Hrajeme.cz

Tikal

Originální název:
Tikal
Rok vydání:
2000
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11227 Kategorie:

Popis

TIKAL je nejvýznamnějším a největším starobylým sídlištěm Mayů. Nachází se uprostřed neproniknutelného pralesa v severní části dnešní Guatemally (Latinská Amerika). Toto posvátné místo dřímá skryto pod stromy, dosahujícími výšky až padesáti metrů. Tikal byl osídlen lidmi v období přibližně od roku 600 před naším letopočtem až do roku 900 našeho letopočtu. Doposud byly provedeny vykopávky pouze ve zlomku tohoto rozsáhlého historického areálu, jehož rozloha se odhaduje na 16 km˛. Vraťme se do současnosti. Troufáte si poodhalit další díl tajemství, jehož kořeny sahají velmi hluboko do historie? Jste připraveni na těžkosti a nástrahy, které Vám prales dozajista připraví? Pokud ano, zde je Vaše příležitost: na cestu za objevy a záchranu starobylých chrámů a pokladů se právě vydávají až čtyři expedice, které čekají na své vůdce.

Další informace

Míra náhody

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

,

Autoři

,

– Informace o hře na internetovém obchodu Ostrov pokladů
– Funagain Gameweb
– BoardGameGeek
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.

Recenze

 1. TucanCZ

  Klasika, kde v „jednoduchosti“ je síla. Ze hry na mě působí opravdové prozkoumávání území. Oceňuji zejména možnost lehké a profi hratelnosti.

 2. xaws

  Fantastická hra! Krásná grafika, líbí se mi jak se hra rozkrývá a narůstají v ní objevené pyramidy. Jednoduchá pravidla, malý podíl náhody. Nutné volit strategii dost dopředu, aby jste se dostali k zdárnému cíli. Lepší při hraní 3 a 4 hráčů.

 3. psycho 13

  pro mě taky srdcovka. Jednoduchá, ale důmyslná strategie, minimum náhody, každá hra je jiná. Navíc v krásné grafice a vždy se super atmosférou.

 4. Wolvik

  Zajímavé, vskutku zajímavé. Zkombinujte téma Indiana Jonese, přidejte krapet tile-building ala Carcassonne a doklepněte AP tahovým soubojem z Falloutu 1 a 2. Tadá, máte Tikal. Jako vedoucí expedice se vydáváte do džungle a postupně ji odkrýváte (tile-placement) a zabíráte poklady, pyramidy atp. Zajímavé je, že bodování neprobíhá průběžně, ale v momentě kdy se objeví políčko sopky, takže do té doby kvalitní řež. Nevýhodou může být, že hra je poměrně hodně zdlouhavá. Nicméně autor později vypustil úravidla speciálně pro dva hráče, kde se omezí herní plán a hra trvá cca třičtvrtěhodinku, což je super.

 5. cinan

  Klasika která neztrácí ani po letech kouzlo. Chytrá, hezká, jednoduchá na pravidla.

 6. cSf.Loser

  Byť se nejedná o nejmladší hru tak je to hra pořád kvalitní. Zpracování nepatří k nejlepším, ale je přehledné. Interakce mezi hráči je na tento typ hry poměrně vysoká. Stavba pyramid a rozšiřování území je zábavné a mozku dá hodně moc zabrat. U hry oceňuji systém celkově stavění a také interakci mezi hráči.

 7. karelik

  Tikal je moje srdcovka. Našel si mě náhodou ukrytý v jedné prodejně a dodnes si ho rád zahraju. Skvělá strategie, doporučuji spíš 3,4 hráče, protože to se teprve herní plán hemží barvami (archeologové). Moc se mi líbí grafika plánu, taky jak rostou chrámy do pyramidek postupným odkrýváním. Pozor na rozměry, plán je docela velký. Pravidla jsou jednoduchá a velice přehledná, hrací plán vzniká postupně, takže každá hra je jiná. Ve hře není přímý škodící prvek, hráči se přetlačují o vliv u chrámů a sbírají poklady. Každý má své hodnotící kolo a tím i klid. Hra příjemně plyne a bývá za hodinku a něco dohraná. Tikal si jde zahrát i na iPadu, což ale nemá takovou šťávu jako na živo. Jsou dvě verze této hry, tohle je ta první. Tikal je fakt příjemná strategická hra.

 8. matewr

  Tikal jako jedna z prvních moderních her začal využívat systému akčních bodů. A i když už se jedná o postaršího tatínka ve světě deskových her, stále nás uchvacuje svými sice jednoduchými, ale za to propracovanými mechanismy. Každý krok co uděláte, každý dílek co prozkoumáte, prostě vše co se chystáte provést v této hře, musíte předem řádně promyslet a naplánovat. Je to tedy ideální hra pro přemýšlivce a pro ty, kterým nevadí delší herní doba. Samotné téma hry je chytlavé, ale ne moc hmatatelné, za což může jak strohá grafika, tak i nutnost strategického plánování, které vám prostě nedovolí si užívat toho, co jste zrovna objevili za dílek. Největší nevýhodou je pro nás délka. Ne že bychom ji nezvládali, ale v tomto případě, mi přijde, že hra na to jak je dlouhá, moc s novými věcmi během hraní nepřichází. Na druhou stranu mechanismus početní převahy vám mnohdy dá zapomenout na délku a hru si užijete i tak.

 9. Kentril

  Hru jsme hrali jen 2, nicmene verim, ze ve vetsim poctu bude mit tu spravnou stavu. Dostavate se do role objevovatelu v americkem pralese, kde patrate po pokladu pradavnych Mayu. Hra skutecne pusobi objevovatelskym dojmem, protoze mapu sestavujete v prubehu hry. Na ni zakladate tabory a pomocne sily. Hra je ponekud starsi a s tim souvisi i rozmer nestandardni krabice. Avask to neubira na krase teto zlastne pojate strategicke hry. Pravidla jsou prumerna, avsak ne slozita. Po zahrani nekolika her se do toho dostanete.

 10. Pivrn

  Jednoduchá pravidla, rychle plyne, perfektní strategická hra.

Přidat recenzi