Hrajeme.cz
NávodyNové hryPro náročnéVideo

Epickou vesmírnou strategii Twilight Imperium si již zahrajete v češtině

Něco, co ještě před pár lety bylo nemyslitelné, se stalo skutečností. Již si v češtině můžete zahrát opravdu velkou strategickou hru Twilight Imperium. Blackfire v češtině vydal nejnovější 4. edici. Je to strategická hra, která se právem označuje jako epická, jednak svou délkou, ale především tím, co všechno umožňuje. Má totiž vše, co jste si přáli, aby velká hra měla: velký variabilní herní plán, který je tvořený hexovými dílky, rozmanité miniatury vesmírných lodí, rozvoj vaší civilizace, boj o hvězdné soustavy, vývoj různých technologií, obchod, diplomacie. Podtitul oprávněně říká, že je to hra o dobývání, politice a obchodu. Určena je pro 3–6 hráčů od 14 let. Pokud máte rádi strategické hry, které jsou plné napětí, interakce, stále se v nich něco děje, musíte sledovat ostatní a hledat pokaždé nové nejlepší cesty k vítězství, pak je Twilight Imperium hrou, kterou prostě chcete mít.

Každý hráč zastupuje jednu ze 17 ras, které usilují o ovládnutí uvolněného galaktického trůnu. Každá má přitom jedinečné schopnosti, výhody a slabiny, takže vyžaduje jiný styl hraní a strategií. Díky tomu je hra velmi variabilní a žádné partie nebudou stejné. Pravidla odpovídají velké komplexní hře, ale jakmile se s nimi seznámíte, vše bude do sebe zapadat a vy se budete moci soustředit na to, jak vyhrát. Nejsilnější je hra v tom, jaké vám dává herní možnosti a jakou má celkově atmosféru. Připravte se na velmi dlouhý čas, minimálně 4 hodiny ve třech hráčích. Spíše ale budete chtít hrát ve větším počtu a využít tak celý potenciál hry i s dohodami a obchodem mezi hráči a diplomacií. Pak hra bude ještě delší. Přesto se nebudete ani na chvíli nudit a přestanete vnímat čas.

Ač se může zdát, že se jedná o velkou válečnou hru, protože vyvíjíte vesmírné lodě a bojujete o planety a sluneční soustavy, není tomu tak. Můžete vyhrát i bez boje, ale nejspíš se boji nevyhnete. Ve hře zvítězí ten, kdo jako první dosáhne 10 vítězných bodů. Ty získáváte za splnění různých úkolů tajných i veřejných. Pokud se chcete podívat, jak se Twilight Imperium 4. ed. hraje, můžete se podívat například na video, které připravil Jouob.cast (viz níže).

 

Twilight Imperium je legendární hra, má za sebou bohatou historii a zažila mnoho proměn od první edice v roce 1997. Autor hry Christian T. Petersen kvůli jejímu vydání založil vydavatelství Fantasy Flight Games, které budete určitě znát i díky mnoha dalším skvělým hrám. Druhá edice následovala v roce 2000 a třetí přišla 2005. Nejnovější 4. edice rozvíjí předchozí edici, ale nepředělala ji tolik, jako tomu bylo u předchozích vydání. Hru upravuje v některých prvcích, aby byla rychlejší, a také produkčně. Zahrnuje mimo jiné rasy, které dostala třetí edice až s rozšířeními.

Je skvělé, že hra u nás vyšla a že si ji může zahrát, kdokoliv o to má zájem, a není omezen znalostí angličtiny. Je to drahá hra, ale stojí za to, protože se jedná o jedinečnou hru, která nemá plnohodnotnou konkurenci. A je luxusně graficky a produkčně připravená.


Související články:

Video – pravidla hry Twilight Imperium 4. ed (délka videa 1:28:58 hod.):

Twilight Imperium v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář