Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: CV aneb Co by bylo, kdyby

Granna připravila pěknou hru s názvem CV: Co by bylo, kdyby, která je určena pro 2–4 hráče od 10 let. Díky společnosti Pygmalino máme k dispozici i české vydání. Je to celkem jednoduchá kostková hra využívající také karty. Ty jsou mimochodem originálně a vtipně ilustrované. Hra u nás vyšla v roce 2015, ale stále má co nabídnout všem, kdo mají rádi originální a vtipné hry s kostkami.


Vytvořte si nový životopis

Kolikrát jste již zpracovávali své CVičko? Možná vás přitom napadlo, kudy by se ubíral váš život, kdybyste například zvolili jinou střední školu nebo využili jinou pracovní nabídku. Ve hře CV máte možnost si to vyzkoušet a takový alternativní životopis si vytvořit.  A k tomu zábavnou formou. Můžete se tak stát téměř čímkoliv. Nebo co vám kostky a karty dovolí. Třeba si zkusíte dráhu kouzelníka, tvůrce deskových her, univerzitního profesora, cestovatele, businessmana nebo umělce.

Ve hře představujete fiktivní postavu, jejíž životopis v průběhu hry tvoříte. Na konci tak budete mít unikátní sadu karet, vaše curriculum vitae, které vám přinese vítězné body. Zvítězí ten, kdo naplní své životní plány nejlépe. Můžete tak naplnit svůj nový životní cíl a vytvořit jedinečný životní plán. A i když nezvítězíte, získáte vtipný životní příběh, a to během jedné hodiny hry.

Hoďte kostkami a chopte se příležitosti

Ve svém tahu házíte kostkami a za symboly získáváte karty, které vám poskytují určité zvláštní schopnosti. Na začátku máte k dispozici jen 4 kostky, ale postupně můžete získat i další. Karty si vybíráte z nabídky, která se postupně obměňuje a kopíruje jednotlivé životní fáze: dětství, mládí, dospělost, stáří.

Určitou výhodu vám ale poskytuje jen aktivní karta z balíčku, což je jednoduše vrchní karta. Balíčků můžete mít během hry několik podle druhu karet: zdraví, vztahy, znalosti, majetek a práce. Musíte proto dobře zvažovat, zda novou kartu položíte navrch balíčku, či dospod. V případě, že se jedná o majetek či práci, musíte kartu položit vždy nahoru, a to i v případě, že se vám to zrovna moc nehodí.

Různé druhy karet vám poskytují různé výhody a záleží na vašem rozhodnutí, které stránky „života“ budete akcentovat:

  1. Karty životních cílů – na konci hry přináší dodatečné body.
  2. Karty zdraví – generují symboly zdraví, ale umožňují i poradit si se smůlou.
  3. Karty znalostí – generují symboly znalostí, ale pomáhají také manipulovat výsledky na kostkách.
  4. Karty vztahů – generují symboly vztahů, ale často také zajišťují štěstí.
  5. Karty práce – generují symboly peněz, ale mohou tak hráčům dávat nebo odebírat jiné symboly.
  6. Karty majetku – k jejich získání potřebujete peníze. Poskytují uspokojení, které se mění na vítězné body.
  7. Karty událostí – jednorázové karty, které se po zahrání odstraní ze hry, mají různý účinek.

 

 

Hraje se s unikátními kostkami. Díky symbolům, které na kostkách padnou, si můžete pořídit kartu z nabídky. Může se ale stát, že si musíte vzít kartu, která se vám zrovna tak nelíbí, ale to je život. Nějaké body vám nová zkušenost přeci jen přinese. Díky štěstí získáte kartu zadarmo, smůla vám zas přinese neštěstí a o některou z aktivních karet přijdete. Na konci hry si spočítáte body za každý balíček a přičtete bonusové body za splněné úkoly.

Hra končí v okamžiku, kdy je na hromádce stáří méně karet, než je hráčů. Zbývá jen sečíst body. V tom pomůže tabulka, která ukazuje počet bodů podle počtu získaných karet vztahů, zdraví a znalostí. K tomu si přičtete body z karet majetku a za splněné úkoly.

Zpracování

Hra obsahuje sadu 7 originálních embosovaných kostek se šesti symboly. Tyto kostky jsou identické. K tomu máte k dispozici několik druhů karet dobře odlišených rubovou stranou. Karty jsou kvalitní, vtipně a originálně ilustrované. Hrací deska pro nabídku karet je vyrobena z pevného kartonu a kromě vyznačených míst pro různé typy karet obsahuje i bodovací tabulku, takže máte neustále dobrý přehled o nabídce i možnostech.

Hodnocení

Hra CV: Co by bylo, kdyby je příjemnou rodinnou hrou, při které se budete dobře bavit. Výborně provázala zvolené téma s herními mechanismy. Rozhodně stojí za vyzkoušení, a to i díky přístupným pravidlům a vyváženém poměru náhody a taktiky. Náhoda má ve hře své místo. Výběrem karet ji můžete oslabit či využít ve svůj prospěch.

Každá hra bude trochu jiná, záleží na vašich spoluhráčích a samozřejmě na aktuální nabídce. Karty mají střízlivou, ale účelnou, funkční a velmi vtipnou grafiku. Pokud máte rádi pěkné kostkové hry, pak bude CV pravou hrou pro vás. Líbit se bude i příležitostným hráčům. Hra je zábavná v jakémkoliv počtu hráčů.

CV je výborná kostková hra, která se v konkurenci ostatních her tohoto typu neztratí. Doporučuji vyzkoušet.

Kostky.Ukázka karet.Ukázka karet úkolů.Konec hry – příklad CV.

CV: Co by bylo kdyby – základní informace

Autor: Filip Miłuński
Počet hráčů: 2–4
Herní doba: 60–90 minut
Rok vydání: 2013 (česky 2015, Pygmalino)
Doporučený věk: od 10 let

CV: Co by bylo, kdyby v katalogu Hrajeme.cz:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář