Hrajeme.cz
ČlánkyE-deskovkyO hrách a hraní

E-deskovky: Co dát na desku místo herního plánu?

Pokud teprve začínáte uvažovat o hraní elektronických deskovek, určitě vás zajímá, na čem se dají hrát a které přístroje se hodí nejlépe. A dnešní díl seriálu o e-deskovkách je právě o technice.

V zásadě existují tři hlavní platformy, na kterých můžete nalézt deskovky v elektronické podobě:

  • tablety a chytré telefony (s různými operačními systémy)
  • webové aplikace
  • platforma Steam

Deskovky se objevují i na dalších platformách, jako je třeba Xbox.

Vše začaly webové aplikace

Slyšeli jste o www.brettspielwelt.de (dále „BSW“) nebo www.boardgamearena.com? Především prvně jmenovaný web se dá označit za jednoho z praotců e-deskovek. Vznikl již v roce 1998 jako platforma Alexandera Zbieka pro hraní s přáteli na dálku postavená na Javě (zdroj: představení projektu). Doposud si zachoval statut nezávislosti a je stále provozován Alexandrem.

Hry zde dostupné jsou zcela zdarma a pro spoustu vydavatelů se staly oficiálním on-line herním místem. Vydavatelé BSW využívají jako určitou formu reklamy. Očekávají, že „nedokonalé“ JAVA deskovky přitáhnou hráče k opravdovým fyzickým deskovkám, a tak BSW, který má za cíl šíření slávy deskovek a otvírání cesty i nehráčům, takto podporují. V rámci webu se také vytváří komunity, které se vzájemně podporují, vysvětlují pravidla, sestavují žebříčky nebo domlouvají herní seance. Na BSW najdete třeba 7 divů světa, Caylus, Funkenschlag, Puerto Rico a samozřejmě Carcassonne a Osadníky z Katanu.

Steam neupouští páru, na hry jde víc navážno

globalheader_logoPředevším PC platforma Steam, kterou najdete prakticky na všech operačních systémech včetně Linuxu a částečně i PlayStation 3, je protipólem webových aplikací jako BSW. Je to čistě komerční záležitost zaměřená na digitální distribuci her a softwaru, která zároveň zajišťuje prostředí pro on-line hraní více hráčů včetně komunikace.

Steam není primárně zaměřen na deskovky, ale najdete jich zde hned několik a rovnou velkých blyštivých moderních jmen. Třeba SmallWorld, nového deskovkového Zaklínače, Space Hulk, Ticket to Ride, Talisman, ale i Magic. Ticket to Ride se všemi rozšířeními vychází např. na 14 €, základ na 10 €. I to je stále nic proti fyzické deskovce, která ale oplývá nádherným herním materiálem. K hraní musíte na počítač nainstalovat speciálního klienta, který vám nákup her a on-line hraní zprostředkuje. Zpravování her se prakticky neliší od verzí pro tablety. Hry je většinou možné hrát i off-line.

Hrajte kdekoli

Pořádný náboj a nové možnosti získaly e-deskovky s uvedením iPadu a masovým prosazením tabletů. První mobilní e-deskovky (Carcassonne a Osadníci) se kolem roku 2012 začaly objevovat i na Symbian telefonech, ale díky většímu displeji a aplikačnímu zázemí získaly na popularitě hlavně na iPadech. Dvakrát jsem zde zdůraznil iPad a má to svůj důvod. Dozvíte se to v následujícím dílu, kde se podíváme na možnosti obou hlavních platforem a vhodná zařízení. Ale nebojte, Android nezatratíme a deskovky se začínají objevovat i na platformách Microsoftu včetně Windows Phone.


Vyzkoušeli jste některou z počítačových platforem? Používáte Steam? Podělte se o své zkušenosti v diskusi pod článkem!


Navazujeme na článek E-deskovky – svatokrádež, nebo skvělá alternativa?

Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

Tindo 12.2.2015 at 23:22

Na http://www.boardgamearena.com je založena skupina „cesti a slovenští hráči“. Pořádá se tam turnaj v rámci skupiny a i se domlouváme na společném poznávání nových her, které herna nabízí. Všichni nadšení hráči jsou zváni.

Připojte svůj komentář