Hrajeme.cz
Nové hryO hrách a hraníPřečtěte si

Vydavatelé přinesli celý koš novinek

Je to až neuvěřitelné, kolik novinek se v poslední době u nás urodilo. V tomto článku vám shrneme alespoň některé z nich. Podrobněji se jim budeme věnovat v následujících týdnech. Mnohé si mohli vyzkoušet návštěvníci pražského Deskohraní, což je největší festival deskových her u nás. Sympatické je, že se mezi nimi objevilo hned několik her, které u nás vyšly současně s jejich uvedením ve světě. Období, kdy jsme na české vydání museli několik let čekat, zdá se pominulo nebo se výrazně zkrátilo. Je vidět, že čeští vydavatelé věnují výběru a přípravě nových her stále větší péči. A to je dobře pro všechny lidi, kteří si rádi alespoň občas něco zahrají, s přáteli či svými dětmi.


Bang! Kostková hra
Bang! Kostková hra

Bang! Kostková hra (Albi)

 • pro 3–8 hráčů od 8 let

 

Je to nová podoba populární hry Bang. Místo karet jsou ale použity kostky. Postavy a jejich různé podmínky pro vítězství se nemění. Máte až tři hody na to, abyste si zvolili, jak si to rozdáte se soupeři, ale přitom nepoškodili spojence. Je to rychlá hra pro 3–8 hráčů, jednu partii zvládnete i za 15 minut. Součástí hry jsou kromě speciálních kostek i nezbytné karty postav a žetony. Pokud máte rádi hry s kostkami, určitě nový Bang vyzkoušejte.

 

Caverna-box
Caverna: Sedláci z jeskyní

Caverna: Sedláci z jeskyní (MindOK)

 • pro 1–7 hráčů od 12 let

 

Náročnější hráči sáhnou po nejnovější hře Uwe Rosenberga, která se v češtině jmenuje Caverna: Sedláci z jeskyní. Určena je pro 1–7 hráčů. A jde o horně přepracovanou Agricolu. Je to ale nová, do detailu propracovaná hra. Krabice je naplněná po okraj, a notně těžká.

 

 

Colt Express
Colt Express

Colt Exprass (MindOK)

 • pro 2–6 hráčů od 10 let

 

Colt Express vás zavede na Divoký západ a vy budete představovat bandity, kteří prepadli vlak. Zahrajete si ve 2–6 hráčích, ale doporučuji spíše ve větším počtu. Ve hře si užijete hodně zábavy díky tomu, jak je vyřešeno plánování akcí.

V první fázi kola se plánují akce. Jeden hráč po druhém volí kartu akce a pokládá ji na společný balíček, některé otevřeně, jiné skrytě. Ve druhé fázi se akce vyhodnocují. Váš bandita pobíhá po vlaku, krade, střílí, rozdává rány, utíká před šerifem, ale díky aktivitám ostatních hráčů to nemusí vždy vyjít. Pěkné je, že přichází ve světové premiéře, takže je hra u nás dostupná ve stejný čas jako ve světě.

 

Coup-Noční-klub
Coup: Noční klub

Coup: Noční klub (REXhry)

 • pro 3–6 hráčů od 12 let

 

Česká verze hry Coup má podtitul Noční klub a je zasazena do mafiánského prostředí. Hráči jako hlavy rodinných klanů soupeří o moc a přitom neváhají využít všechny dostupné prostředky, blafují i podplácejí. Jedná se o jednoduchou a rychlou karetní hru, která se hodí pro společné večery s přáteli, kteří si rádi zahrají blafovací hru s větší mírou komunikace. Určena je pro 2–6 hráčů od 10 let.

 

Dobble-chrono-náhled
Dobble Chrono

Dobble Chrono (Blackfire)

 • pro 1–8 hráčů od 6 let

 

Postřehová hra Dobble se již u nás docela dobře zabydlela. Má jednoduchá pravidla, je akční, rychlá a zábavná. Malou kovovou karabičku s kulatými kartami si můžete vzít kamkoliv a zahrát si ji s kýmkoliv. Obsahuje 55 karet, na každé kartě je 8 symbolů z 50 různých. Přitom platí, že každé dvě karty mají společný pouze jeden symbol. Dobble si zahrajete ve 2–8 hráčích od 6 let. Nyní přichází v nové edici Dobble Chrono, která je obohacena o stopky v podobě ručičky s velkým okem. Navíč přináší tři zcela nové varianty hry a také dvě tréninkové hry pro jednoho hráče.

 

golden-horn-box
Golden Horn

Golden Horn (Piatnik)

 • pro 2–4 hráče od 8 let

 

Hráči představují benátské obchodníky v 15. století, kteří obchodují s různým zbožím, kořením, hedvábím. Vysílají své lodě do Konstantinopole, aby dopravily vzácné zboží. Přitom musí dávat pozor na piráty. Hráči během hry přesouvají své lodě mezi Benátkami a Konstantinopolí, aby naplnili své sklady různorodým zbožím. To nakupují nebo se ho snaží pomocí pirátských karet ukrást ostatním. Ve svém tahu se hráči rozhodují, zda využijí větru, aby se jejich loď dostala rychleji do přístavu, nebo zda spojí své síly s piráty. Vyhrává ten, kdo má na konci hry nejvíce zboží ve svém skladu. Záleží ale také na pestrosti druhů zboží, které získal.

 

Malá-velká-Království-box
Malé velké království

Malá velká království (REXhry)

 • pro 2–5 hráčů od 12 let

 

Malé velké království je malá strategická hra, kterou si zahrajete do půl hodiny. Každý hráč zastupuje malé království, které má velké plány na obsazení celé říše. Během hry rozšiřují svá království, učí se novým kouzlům a bojují s ostatními o území. Aktivní hráč si vybere akci, ostatní si zvolí, zda vykonají stejnou akci, nebo dají přednost získání zdrojů. Hráči si vybírají ze 13 různých národů, které mají své přednosti a slabiny a hře dávají velkou variabilitu. Po splnění podmínek konce hry se spočítají body, které určí vítěze.

 

Mnoho-monster-box
Mnoho monster

Mnoho monster (MindOK)

 • pro 2–4 hráče od 8 let

 

Je to postřehová hra pro 2–4 hráče od 8 let, ve které si můžete stanovit stupeň obtížnosti (a při hře dospělých s dětmi i obtížnosti kombinovat, aby měli dospělí těžší zadání). Všichni hráči hledají řešení na zadanou úlohu současně. Zvítězí ten, kdo má na konci hry nejhodnotnější sbírku drahokamů.

Každý hráč obdrží svou sadu kartiček s příšerkami, které jsou různě barevné a různě tlusté. S jejich pomocí bude hledat řešení pro každou z devíti úloh. V zadání úlohy například může být určen minimální počet příšerek daného druhu (modrých hubených, tlustých červených atd.), přesný počet příšerek daného druhu nebo více druhů příšerek ve stejném počtu.

 

Námořníci z Nordenu
Námořníci z Nordenu

Námořníci z Nordenu (Dino)

 • pro 2–4 hráče od 10 let

 

Jedná se o strategickou hru, kterou si zahrajete i s většími dětmi. Úkolem hráčů je pomoci třem důležitým přístavům, které vyplenili piráti. Vítězem se stane ten, kdo jako první získá požadovaný počet bodů prestiže a nejlépe se vypořádá s nástrahami obchodních cest v drsném prostředí severského moře. Hra kombinuje budovatelské a obchodní strategie střední obtížnosti, takže osloví i náročnější hráče. Jejím autorem je Klaus Teuber, jehož Osadníci z Katanu jsou již klasika moderních deskových her. Hra obsahuje 3D modely lodí.

 

Origin-boxCZ
Origin: Počátek lidstva

Origin: Počátek lidstva (REXhry)

 • pro 2–4 hráče od 8 let

 

Svým tématem vás zavede do období, kdy lidský rod začal opouštět svou pravlast a začal se rozšiřovat po celém světě. Vaším cílem ve hře je, abyste se rozšiřovali do celého světa, a také plnili úkoly. Za to získáváte vítězné body. Hra obsahuje figurky ve třech barvách, výškách a tloušťkách. Představují různé lidské kmeny. Výška a tloušťka pak určují sílu a pokročilost daného kmene. Všichni hráči začínají s nejmenší figurkou v centru Afriky na herním plánu. Hra má velmi pěkně zpracované herní komponenty.

 

pictofun-box
PictoFun

PictoFun (Piatnik)

 • pro 2–12 hráčů od 12 let

 

Jedná se o párty hru, která je plná asociací. Hráči spojují pojmy znázorněné na kartě s obrázky na hrací desce. Ty pak vytvářejí dlouhou souvislou řadu. Nejlépe si zahrajete ve čtyřech hráčích nebo ve čtyřech týmech s maximálně třemi hráči. Ve hře uplatníte nápaditost a fantazii.

 

 

Poslední-slovo-náhled
Poslední slovo

Poslední slovo (Albi)

 • pro 2 a více hráčů od 8 let

 

Pokud máte rádi hry se slovy nebo hledáte jednoduchou hru, která rozvíjí slovní zásobu a postřeh, pak můžete sáhnout po nové obrázkové slovní hře Poslední slovo. Právě u nás díky Albi vychází. Je určena hráčům od 8 let a zahrajete si ji v libovolném počtu. Hra obsahuje 61 opravdu velkých karet, které mají jedinečné a pěkné ilustrace.

Princip hry je jednoduchý. Každý hráč dostane pět karet a v průběhu hry se jich snaží zbavit. Odložit kartu můžete tehdy, když řekněte slovo zobrazené na některé z vašich karet, musí však začínat stejným písmenem, kterým končilo předchozí slovo. Kdo se nejdříve zbaví všech karet z ruky, má poslední slovo a vyhrává.

 

Port-Royal-box
Port Royal

Port Royal (MindOK)

 • pro 2–5 hráčů od 8 let

 

Port Royal je svižná karetní hra, ve které jsou všichni neustále zapojeni. Zavede vás mezi piráty a obchodníky v Karibském moři. Aktivní hráč si určí, do jakého půjde rizika. Pokud bude chtít moc, nemusí získat nic. To je riziko podnikání v nebezpečných vodách. Port Royal je hra pro každého.

 

 

Summoner-Wars-box
Summoner Wars

Summoner Wars (MindOK)

 • pro 2–4 hráče od 8 let

 

Jedná se o kombinaci karetní hry s pohybem na bojišti. Hráči představují mocné mágy (vyvolávače), kteří povolávají jednotky a zároveň je vedou do bitvy, pohybují s nimi a bojují. Jejich cílem je zničit vyvolávače toho druhého. MindOK dovezl první omezenou várku. Hra bude v obchodech dostupná v průběhu listopadu. Dobré je, že současně se základní hrou budou k dispozici i čtyři rozšiřující balíčky s dalšími národy, takže od začátku bude hra variabilnější.

K dispozici bude pravděpodobně v druhém listopadovém týdnu.

 

Telepatie-box
Telepatie

Telepatie (Albi)

 • pro 4 a více hráčů od 8 let

 

Albi připravilo novou hru s názvem Telepatie a podtitulem, který vystihuje podstatu hry: Mysli na to, na co myslím já. Hra je určena pro 4 a více hráčů od 8 let, v pravidlech najdete i variantu pro dva či tři hráče.

Ve hře Telepatie hráči zaznamenávají asociace na slovo či obrázek, které určí karta. Hraje se ale v týmech. Asociace si přitom zaznamenává každý sám a tajně. Počet asociací, které hráči mohou zapsat je vždy omezen políčkem, na které stojí jejich figurka. Tým si připočítá body za shodné asociace. Za každý bod se posunou po herním plánu. Zvítězí tým, který se jako první dostane do cíle.

 

Nová edice Times Up
Times Up

Time´s up: Celebrity, Rodina, Filmy (MindOK)

 • pro 4–12 hráčů od 8 let

 

Nové edice se také dočkala zdařilá párty hra Time´s up, která vychází ve třech samostatných variantách: Celebrity, Rodina, Filmy. Na původní vydání navazuje hra Celebrity, která obsahuje aktualizované osobnosti. Rodina je založena na obecných pojmech, zvířatech a povoláních, a bude se hodit pro hraní s dětmi. Ve Filmech budete hádat české a světové filmy a seriály.

 

venezia-2099-box
Venezia 2099

Venezia 2099 (Piatnik)

 • pro 2–5 hráčů od 8 let

 

Tato rodinná strategická hra vás zavede do budoucnosti, na konec 21. století. Krásné italské město Benátky se ztrácí pod hladinou moře a vaším úkolem je zachránit vzácné poklady, které se zde nacházejí. Hra má variabilní hrací plán, který představuje Benátky. Hráči jimi procházejí, získávají poklady a snaží se vyhnout potápějícím se částem města. Jako ostrov bezpečí mohou využít plovoucí pontony. Celkově jsou pravidla hry jednoduchá, takže se s nimi rychle seznámíte, abyste si mohli zahrát v rodinném kruhu. Autorem této novinky je Leo Colovini.

 

Voodoo Manie - krabice vrch CZ.indd
Voodoo mánie

Voodoo mánie (MindOK)

 • pro 2–6 hráčů od 7 let

 

Voodoo mánie je postřehová karetní hra. Je to další do řady karetních postřehových her. Vymyká se ale tím, že jsou karty oboustranné. A když hledáte správnou kartu, kterou byste vyložili, musíte sledovat obě strany karet, které máte na ruce. Hra je určena pro 2–6 hráčů od 7 let.

 

 

Zěměplocha: Čarodějky
Zěměplocha: Čarodějky

Zeměplocha: Čarodějky (REXhry)

 • pro 1–4 hráče od 8 let

 

Vyšla další hra z fantasy světa, který známe z příběhů o Zeměploše od Terryho Pratcheta. Jmenuje se Čarodějky. Tentokrát se jedná o hru přístupnou široké veřejnosti, která je vhodná i pro rodinné hraní. Ve hře představujete adeptky čarodějnického řemesla, které se musí vypořádat s rozličnými úkoly. Soupeří mezi sebou o to, která je schopnější, zároveň ale musí spolupracovat. Zahrajete si ji v 1–4 hráčích od 8 let.

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář