletu a vážou se na ně některé otázky. Hru lze ale alternativně hrát i bez využití moderních technologií. Hra vyšla současně s Albi Game Day.

WHAT DO YOU MEME

 • 18+ let; 20+ minut; 3–20 hráčů

Odvážná hra pro dospělé, kterou jsme loni uvedli v původním (anglickém) jazyce a po velkém úspěchu této verze jsme se rozhodli přistoupit k počeštění. Hráči se ve hře snaží najít co nejlepší meme z těch, jež mají na ruce tak, aby vystihoval zadanou situaci. 

PANTOLINO

 • 4+ let; 10+ minut; 2–4 hráči

Jednoduchá hra pro nejmenší, v níž se hráči snaží podle hodu kostek nasbírat co nejhodnodnotnější části stonožky. K dispozici bude v česko-slovensko-ukrajinské verzi.

KDOVÍKDO

 • 12+ let; 30+ minut; 3–6 hráčů

Původní párty hra od Albi, jejímž autorem je Ondra Poštulka. Hráči se snaží navzájem napovídat vylosované známé osobnosti za pomoci karet nápověd, jež mohou být obrázkové, emotikonové nebo textové. Háček je v tom, že nápovědy z omezené nabídky vybírají všichni hráči současně, a tak ne na každého zbyde nápověda, kterou by si býval přál. Kdovíkdo si odbylo prodejní premiéru na Albi Game Day.

LEGIE: SIBIŘSKÁ CESTA

 • 12+ let; 60+ minut; 1–4 hráči

Původní česká hra, která uspěla na Hithitu. Hráči se vtělí do role velitele družstva jedné ze čtyř dostupných frakcí, a pokusí se své muže a ženy provést nástrahami první světové války a následné revoluce. Hra bude obsahovat systém průsvitných karet, s jejichž pomocí budou konflikty na postavách zanechávat dlouhodobé následky.

NA LOVU

 • 12+ let; 30+ minut; 2–10 hráčů

Společenská hra inspirovaná pořadem, jehož popularita se doslova hvězd dotýká, jak dokazovala fronta na střetnutí s Kvízovou dámou, která se tvořila na Albi Game Day. Společenská hra přinese věrnou nápodobu televizní soutěže s několika úpravami, jež zajistí, že se při hraní nikdo nebude nudit.

CATAN: LOGICKÁ HRA

 • 8+ let; 10+ minut; 1 hráč

Hra ze série Logiquest, ve které budete řešit nejrůznější rébusy inspirované hratelností Catanu. 

CATAN: ÚSVIT LIDSTVA

 • 12+ let; 90+ minut; 3–4 hráči

Nová samostatně hratelná varianta Catanu, ve které se zhostíte vedení pravěkých lidí na jejich cestě k civilizaci. Herně je tato nová verze o něco náročnější než klasický Catan.

RYCHLÉ ŠÍPY – DUEL

 • 8+ let; 20+ minut; 2 hráči

Rychlá převahová karetní hra pro dva hráče, ve které se v roli buď Rychlých šípů, nebo Bratrstva kočičí pracky pokoušíte odhalit tajemství Stínadel. Rychlé šípy Duel se vyznačují mírnou asymetrií a prací s neúplnou informací.

PARKY: DO DIVOČINY

 • 10+ let, 45+ minut, 1–5 hráčů

Druhé rozšíření pro populární rodinnou hru, jež přináší nové karty parků, čutor, období, nové figurky a řadu dalších komponent, jimiž můžete svoji hru obohatit.

INKOGNITO

 • 12+ let; 20+ minut; 2–5 hráčů

Párty hra na motivy pořadu TV Prima, v níž (a v němž) se pokusíte hádat na základě moderátorových nápověd netradiční povolání či známé osobnosti.

ÚNIKOVKA: OPERACE ANTHROPOID

 • 14+ let, 60+ minut, 1–6 hráčů

Třetí z řady původních Únikovek od Albi vás přenese do časů Protektorátu Čechy a Morava. Anthropoid se od předchozích dvou Únikovek od Albi vyznačuje důrazem na využívání panoramatických obrazů.

DALŠÍ ÚNIKOVKY

Únikovka pro nás představuje velmi důležitou značku a do budoucna chceme každý rok sérii Únikovek od Albi obohatit dvěma novými tituly. Příští rok tak kromě Anthropoidu vyjde ještě první Úniovka s motivem Rychlých šípů, v roce 2024 se hráči mohou těšit na Únikovky Rudolf II. a Praga Futura a v letech následujících pak na Únikovky inspirované životem Franze Kafky, husitským hnutím nebo působením Wolfganga Amadea Mozarta.

VINOHRAD: TOSKÁNSKO

 • 14+ let; 60+ minut; 1–5 hráčů

Esenciální rozšíření pro strategický hit tohoto roku obsahuje tři rozšiřující moduly – specializované pracovníky, karty budov a rozšířený herní plán.

ČTYŘI ZAHRADY (ALBI+)

 • 10+ let; 45+ minut; 2–4 hráči

Hra od českého autora, jež paradoxně debutovala v nákladu Korea Board Games. Čtyři zahrady jsou překrásnou rodinnou hrou, které vizuálně i herně dominuje 3D pagoda s jejíž pomocí hráči ovlivňují svůj příjem.

VIRTÚ (ALBI+)

 • 14+ let, 60+ minut; 1–5 hráčů

Strategická area control hra, ve které se snažíte získat v roli italských států nadvládu nad Apeninským poloostrovem v renesančních časech. Hru pohání inovativní mechanismus rondel-buildingu. 

PAKAL (ALBI+)

 • 8+ let; 20+ minut; 2–4 hráči

Logická rychlovka, ve které se snažíte v časovém limitu přeskládat průhledné a neprůhledné kameny na svém herním plánku tak, aby byly vidět jen zadané symboly. Pakal obsahuje velmi zajímavý catch-up systém, kdy úspěšným hráčům postupně přibývají průhledné kameny a je tak stále těžší a těžší dosáhnout zadaného cíle. 

VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ (ALBI+)

 • 14+ let; 120+ minut; 1–4 hráči

Velká strategická eurohra od Awaken Realms, obsahující jak kompetitivní, tak kooperativní režim a která zavede hráče do staré Číny, kde musí společně, a přitom každý sám za sebe, vzdorovat nájezdům krvežíznivých hord.

OSTROV POKLADŮ (ALBI+)

 • 10+ let; 45+ minut; 2–5 hráčů

Unikátní rodinná hra na principu one vs many, kde hráči hledají poklad na mapě za pomoci kružítka, úhloměrů a fixy. Háček je v tom, že hráč, který jim napovídá, nijak nestojí o to, aby protihráči poklad našli. Naopak, chce jim ho sám vyfouknout, až přijde ta správná chvíle.

MINI ROGUE (ALBI+)

 • 14+ let; 30+ minut; 1–2 hráči

První primárně sólo hra, kterou v Albi vydáváme, je inspirovaná videohrami na principu rogue-like, kde se hráč opakovaně po svém selhání vrací na začátek a střetává se stále stejnými, a přesto se měnícími výzvami. V Mini Rogue se stanete hrdinou, sestupujícím do podzemí plného nepřátel. Hra obsahuje i režim pro dva hráče.

DVA BRATŘI

 • 10+ let; 30+ minut; 1–2 hráči

Původní česká hra, za kterou stojí autorské trio Olda Rejl, Ivan Eklp Dostál a Ondra Cigánek. Určena je primárně pro dva hráče – ty se v ní zhostí úlohy královských synů, snažících se chytrou výstavbou království dokázat svému otci, kdo by byl lepším panovníkem. Hra pracuje s mechanismy rondelu a pohybu po mapě, přičemž oba tyto mechanismy ovlivňují, jaké suroviny mají hráči pro své záměry k dispozici. Dva bratři se skládají z několika modulů, které se pro hru kombinují.

VOIDFALL

 • 15+ let; 90+ minut; 1–4 hráči

Voidfall je sci-fi eurohrou od autorů Anachrony, maďarského studia Mindclash a inspiraci si bere ze 4X her. Právě unikátní spojení 4X, tedy spíše ameritrashového principu a poctivé euro hratelnosti by mělo být hlavním trumfem této ambiciózní strategické hry.

DALŠÍ HRY VE VÝVOJI

Přesto, že na akci (včetně pre-show) zaznělo hned 31 oznámení, v přípravě či ve vývoji je řada dalších projektů. Nad rámec oznámených se momentálně pracuje na více jak 20 projektech, z nichž řada jsou původní autorské (ne vždy ale české) hry.

NOVÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ A MERCHANDISE

Albi také chystá nové herní příslušenství, mezi které patří tři sady kovových mincí (standardní, trpasličí a sci-fi), využívajících technologii dual-platingu. Dále připravuje deluxe set pro Karak, který bude obsahovat kovovou minci prokletí a dvojici designových kostek. Pro stejnou hru bude mít ve spolupráci s firmou Army Painter dvě sady barev na barvení figurek. K dispozici budou také nové plecháčky s motivy Bang!, Karak a Rychlé šípy.


Video: Albi Game Day 2022 – Keynote (délka videa: 1:46:45 hod.):


Poznámka: Podklady a obrázky her poskytlo Albi.


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář