Postřehová hra Dobble se již u nás docela dobře zabydlela. Má jednoduchá pravidla, je akční, rychlá a zábavná. Malou kovovou karabičku s kulatými kartami si můžete vzít kamkoliv a zahrát si ji s kýmkoliv. Obsahuje 55 karet, na každé kartě je 8 symbolů z 50 různých. Přitom platí, že každé dvě karty mají společný pouze jeden symbol. Dobble si zahrajete ve 2–8 hráčích od 6 let.
Nyní přichází v nové edici Dobble Chrono, která je obohacena o stopky v podobě ručičky s velkým okem. Navíc přináší tři zcela nové varianty hry a také dvě tréninkové hry pro jednoho hráče:
- Kontrolní bod (pro jednoho) – najít, pojmenovat a chytit co nejvíce karet v časovém limitu; postupně otáčíte karty z celého balíčku, který držíte v ruce, a porovnáváte je s kartou na stole.
- Proti času (pro jednoho) – hrajete obdobně, ale měříte si čas; cílem je dosáhnout co nejlepšího času.
- Vláček (2–4 hráči) – 11 karet na stole tvoří „vláček“, každý je hráč postupně zakrývá svými kartami; kdo má po vyršení časového limitu nejméně karet, zvítězí.
- Sklizeň (2 a více) – každý má na začátku jen jednu kartu, ostatní jsou vyloženy obrázkem nahoru po stole; cílem je posbírat co nejvíce karet ze stolu v časovém limitu.
- Obsazovná (2–4 hráči) – na stole je 23 karet obrázkem nahoru, hráči je zakrývají svými kartami z ruky; zvítězí ten, kdo má na konci nejméně karet v ruce.
Do knížečky s pravidly jednotlivých variant si můžete zapisovat výsledky a vzájemně je porovnávat. Své výkony můžete také srovnávat se standardní úrovní. Poznáte tak, zda se řadíte mezi začátečníky, pokročilé, zkušené či experty.
Videopředstavení hry Dobble s ukázkami pěti původních variant (od Asmodee ve francouzštině, ale názorné a vtipné):
2 komentáře
Výborná hra, která cvičí postřeh a člověk se u ní skvěle zabaví. Hrajeme jí s tátou a mladšími sestrami, ale i v kolektivu dospělých, kde se soutěživost stupňuje. Nevtipnější je, když člověk na své kartě uvidí stjněý obrázek jako na středové, ale nemůže si v rychlosti vzpomenout jak se řekne třeba delfín a soupeř mu kartu vyfoukne, i když si všime svého obrázku později 😀 Úsměvné jsou také okamžiky, když si třeba táta všiml, že má obrátek měsíce, ale zuřivě křičel sluníčko 😀 to jsme na něj udiveně civěli a pak jsme se řechtali jak blázni 😀 … takže nestačí mít jen dobrý postřeh, ale také vyjadřovací schopnosti, aby to neskončilo třeba takhle: „mám, to no jak se to řekne … jo, ten otazník!“ 😀 takže za mě rozhodně doporučuju pro malé vi velké 😉
[…] můžete například tyto hry: iKnow, Dobble Chrono, Port Royal, Golden Horn, Zeměplocha: Čarodějky, které do soutěže věnovaly následující […]