Hrajeme.cz
Nové hryPro náročné

Civilizace: Nový úsvit je zdařilá strategická hra

Když se řekne Civilizace od Sida Meiera, tak nejeden z hráčů zpozorní. Známá je především počítačová hra, ale na své si přišli i příznivci deskovek. Aktuální novinkou, kterou u nás vydal Blackfire, je hra s názvem Civilizace: Nový úsvit. Tato hra je určena pro 2–4 hráče od 12 let. A jedna partie by vám měla zabrat od 1 do 2 hodin času. I v této hře budete hrát za jeden z národů a rozvíjet ho. Hra je ale výrazně přístupnější než předchozí hra Civilizace, kterou v obchodech nahradila.

Civilizace: Nový úsvit je strategická hra, která v řadě prvků připomíná své předchůdce, ale ve výsledku se jedná o samostatnou hru s novými prvky. Nejedná se tedy pouze o upravenou či zjednodušenou verzi. Díky jednodušším pravidlům si ji zahraje větší okruh hráčů. V tomto směru se hra dostala až na samou hranici, kdy se u ní dá hovořit jako o civilizační. Máte svůj národ s unikátní schopností, rozvíjíte ho vylepšováním svých karet, rozpínáte se postupně po mapě a můžete bojovat s ostatními hráči či barbary, které „řídí“ hra. Ve hře nenajdete vojenské jednotky a nebudete v ní prozkoumávat skrytá území.

Herní mapa je složena z hexových polí s terénem různého typu. Na stole vypadá velmi pěkně. Jakmile se s hrou seznámíte, budete ji skládat postupně, takže v každé hře bude trochu jiná. Přispívá to k variabilitě hry, stejně tak jako národy, kterých je k dispozici osm. Nejzajímavější je ve hře princip volby akcí. Každý hráč má před sebou pět karet přiřazených k jednotlivým typům krajiny. Čím je karta více vpravo, tím vám poskytne silnější akci: kultura, věda, ekonomika, průmysl, vojenství. Po odehrání akce kartu zařadíte na první místo vlevo a ostatní karty díky tomu posílí. Je jen na vás, z jaké pozice si akci zvolíte. Je to rychlé, přehledné a navíc si karty akcí (zaměření, jak se ve hře nazývají) v průběhu hry vylepšujete.

Ve hře jsou vždy tři z pěti karet vítězství. Hra končí na konci kola, kdy některý hráč dokončil jeden ze dvou cílů na každé kartě vítězství. Usilujete například o to, abyste na mapě měli 8 svých měst, abyste kontrolovali dva divy světa určitého typu nebo abyste dosáhli určitého technologického pokroku. Součástí hry je i boj, tedy interakce mezi hráči, ale pokud nechcete, nemusíte ho vůbec použít.

Hra je kvalitně zpracovaná, herní materiál je přehledný, i když ho není málo, takže se během partie budete dobře orientovat. Doporučuji vyzkoušet.


Související odkazy:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář