Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraníVideoVideopředstavení

Hra o trůny: Catan je nová hra z rodiny Osadníků z Katanu

Osadníci z Katanu mají za sebou úspěšnou cestu světem moderních deskových her a stále mají co nabídnout. Není proto divu, že se spojili s populárním světem Hry o trůny. Letos vyšla samostatná hra Hra o trůny: Catan – Noční hlídka a díky Albi je již také dostupná v češtině. Je to rodinná fantasy hra, která je určena pro 3–4 hráče od 12 let, ale zvládnou ji i mladší.

Na první pohled může vydání nové hry z rodiny Osadníků z Katanu působit zvláštně a vytvářet dojem, že se tvůrci chtějí pouze svézt na módní vlně. Když se ale podíváme do historie, uvidíme, že logicky rozšiřuje nabídku o nové téma. Podstatné tedy je, jak se hra podařila, zda přináší něco nového a zda stojí za zakoupení. Odpověď je jednoduchá, pokud máte rádi Osadníky a líbí se vám téma Hry o trůny, pak vás nová hra nezklame. A bude se vám líbit, i když jste se s Osadníky z Katanu dosud nesetkali. Pojďme se na ni podívat blíže.

Když si vezmete do ruky krabici hry Hra o trůny: Catan, zjistíte, že je poměrně těžká. Obsahuje totiž hodně komponent. Z hexových dílků krajiny a rámu sestavíte mapu se zdí, kterou můžete znát z knižní nebo filmové ságy. Na sever od zdi jsou tábory divokých, na jih krajina Daru, kterou budete osidlovat svými osadami a tvrzemi. Příznivce figurek potěší velké množství divokých ve třech různých druzích – obři, lezci a obyčejní divocí. Celkově je hra připravena v kvalitě, kterou znáte z her Fantasy Flight Games.

Základem hry jsou klasičtí Osadníci. Stavíte cesty, osady (vesnice) a ty vylepšujete na tvrze (města). Nechybí důležité obchodování mezi hráči. Navíc můžete stavět strážce na zeď proti nájezdům divokých. Ti přicházejí z Mrazoklů do táborů a přes zeď na území Daru. Nic vám neboří, ale z obsazených krajin neobdržíte žádné suroviny. Ovlivňují také konec hry. Když prolomí potřetí zeď, hra okamžitě končí. V tom případě zvítězí hráč, který má nejvíce strážných na zdi. Pokud se vám zeď podařilo ubránit, je vítězem hráč, který dosáhne deseti bodů jako v klasické hře.

Spojení osvědčeného herního systému Osadníků a Hry o trůny funguje výborně. Hra má atmosféru a vyžaduje hledání nových strategií. Zároveň máte možnost si zahrát „klasické“ osadníky bez zdi, což doporučuji těm, kteří Osadníky ještě nehráli. Celkově se jedná o velkou rodinnou deskovou hru, kterou mohu doporučit. Přináší nový herní zážitek.

Představení hry (Albi, délka videa: 1:25 min.):

Odkaz:

Hra o trůny: Catan – Noční hlídka v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

Agáta 13.1.2018 at 22:53

Ten popsaný herní mechanismus nápadně připomíná rozšíření „Velká čínská zeď“, které u nás není moc známé. Hráči si musí trochu pomáhat, aby přes zeď nepronikli útočníci.

Připojte svůj komentář