Hrajeme.cz
Nové hryPro náročné

Ve hře Inis soupeříte o keltský trůn

Mezi loňskými novinkami byla také strategická hra Inis z dílny společnosti Matagod. Díky distribuci, kterou zajišťují REXhry, je tato hra dostupná i u nás s českými pravidly, herní materiál je v angličtině. Hra je určena pro 2–4 hráče od 12 let. Hra vás zavede do Irska v době, kdy ho objevily keltské kmeny. Ty mezi sebou soupeří o vliv, získávají zdroje, budují pevnosti a svatyně, prozkoumávají a obsazují další území. Cílem hráčů není nic menšího než stát se králem ostrova. Není to nic jednoduchého, protože zájemců je mnoho.

Herní plocha je variabilní a skládá se z území různých typů: lesy, bažiny, pláně, hory. Kdo dané území ovládá, získá příslušnou kartu, musíte zde mít převahu. To jsou karty výhod. Akce pak provádíte pomocí akčních karet, které získáváte draftem obdobně jako ve hře Blood Rage. Obdržíte 4 karty, z nich si jednu necháte a ostatní pošlete dál, až všichni mají své čtyři karty. Ty jim pak umožňují realizovat jejich záměry, najímat nové klady, přesouvat síly, stavět svatyně a citadely. Během hry také můžete získat karty epických příběhů, které se uplatní například v boji a dokáží pomoci i v lecjaké zoufalé situaci. Získáte je, když nastane určitý herní efekt, například při umístění nové svatyně.

Inis je silně konfliktní hra s kontrolou území, ve které karty hrají klíčovou roli. Projevuje se zde eliminační efekt, takže se může stát, že některý hráč bude doslova smeten z mapy. Souboje jsou však řešeny bez kostek. Náhoda se ukrývá v kartách, které se vám podaří získat. Podmínky vítězství jsou tři a stačí splnit jednu z nich: 1. být náčelníkem 6 či více nepřátelských klanů, 2. být přítomen na území se 6 či více svatyněmi, 3. mít klan na 6 či více územích. Klíčové ale ve hře je, že nestačí některou z podmínek splnit. To vám dá právo nárokovat trůn. Při kontrole vítězství pak musíte splňovat jednu či více podmínek. Zvítězí ten nárokovatel, který splnil více podmínek vítězství.

Plastové figurky.Ukázka figurek.Ukázka území.Ukázka budov – pevnosti a svatyně.Karty akcí.Karty výhod.Karty epických příběhů.

 

Graficky i zpracováním je hra připravena na vysoké úrovni. Ilustrace mají originální, nezaměnitelný styl, který odkazuje na irskou mytologii. K dispozici má každý hráč plastové figurky klanů. Karty jsou velké s krásnými ilustracemi a texty efektů. Záleží jen na vašem vkusu, jak se vám osobně budou líbit.

Hra je určena především náročnějším hráčům, kteří mají rádi konfliktní hry s atmosférou, která může místy zhoustnout. Vzhledem k tomu si nejlépe zahrajete v plném počtu hráčů. Musíte také počítat s tím, že proti vedoucímu hráči se ostatní mohou spojit, a tím zabránit jeho vítězství. Důsledkem je prodlužování hry. Celkově ale hra slibuje silný herní zážitek, plný zvratů a různých překvapení. Znalost karet je samozřejmě výhodou. Seznámíte se s nimi ale celkem rychle. Ani pravidla nejsou náročná, takže se po jejich přečtení hned můžete pustit do hry.

Není také bez zajímavosti, že hra získala nominace hráčů na cenu Golden Geek 2016 v kategoriích hra roku, nejlepší strategická hra a nejlepší grafické zpracování.

Karty si můžete sami počeštit. Stačí, když si stáhnete a vytisknete přelepky. K dispozici máte také překlad karet, který vám pomůže, pokud nejste tak zběhlí.


Odkazy:

Inis v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář