Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraní

Hras vydal karetní hru Podfukáři od Reinera Knizii

Hras pokračuje ve vydávání menších karetních her od švýcarské společnosti HelvetiQ. Po hře Kompromat, kterou jsme vám představili v listopadu 2021, přináší hru Podfukáři, za kterou stojí známý autor Reiner Knizia. V originálu se jmenuje Art Robbery. Určena je pro 2–5 hráčů od 8 let.

Hráči představují partu zlodějů, kteří úspěšně vykradli muzeum umění. Parta je šikovná, takže to byla snadná práce. Teď ale nastává větší výzva, kořist je potřeba rozdělit. Ve hře Podfukáři zvítězí ten, kdo bude mít na konci hry největší část kořisti. Ti méně šikovní zapláčí, protože skončí v rukou policie.

Herní materiál.

Jak se hraje

Podfukáři se hrají na čtyři kola. Pro každé připravíte sadu žetonů kořisti – představují skici, sochy, starožitnosti a obrazy. Ty si budete rozdělovat. Každý hráč obdrží 5 karet, zbylé karty tvoří dobírací balíček. Tah hráče je rychlý. Zahrajete kartu, vezmete si žeton a doberete si kartu, abyste měli opět pět karet.

To, jaký žeton si můžete vzít, určí zahraná karta. Vezmete si ho ze společné nabídky uprostřed stolu, nebo od jiného hráče. Nevezmete si nic, pokud zahrajete kartu, která vám nedovolí vzít si žeton. Ve hře jsou karty s hodnotou 0 až 5 a tři speciální karty. Karta Hlídací pes má zvláštní funkci. Umožní vám vzít si figurku psa. Když vám někdo bude chtít ukrást žeton, můžete se rozhodnout mu místo něj věnovat figurku psa. Díky kartě Chamtivý zloděj si můžete vzít libovolný žeton ze nabídky (ale ne od jiného hráče). A karta Šéf vám umožní získat žeton šéfa. Na konci kola si ho můžete nechat a dá vám 5 bodů, pokud máte zároveň v držení žeton s hodnotou 4 nebo 5.

Při výběru karty, kterou zahrajete, může hrát roli i to, zda vám získaný žeton poskytne i nějaké alibi. Jsou to bílé tečky, které najdete na žetonu 0 a některých dalších žetonech. Každá tečka se vám na konci hry bude počítat jako jedno alibi. Hráč, který jich bude mít nejméně, je vyřazen ze hry (a přijde o kořist), protože ho zatkne policie.

Kolo končí po sebrání všech žetonů z nabídky uprostřed stolu. Nové kolo začíná hráč, který má v držení figurku psa. Po skončení čtvrtého kola je konec hry a závěrečné vyhodnocení.

Ukázka hry.

Závěrem

Podfukáři jsou sympatickou malou karetní hrou, kterou dostanete v pevné, šikovné krabičce, takže si ji můžete vzít kamkoliv. Má jednoduchá pravidla, zároveň je svižná a rychlá, zvládnete tedy i několik partií po sobě. Dobře si ji zahrajete s dětmi i s příležitostnými hráči.

Ukázka karet.

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář