Popis
Na základě hry Carcassonne vznikla nová verze pro dva hráče, značně odlišná od původní hry. Město je obehnané hradbami, pravidla pro pokládání kartiček jsou odlišná jak od základní verze, tak od Lovců a sběračů. Přibyly nové herní prvky. Prostě nová výzva pro všechny příznivce Carcassonne…
Součástí českého vydání jsou dva bonusy – rozšíření Řeka a Král & Špeh.
Jiří Aberle –
Hra pro 2 hráče na základě herního systému Carcassonne. Jako herní plán slouží plochá hradní zeď, která se poskládá dohromady a slouží zároveň jako počítadlo a herní pole je uvnitř hradeb. Toto se postupně vyplňuje kartičkami s cestou, domy, věžemi, dvory s trhy a náměstími. Na kartičky se klasicky pokládají figurky jako posel, rytíř, panoš nebo obchodník. Na věžích zdí hradu jsou ještě položeny žetony, které přináší body a výhody navíc. Je to zajímavá samostatná hra Carcassonne, které bych vytkl jen slabší grafickou provedenost. Hru mám bohužel bez rozšíření, které ale stejně patří do základní hry a do Lovců a sběračů, proto tyto nehodnotím. Je to ideální pro 2 hráče, ale po přidání figurek z jiného Carcassonne můžou hrát klidně i tři hráči.
ladcu –
ZaPa –
MonaLisa Vox –
fleurette –
jitkalambent –
Lhoty –
PesBobes –
AntonGorodecky –
Wotton –
Smith-g –
Terw –
tomas –
Lada –
Zipakna –
mysula –
Brisco –
Pete –
Matteso –
Kydar –
Erumoico –
Jose –
Darth Wiros –
MartiN8029 –
ADaMA –
aja –
speedy –
C@esar –
luciáš –
Ája –
tondakolik –
chajim –
Bruno –
Hanuš –
gramla –
Johny –
The Hammer –
ondra –
Tom –
rider –
chilii paprička –
PJ –
Aníška –
sehes –
zuzka –
Lucie Dudková –
flanelek –
Matyasek –
Annie –
bulik –
Ladik81 –
Hrad je rozhodně jiný než základní (modrý) Carcassonne. Je potřeba mnohem více taktizovat, protože bonusové kartičky hodně pomáhají, a tak je nutné podle toho uzavírat budovy a věže, aby hráč tyto karty získal. Po skončení hry se klidně může stát, že hráč, který celou hru vedl v bodování prohraje o mnoho bodů, v tomto je hra (a hlavně soupeř) nevyzpytatelná a vyplatí se hrát ji znovu.
Hapina –
thg. –
JSat –
PeterPP –
pyty –
Evik –
hurak –
sirrka –
danielraska –
Lukas –
Carcassonne, juhofrancúzske mesto, ale už aj s hradbami!!! Práve nová hra, pozor nie je to rozšírenie, ale samostatná hra pre dvoch hráčov. Hra spočíva v tom, že dokládate kartičky, snažíte sa získať čo najviac bodov,pozor kartičky sa dávajú iba do vnútri hracieho plánu. Sú štyri druhy jako získať body, za cesty, za hradné veže, za lúky, za nové paláce. K lúkam pribudla vymoženosť, trh, ktorý samozrejme zvyšuje body. K palácom (ktorý sa doposiaľ neobjavili) pribudlo, kto má najväčší palác, dostáva takú figúrku. K cestám pribudli studne. Dokonca k hraciemu plánu pribudly žetony s privilégiami, ktoré keď na to políčko sa dostane, dostáva toto privilégium. Hra sa končí keď sa skončia všetky kartičky, vyhráva ten kto má najviac bodov. Hodnotenie dávam 2.5, preto, že toto ma vôbec neúputalo, je to proste slabé, radšej si zahrám Sankt Petersburg, Osadníci z Katanu, Puerto Rico, mňa proste vôbec nebaví hocijaké Carcasonne okrem jedného a to Carcassonne kupci a stavitelia.
Pavla –
DwarfMan –
Matej –
Křepelka –
jakub –
mfc –
dubak –
gaff –
Podle mě je tato hra pro dva naprosto skvělá. Hraju ji s bráchou a pokaždé když si k ní sedneme, tak nám mozky jedou na plné obrátky. Člověk musí pořád vymýšlet, co udělá ten druhej a jak mu to překazit nebo ukrást. Navíc je to fakt zábava…
Ani po hromadě odehraných partiček nevím jistě, jakou strategii zvolit. Jestli se vyplatí dávat lidi na cesty, zdi a nebo stavět nejlepší budovu či používat obchodníky. Obvykle se nejvíc bodů dostává za postavení velkého množství malých hradů, ale největší bitvy svádíme o silnice. Hodně taky taktizujeme u získávání bonusových kartiček, které mohou hru silně ovlivnit.
Hra nám trvá tak 45-60 minut a pokaždé se bavíme. Je to ale taky dost na nervy, občas je nutné vsadit na jednu stavbu a pak se fakt musíme moc snažit, aby nám to soupeř nepřekazil.
Myslím si, že pro dva hráče lepší hru jen tak neseženete…
Jekor –
eklp fistronek –
Frigo –
rix –
Lenny –
modrasek01 –
modrasek0077 –
royal_blue –
modrasek007 –
modrasek1 –
blueboys4 –
blueboys3 –
blueboys2 –
pompo2 –
blueboys –
brad1 –
pompo –
brad24 –
karolína –
zuznana –
karolína –
Zu –
karolina –
karol –
richie –
Pepan37 –
bl –
Veronika –
MilanC –
Martin –
Majak –
trikolka –
-grizzly- –
Papo Shimitz –
ewuchka –
Pecky –
Markéta –
vizard –
MORT –
Kuba –
Shako –
Monika –
Pelly –
Pipinka –
Tom –
Bubák –
Pavlík –
bábuška Jáguška –
vrtule –
krokodýl –
DK –
Raky –
Pavel Tichy –
gree –
consigliori –
enemigo –
trucovité dievčatko –
tvrdohlavá slečna –
malý levík –
smraďoch –
tlapkárik –
pumice –
levice –
macicka –
Honza –
Fanda –
mikox –
dilli –
kuboja –
malinky_levik –
Herr_Funjatschik –
nufacik –
jahudka –
jitulik –
joannes –
velky_tlapkar –
mamina –
maly_levik –
gaunt –
Felix –
Klop –
Janabi –
Submachine_Gunner –
Argenhaagen –
PavelK –
Nechci zatracovat toto rozšíření, které nadchlo mnoho jiných, ale můj pocit je, že je to jen další pokud jak získat další fanoušky.
Umísťování figurek v rámci rámu je super a v tom je Hrad geniální, ale:
navazování věží na domy bez řešení hranic je hodně nedomyšlené.
Možná by nebyla škoda, kdyby v hradu bylo celé uzemí zaplněno.
Carcassone je skvělý (ačkoliv jsem větší příznivce Osadníků), ale myslím že modrá rozšíření jsou lepší než Hrad. Proto jste-li na vážkách, zda koupit obchodníka nebo draka či zakoupit Hrad nebo Sběrače, šel bych do jednotlivých rozšíření k modrým Carcassone.
Centime –
SXa –
Salvator –
ondrashek –
alatariel –
stepan –
Lucinka21CL –
Dunde –
Se svou přítelkyní jsem hrál Carcassonne Hrad a bohužel se nám provedení ani systém hry nelíbil. Pro ty, kteří mají rádi „modrý“ Carcassonne, u kterého jednotlivé kartičky na sebe navazují a vytvářejí tak pěknou krajinu, bude setkání s Hradem velmi nepříjemné neboť kartičky na sebe navazují velmi nevzhledně. Omezení na vnitřek hradu nepřidává žádné nové strategické možnosti, jen naopak snižuje možnost přikládání karet. Systém bonusových kartiček se nám zdá velmi nevýhodný pro toho z hráčů, který je v bodování jako druhý. Ten, který má více bodů velmi snadno získá všechny bonusové kartičky a tak ještě více prohloubí bodový rozdíl. Hra je dle našeho názoru velmi slabá. Prodejnost si udržuje jen díky tomu, že obsahuje rozšíření k „modrému“ a „zelenému“ Carcassonnu.
Jan Simsa –
Tuto hru doporučuji jak začátečníkům tak pokročilým.
Tato hra je oproti originálnímu Carcassonnu (modrému) poměrně jiná. Obvzlášť to, že se staví hrad uvnitř a je více způsobů jak získat body. Třeba stavbou domů (1bod), věží (2body), cest (1bod). Na dvoře (louce v základním Carcassonne) se nepočítají obestavěné domy ani věže, ale trhy (3body) a ještě se dají získat body při konečném bodování za bonusové žetony (třeba + 5bodů) , které hráč může získat v rohových „“věžích““ na počítadle (hradbách) které jsou kolem hradu.
Bidlo –
mealy –
murphy –
ERENIKA –
Karlovka –
Basic –
Tacud –
Michal –
buralien –
dooly –
karel –
tučňák –
Merlin –
newrock –
Droll –
Prófa –
Robert –
Bluďa –
Michal –
JaraT –
Na tuto verzi carcassone jsme s přítelkyní náhodně narazili v Drážďanech a jelikož byla poměrně levná, rozhodli jsme se ji koupit. Základní odlišnosti od klasického carcassone jsou ty, že hra je jednak určena pouze pro dva hráče (a je tudíž ideální pro ty, kterým se nedostává třetího a dalšího spoluhráče a přitom si také chtějí zahrát výbornou hru), dále, že hra se odehrává, jak již název napovídá, uvnitř hradu. To znamená, že jednotlivé kartičky se umisťují na vnitřní stranu již předem sestavených hradeb (ty zároveň slouží jako počítadlo). Asi největším rozdílem je, že na sebe již nemusí navazovat přesně veškeré stavby, ale zde pouze cesty. Otevírá se tak prostor novým kombinacím. Jako výtečný nápad bych také hodnotil budování paláců z obytných domů. Domy sice nejsou tak dobře hodnoceny jako například hradní věže, ale hráč, který má největší ukončený dům, si zde umístí figurku paláce a na konci hry zinkasuje navíc body za největší nezastavěnou plochu ve hře. Při závěrečném hodnocení se počítají pouze dokončené stavby, pokud hráč nezískal během hry jednu z několika bonusových kartiček, které mu mohou dopomoci například zhodnotit nedokončené stavby, zdvojnásobit ziskané body u dokončené stavby apod.
Herní materiál a grafika jsou provedeny skutečně kvalitně a trvanlivě. Tato hra nás skutečně nadchla a nyní ji hrajeme téměř každý den. Je mnohem lepší než klasický Carcassone ve dvou lidech.
Takže popadněte nejbližšího kamaráda/ku a hurá na stavbu středověkého hradu Carcassone!
Anna –
Maximus –
REM –
monika –
xdavid –
Gandalf –
káča –
Pepik –
Roman –
Jirka –
V.S. –
Věrka Cicháková –
Libor –
MasterII –
Luko –
Šatra –
Pitr –
Další hra z rodiny Carcassonne se opravdu povedla. Je velmi svižná, zábavná a každého carcassonnistu chytne už od první hry. Ačkoliv základní princip hry zůstává stejný jako u her předchozích a pravidla jsou velmi jednoduchá, přináší tato hra řadu nových prvků a nových možností strategie. Novinkou je systém bonus kartiček, které jsou umístěny v počítacím poli. Při vlastní hře tak nemusí být vždy nejdůležitější získat každým tahem nejvyšší počet bodů, ale například jen jeden jediný bod, který posune Vaši figurku na bonus kartičku, která Vám v některém z příštím z tahů může např. přinést více než 10 bodů navíc. Stejně tak princip „“paláců““ – největších uzavřených domů – může přinést v závěru hry nečekaně velké zvraty v bodování. Hra je proto zábávná do položení poslední karty a perfektně doplňuje předchozí Carcassonne hry.
Připočtu-li, že balení obsahuje ještě dlouho očekávané rozšíření „“Řeka““ k základní hře a další rozšíření „“Král a špeh““
(Albi: doporučujeme kartičky obou rozšíření svázat gumičkou aby se nepletli s kartičkami nové hry), které doplňuje jak klasické Carcassonne, tak Lovce a sběrače, zasloužila by si tato hra dle mého názoru hodnocení nejméně „“6″“ 🙂
Doufám, že autoři brzy připraví i počítačovou verzi této skvělé hry, jako tomu bylo u všech předchozích her rodiny Carcassonne, aby jsme si i tuto skvělou hru mohli hrát ve chvílích, kdy není spoluhráč zrovna po ruce.
Milan Jakubec –
David Cichák –
WillBlack –
Odoren –
elysa –
chloridka –
Čajovna 82 vůní –
pogo –
Martin Blatný –
Jersey –
otakar zatřepálek –
Matěj Baťha –