Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze hry San Francisco

Letos se u nás objevili hned dvě hry, které vás zavedou na západní pobřeží USA do populárního města San Francisco. Kromě již představené hry Jízdenky, prosím: San Francisco je to také rodinná strategická hra od Reinera Knizii nazvaná jednoduše San Francisco. Obě vydal v češtině Blackfire.

San Francisco vyšla během léta. Mohla vám proto uniknout, a to by byla škoda. Přináší unikátní systém výběru karet, s jejichž pomocí budujete město. Hra je určena pro 2–4 hráče od 12 let

Herní materiál.

Vybudujte město svých snů

San Francisco je strategická hra, ve které budete přestavovat slavné město v Kalifornii. Pomocí karet projektů budete budovat jednotlivé čtvrti, stavět mrakodrapy, a také pokládat tratě lanové tramvaje. Ostatní hráči pro vás ale představují silnou konkurenci, proto se musíte dobře rozhodovat, jen tak získáte věhlas a uznání.

Každý hráč má svou desku města, která je rozdělena na jednotlivé čtvrti. Tvoří řádky, které jsou odlišeny barvou. Je zde pět řad po pěti polích. Na ně budete pokládat karty projektů ve stejné barvě, a to postupně zprava doleva. Každý hráč si tak vybuduje své originální město.

Karty projektů představují různé stavby ve městě, kancelářské či obytné budovy, náměstí, pláže, parky, tramvajová depa, pobřeží, parcely pro mrakodrapy. Některé mají svou hodnotu vyznačenou počtem ikonek dělníků. Karty také mohou obsahovat další ikony, například kružítka, s jehož pomocí můžete získat zajímavý bonus.

Deska s body a bonusy.

Jak se hraje

Tahy hráčů jsou svižné. Ve svém tahu buď přidáváte novou kartu do nabídky (akce se nazývá zahájení projektu), nebo si vezmete všechny karty z jednoho sloupečku (akce dokončení projektu). V nabídce jsou tři místa pro tři sloupečky. Při braní karet musíte splnit jednu podmínku: u sebe musíte mít méně smluv, než je počet karet v daném sloupci. Smlouvu dostanete vždy, když si zvolíte akci dokončení projektů. Jedná se o důležitý mechanismus hry.

První akcí vytváříte nabídku, dá se říci, že pro ostatní hráče, takže je musíte sledovat a dobře zvažovat, kam kartu projektu umístíte. Zároveň si musíte rozmyslet, kdy si karty projektů vezmete a kdy si počkáte, protože vyšší počet smluv snižuje vaše možnosti získat karty, které byste chtěli. Smluv se zbavíte jen v případě, že mají všichni hráči alespoň jednu smlouvu, pak všichni jednu smlouvu zahodí. Vždy přitom musí být alespoň jeden hráč, který nemá žádnou smlouvu. Díky tomuto principu můžete odhadovat, kdo jaké karty a kdy může vzít.

Při umisťování karet na svou hráčskou desku musíte dodržet základní pravidla: položit ji na první volné pole zleva do příslušné čtvrti podle barvy karty. Nemusíte přitom umístit všechny karty, které jste si vzali. Ty, co nevyužijete, odložíte mimo hru.

Hra okamžitě končí, když nastane jedna ze dvou podmínek. Buď některý z hráčů položí na kartu projektu poslední žeton základů pro mrakodrap, nebo někdo zcela zaplní svou desku města. Následuje závěrečné bodování, které určí vítěze. Co všechno se boduje? Vítězný bod dostanete za každý postavený mrakodrap, za žetony dokončení čtvrti (dostal ho hráč, který jako první dokončil danou čtvrť), za žetony výhod jednotlivých čtvrtí (získají je hráči podle pořadí s největší hodnotou karet v dané čtvrti), za lanové tratě a za bonusové žetony.

Hráčská deska s ukázkou hry.

Celkové hodnocení

San Francisco patří k hrám, které mají jednoduchá pravidla, ale u kterých musíte sledovat ostatní hráče a dobře zvažovat své tahy. Nemůžete počítat s tím, že vám ostatní hráči umožní nasbírat pro vás nejvýhodnější karty. Ve hře není přímá interakce mezi hráči, nic si „nekradete“ ani „neničíte“. Nepřímý vliv je však velký. Hodně záleží na tom, co dělají a co potřebují ostatní hráči. Díky tomu je každá partie jiná. Zároveň nemáte vše pod kontrolou a musíte se přizpůsobovat aktuální situaci a vývoji hry. Pro někoho to bude výhoda, někomu jinému to nemusí vyhovovat. My jsme se ale při hraní bavili, a partie byla vždy napínavá až do konce.

Princip doplňování nabídky a braní karet je originální. Nutí hráče plánovat několik tahů dopředu a odhadovat tahy ostatních. Nabízí také různé strategie, jak k tomuto proměnlivému principu přistoupit. Můžete brát méně karet, ale čekat na ty, které se vám nejvíce hodí, nebo se snažit získávat co nejvíc karet s tím, že si pak několik kol nevezmete nic, a budete jen rozšiřovat nabídku pro druhé.

Hra je přístupná pro rodinné hraní, ale ocení ji spíše zkušenější hráči. Na krabici najdete, že je pro hráče od 12 let, ale v pohodě ji zvládnou i od 10. Výhodou je, že si San Francisco zvládnete zahrát do jedné hodiny. Pro náročnější hráče to může být pěkná hra, kterou si zahrají mezi komplexnějšími strategickými hrami.

Na stole hra vypadá moc pěkně, i díky kartonovým mrakodrapům a dřevěným tramvajím, které využíváte k vyznačení propojených tratí. Grafika je decentní, ale přehledná a funkční. V každém případě je San Francisco pěknou hrou, kterou doporučuji vyzkoušet.

Ukázka nabídky karet projektů.

San Francisco

Autor: Reiner Knizia

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 45–60 minut

Doporučený věk: od 12 let

Rok vydání: 2022 (česky 2022)


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář