Hrajeme.cz
Funny a párty hryNové hryPro rodinné hraní

Feelinks je hra o poznávání emocí

Emoce nás provázejí na každém kroku. Porozumět tomu, co prožíváme je důležité pro rozvoj naší osobnosti. Proto bychom se tomuto tématu měli věnovat i s dětmi v rodině, ve škole či mimoškolní činnosti. Pomoci v tom může dobře připravená hra. Jednu takovou letos vydalo Pygmalino. Jedná se o párty hru Feelinks, která má podtitul Hra emocí. Určena je pro 2–8 hráčů od 8 let. Hra má triviální pravidla, takže se s nimi seznámíte během pár minut. Můžete tedy hned začít hrát. Jednu partii zvládnete do 30 minut.

Původně hra vyšla v roce 2015, české vydání vychází z druhé edice z roku 2020. Jedná se o kooperativní hru, ve které se hráči snaží odhadnout, jak by podle nich prožívali rozmanité situace ostatní, jak by na ně nejspíš reagovali. Připravila ji dvojice autorů Vincent Bidault a Jean-Louis Roubira.

Herní materiál.

Ve hře jsou velké karty s pozitivními emocemi, jako je radost, hrdost, vděk, a negativními, jako je strach, zlost, smutek. Znázorněny jsou originálními ilustracemi různých zvířat. Na začátku hry šest z nich rozložíte kolem hrací desky. Každý hráč pak dostane sadu šesti odpovědních karet. Mají na sobě stejné symboly, jaké jsou i na desce u vyložených karet emocí. Tušíte správně, s jejich pomocí budete vybírat příslušné emoce.

Jak se tedy hraje? Začínající hráč vytáhne jednu kartu z balíčku situačních karet a zvolí jednu z nabízených situací. Přečte ji nahlas. Každý hráč si poté tajně vybere odpovědní kartu. Její symbol označí emoci, kterou by nejspíš v dané situaci pocítil. Situace například může znít: „Tvůj otec tě pozval na společnou projížďku na kole.“ Někdo bude mít radost, jiný bude možná překvapený. Začínající hráč si jako první vybere jiného hráče a pokusí se uhodnout, jakou emoci si vybral. Pokud ji odhadl správně, celá skupina si připíše bod. Pokračuje hráč, který byl tázán. Posledním tázaným bude hráč, který začínal. Následuje další kolo. Nový začínající hráč vymění jednu emoční kartu a vezme si novou kartu situací.

Karty emocí.

Hra končí po odehrání 8 situačních karet. Výsledné skóre určí míru vašeho vzájemného porozumění. Vaše empatické skóre určí výsledek vaší hry a vy si můžete přečíst závěrečné hodnocení. Nemusíte mít obavy, v této hře není žádný výsledek špatný. Spíše vám ukazuje, jaké máte příležitosti a umožní vám vzájemně se lépe poznat. Děti tak například poznají, že stejné situace mohou různí lidé prožívat rozdílně. Vždy platí, a je dobré to zdůraznit, že žádný prožitek není dobrý, nebo špatný. Proto doporučuji, aby byl hře přítomen dospělý a pomáhal dětem porozumět emocím a lidskému prožívání.

Součástí hry je několik typů situačních karet rozdělených do čtyř tematických skupin:

  • Jako rodina – o rodinném životě (od 8 let).
  • Ve škole – o životě ve škole a školním kolektivu (od 8 let).
  • Mezi přáteli – na rozličná témata (od 12 let).
  • Ve společnosti – o společenských otázkách (od 8 let).

Ukázka karet situací.

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář