Hrajeme.cz
Představení hryPro náročné

Epická Válka o Prsten je konečně v češtině

Válka o Prsten je velká strategická hra, která v první edici vyšla již v roce 2004, v originálu má název War of the Ring. Po dlouhou dobu obsazuje přední příčky světového žebříčku na BoardGameGeeku, druhá edice z roku 2011 se aktuálně pohybuje na 10. příčce, na 5. mezi tematickými hrami a na 1. mezi válečnými hrami. Jedná se tedy o jednu z nejlépe hodnocených her vůbec mezi hráči. Konečně jsme se dočkali i českého vydání, které připravily REXhry, a to druhé edice. Hra je založena na trilogii Pán prstenů od J. R. R. Tolkiena.

Hned na začátku musím upozornit na to, že se jedná o komplexní a dlouhou hru pro náročné hráče. Můžete si ji zahrát ve 2–4 hráčích od 13 let, ale primárně je určena pro 2 hráče. Jeden představuje Svobodné národy Středozemě, alianci elfů, trpaslíků, lidí z Rohanu, Gondoru a ze Severu. Druhý vede armády Stínu a pokouší se dobýt svou bezkonkurenční vojenskou silou celou Středozem. Ovládá Sauronovy legie skřetů a obrů, Sarumanova vojska, hordy Jižanů a Východňanů. Ve hře nejde o nic menšího, než o osud celé Středozemě. Buď se podaří Svobodným národům zničit Prsten, a tím zlomit moc Stínu, nebo temnota pokryje Středozem.

Základem je velká válečná asymetrická hra, ve které má Stín výrazně navrch. Herní plán představuje mapu Středozemě, jak ji známe z Pána prstenů. Každý hráč na ní obsadí vymezená místa svými jednotkami. Červená barva Stínu bude převládat nad modrou barvou Svobodných národů. Ve hře jsou důležité pevnosti a velká města, jejichž držením získáváte vojenské body. Stín zvítězí, pokud získá 10 bodů, Svobodným národům stačí 4, ale nemají to vůbec lehké.

Svobodné národy však mají Froda, který nese Prsten. S pomocí společníků se ho snaží donést do Mordoru a vhodit do Pukliny osudu. Mechanismus se šikovně nastaven tak, že Stín zná jen jeho poslední polohu, kde se záměrně objevil, nebo kde ho vypátral. Hra také může skončit tím, že si Prsten Froda podmaní, Sauron ho získá a hráč za Stín zvítězí. Přestože je cesta do Mordoru náročná a plná nebezpeční, je pro Svobodné národy jednodušší se pokusit zničit Prsten, a tak zvítězit. Nesmí ale zapomenout ani na vojenskou stránku, aby získaly dostatek času.

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář