Hrajeme.cz

Agricola

Originální název:
Agricola
Rok vydání:
2007
Počet hráčů:
1 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut

Katalogové číslo: 12400 Kategorie: Štítky: , ,

Popis

„Agricola“ je latinský výraz pro farmáře. Malé hospodářství – dřevěná chýše se dvěma místnostmi a dva lidé, kteří v této chýši žijí. To je základ této hry, která vás přenese do těžké doby 17. Století, kdy si lidé na farmách museli sami zaopatřit své živobytí. Čeká vás pěstování zemědělských plodin, chov zvířat, různé profese – prostě spousta věcí, které se na takové farmě mohly odehrávat. A to vše na pozadí originálních a téměř dokonale vyvážených herních mechanismů.

Rozšíření hry Agricola:

Další informace

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra náhody

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

,

Autoři

Hra/Rozšíření

Pravidla:

Odkazy:

Pomůcky:

Recenze

 1. Miroslav Charvát

  Parádní hra, kde si stavíte svoji farmičku. Hodně komplexní, ale nakonec to zvládli moje dcery už v 10 letech.

 2. Frankie

  Excelenetni hra, mam nahrano uz mozna nekolik desitek partii a neni ohrana. Vzdy zalezi na skupine lidi, se kterymi se hraje, byt si primo neskodime, tak je potreba zvazovat nejlepsi tahy souperu a hrat kolem nich.
  Krasne je mit na konci peknou farmicku, idealne vse obsazene.
  Hravame vetsinou v peti lidech, cca 3 hod.

 3. fazul

  Skvělá eurohra s relativně jednoduchými pravidly, množstvím možností daných hracím plánem a kartami a spoustou materiálu na „stavbu“ farmy. A dá se hrát i sólo. Přesto ne úplně pro každého a pro každou příležitost.

 4. pavel t

  parádní strategicko-taktická hra se snad ještě krásnější atmosférou. pro hráče určitě povinnost aspoň několikrát zahrát, pro nehráče překvapivě zajímavá možnost vstupu do světa náročnějších her (sám bych to neřekl, ale mám několik známých, kteří se stali hráči právě přes Agricolu)

 5. stepanstocek

  Asi moje nejoblíbenější eurohra. Agricola je klenotem, který ale rozděluje hráčskou komunitu na zastánce této hry a lidi, kteří ji přímo nesnáší. Stále platí, že se jedná o velice kvalitní hru. Na hře mě baví hlavně ten neustálý nedostatek surovin, akcí a mozkových buněk k dokonalé optimalizaci. Hra trestá špatné hraní až nemilosrdně a nováčci s ní mohou mít velký problém. Na druhou stranu se ke konci podíváte na desku a uvidíte tu vaší krásnou farmičku a pravděpodobně si řekněte, příště budu hrát na kravičky. zeleninu, nebo něco úplně jiného. Karty rozšíření vám umožní zkoušet každou hru něco jiného. A to že nevyhrajete, přeci vůbec nevadí, se svojí prací budete spokojeni.

 6. plecniak

  Jedna z naj hier !

 7. klapinka

  Agricola je moje nejoblíbenější hra. Pravidla se ze začátku zdají hodně složitá, ale po pár hrách už to nikomu ani nepřijde. Hra má omezený počet kol takže se nikdy nedá stihnout všechno. Karty profesí a malého vybavení do hry přidávají pestrost.

 8. Adam Walder

  Naprosto vynikající hra, která po mnoha letech sesadila na žebříčku BGG dříve neporazitelnou jedničku Puerto Rico. Velice příjemný mechanismus a hlavně skvělé a silné téma výstavby a zvelebování svého hospodářství podpořené desítkami dobových povolání a předmětů, které hráči usnadní těžký život na statku dělá z téhle, byť lehce náročnější hry, naprostou nutnost každé hráčské sbírky.

 9. spartik

  Naše jedna z první opravdu komplexních her. Obavy byli, ale manželka si jí velmi oblíbila. Nekonfliktnost je to co jí na to nejvíce baví. Nic jí nebořím, nekradu, prostě si buduje tu svou farmičku… dnes jí překonala Caverna.

 10. Slado42

  Musím říct, že po vydání Caverny jsem na Agricolu trochu zanevřel, i když do té doby to byla pro mě skvělá euro hra. Vždy jsem si ji rád zahrál a to platí i nyní, ale musím říct, že Agricola neodpouští. To je pro mě možná nyní, při srovnání s Cavernou, trochu problém, jelikož v Agricole je tlak na hráče neskutečný. Zdaleka se nedá stihnout vše, co chcete a vlastně nutně potřebujete. To dokáže vyvolat někdy až trochu nepříjemný pocit, což je škoda. Strategie je to ale báječná, proto 4*.

 11. cinan

  dlouho trvalo než jsem jí vzal na milost, ale je fakt výborná

 12. eMdzeJ

  Zatím nejlepší euro hra, co jsem kdy hrál. Je to hra, u které se musí hodně přemýšlet hned, ale zároveň i hodně dopředu a nebýt smutný z toho, když protihráč obsadí něco, co úplně zboří mé plány. To je ale na tom to skvělé. Bohužel je to ale i kámen úrazu této hry. Někteří lidé si jí prostě nezahrají, protože se opravdu musí stále přemýšlet. A to je škoda. Přichází o hodně. Hra mi vždy přijde strašně krátká a málokdy se mi podaří splnit všechno, co bych chtěl. A tak se nezbývá než těšit na další partii. Pokud ale hledáte zjednodušenou verzi Agricoly, sáhněte po Caverně (a pak si budete nadávat, že jste si nevzali plnokrevnou Agricolu 😀 / nebo taky ne).

 13. majci

  Moje srdcovka <3

  Pro mě velmi zajímavá hra, ale nezaryté deskovkáře neosloví. Jednoduchý princip, nutno ale přemýšlet dopředu. Já osobně ji mám velmi ráda.
  Díky více možnostem nalosování povolání a nástrojů se stává hodně variabilní 🙂
  Smutné je, že po vydání Caverny tahle hra u mě hodně klesla 🙁

 14. marektomas98

  Z mého pohledu už dnes překonána hra.
  Poměrně dost omezující strategii nutností soustředit se na všechny druhy zeleniny a dobytka. Zároveň velmi omezující v možnost. Dneska už více možností nabízí pokračovatel Caverna.

 15. pillgr1m

  Super hra, vhodná aj pre začiatočníkov 🙂

 16. elvism

  Díky omezenému počtu kol vás hra pořád drží v u určitém stresu, protože se nedá stihnout vše. Pořád musíte přemýšlet co udělat, co se vyplatí a co už ne. Trošku mi vadí právě toto všudepřítomné plánování a počítání, jak to vše nejlépe udělat. Nepovažuji hru za typickou oddychovku, ale spíše za plánovací strategii.

 17. SOVRIN

  Pecka pro fandy Euro her. Hra je zasazena do příjemného prostředí, kde si budujete co nejkomplexnější farmu, ale zde idylka končí, protože vás čeká neustálý „boj“ o suroviny a dobytek. Žádné kostky, takže prakticky nulový vliv náhody (kromě úvodního nalosování karet profesí) a vše záleží jen na vámi zvolené strategii. Hru jsem hrál ve 2-4 hráčích a nejvíce mě bavila ve 2 hráčích, protože s rostoucím počtem hráčů ubývá možností, které se dají zahrát (respektive možnosti je ve hře přehršel, ale hrajete-li třeba až jako čtvrtý v pořadí, tak vám soupeři zaberou nejvýhodnější tahy). Docela pravidelně seznamuju s Agricolou nové lidi, tak velmi oceňuju možnost výběru ze 2 herních variant – pro první hry je rozhodně vhodnější hrát pouze rodinnou verzi, která je i tak dost komplexní. Ostatně onu rodinnou verzi hraju častěji a i tak mě hra dost baví. Pokud si hru zahrajete, propadnete jí a budete hrát plnou verzi, tak je po čase příjemným osvěžením návrat k rodinné variantě hry, která se hraje svým způsobem úplně jinak.

 18. Shaman

  Agricola je podle mě jedna z nejpřehypovanějších her, které jsou momentálně na trhu. Je to Euro jako vystřižené, nesporně velmi komplexní a propracované, ale občas prostě velmi zdlouhavé a nudné. Grafická stránka hry je v tomto případě dost subjektivní, mě osobně se moc nelíbí, ale tady je to vážně věc preferencí. Komponenty jsou dřevěné a i když svou funkci zastanou dobře…není to ono (opět silně subjektivní názor). Karty by dle mého snesly trochu detailnější ilustrace, ale na druhou stranu je z nich hned jasné, jaký bonus přidávají. Co mě na hře ale vadí nejvíc je její přehnaná orientace na jídlo. Sice nabízí spoustu možností, všechno se ale nakonec smrskne na to, zda své rolníky nakrmíte, nebo ne. Navíc se občas dokáže až neuvěřitelně táhnout. Stěžovat si na nedostatek konfliktu je u Eura hloupost-prostě se připravte že nebudete s ostatními ani tak soupeřit, jako spíš hrát vedle nich. V tuhle chvíli nevidím důvod, proč hrát Agricolu, když existuje téměř totožná, jen prostěš vylepšenější a zábavnější verze – Caverna.

 19. Senjorota

  Fajn budovatelské euro. nevýhodou jsou složitá a nepřehledná pravidla.

 20. Betty

  Dokonalá, dá se hrát i s mladšími dětmi, jen se na ně nesmí spěchat, učit postupně, dcerka s náma nakukovala od 4 let a od 6ti hrává v pohodě, pravda plnohodnotnou taktiku nezvládá, ale nijak to nenarušuje hru samotnou.

 21. c00p3er

  Nevím proč, ale vůbec mě nebavila a to jsem jí dal několik příležitostí.

 22. RockPhill33

  Agricola se dá skvěle hrát ve 2 i více lidech, což moc oceňujeme. První hra je trochu chaotická, ale to je dané hlavně řadou možností, které lze hrát. Kola utíkají rychle a člověk má stále pocit, že nic nestíhá, což je trochu frustrující. Jinak je to pěkná a zábavná hra, ke které se rádi vracíme.

 23. Sidus

  Ve 3 hráčích skvělá hra. Hru hrajeme s rozšiřujícím balíčkem 240 karet, které jsou v zahraničí běžně součástí základní hry – v Čechách je prodáván zvlášť, aby základní hra byla českému hráči cenově dostupnější. Vzhledem k tomu, že právě variabilita karet tvoří duši Agrikoly, vřele doporučuji hrát s tímto „rozšířením“.
  + hra u které se musí přemýšlet – zejména na začátku přijít na nejvhodnější kombinaci karet
  + improvizace – velmi často musíte umět svoji strategii pružně přizpůsobit vývoji hry
  + neskutečná znovuhratelnost – daná obrovským množstvím různých kombinací karet
  + silné téma – vše dává smysl, před očima vám roste malé rodinné hospodářství
  + příjemné emoce – když se vám narodí miminko nebo prasátko
  – nepříjemné emoce – frustrace, že musíte neustále krmit rodinu a nestíháte dělat vše, co byste chtěli
  – těžká hra – pro někoho může být až moc, ale obsahuje i variantu snadnější rodinné verze

 24. Milford

  Skvěle zpracovaný herní systém. Z toho mála co jsem zatím hrál, tak asi nejlepší.
  + Kombinace karet povolání a vylepšení, dělají z každé partie unikát. Je nutné přizpůsobovat celou strategii těmto kartám.
  + Dřevěné dílky, které umožnují si pěkně stavět svoji farmu. Na konci hry se na ni vždy pěkně kouká.
  + Na konci je vždy pocit, že to šlo udělat ještě lépe. Což je motivace do další hry.

 25. jarmuk

  Za mě velké zklamání, dal jsem tomu 4 hry a vůbec mě nebaví.
  hromada věcí, ale žádná interakce. Na můj vkus podezřela vyhajpovaná hra.

 26. Spud.Murphy

  Hra Agricola je pro mě a mé kamarády nejlepší hrou, ke které se rádi vracíme. Když nad tím tak přemýšlím, tak se vlastně vracet nemusíme, protože jsme ji nikdy nepřestali hrát. Vlastníme rozšíření (karty profesí a malých vybavení) a díky tomu je hra ještě lepší. Někdy si říkám, jak to nemám skvěle rozehrané a na tuty budu první a mnohokrát mě překvapí, jak jsem se mýlil. Variantu pro jednoho jsem nezkoušel. Většinou hrajeme ve třech nebo čtyřech, ale shodli jsme se, že v pěti to bylo nejlepší. Jediná nevýhoda na této hře je zdlouhavé chystání a balení hry. ALe jinak můžu vřele doporučit!

 27. Boulderman

  Perfektní bezchybná hra, s neobyčejným množstvím strategií a cest k výhře

 28. konrad

  To, že sa hry hrajú najlepšie v maximálnom počte hráčov je samozrejmé. Veľkou výhodou tejto hry je ale možnosť zahrať si ju aj sám. Agricola sa dá hrať extrémne súťaživo pre stratégov, ale rovnako zaujme aj oddychových hráčov (ako moja manželka) kedy cieľom nie je len nahrať množstvo bodov, ale zároveň si postaviť svoju farmu na svoj obraz, s veľkým domom a stádami zvieratiek pobehujúcim po pastvinách. Všetko záleží len na spoluhráčoch.
  Množstvo profesií a vybavenia spestruje hru, takže žiadna hra nie je rovnaká.

  Zároveň z hier od U. Rosenberga s podobným štýlom (Le Havre, Caverna) dejovo najkrajšia(subjektívne) takže pre nás voľba č.1

 29. lapin

  Jak odradit své přátele? Začněte je učit Agricolu. Ona je opravdu jednoduchá až triviální (ve svém principu a díky všudypřítomným popiskům), ale ve své zkušenosti jsem se setkal s málokým, koho zaujme na první pohled – jako mne – a pronikne za hrůzu z množství materiálu.
  Partie jsou si podobné díky (velmi lákavému) koloběhu, ale stačí minimální změna v kombinaci profesí, malého vybavení, počtu hráčů či jen uvažování soupeře nebo pořadí karet v rámci etapy – a všechno se změní. Doporučuji s malými rozšířeními (mám vyzkoušené Č, Ö, Z a poněkud zvláštní X).

 30. TomassoP.

  Dlouho jsem hledal hru, kterou bych mohl hrát se svou ženou, která se hraní čehokoliv, co má náznak boje brání. Pak jsem s kamarádem zahrál jednoho večera agricolu, která mě tak nadchla, že jsem si ji objednal. Mimo jiné mě lákala i možnost, zahrát si tu hru sám, pokud by ženu nezaujala. To se ovšem nestalo, takže od té doby hrajeme pravidelně 🙂

 31. hromadalidi

  Velmi atraktivní hra, super prostředí, spousta komponent dovedených skoro k dokonalosti. Pravidla sice vypadají složitě, ale dají se pochopit na první přečtení a případné mouchy vyženou opakované hry. Hra je dobře hratelná i ve dvou hráčích, ale samozřejmě ve více lidech nabízí nové a zajímavější taktické možnosti, při tom však její hrací čas nepatří k nejvyšším. Není nic příjemnějšího než si při nedělním odpoledne vychovat tři ovce, dvě prasátka a jednu kravičku a následně s nimi nasytit svojí stále hladovou a více a více hlav čítající rodinu. Neb i člověk středověku musel zažehnávat svoje základní životní potřeby. 🙂

 32. pecovarhy

  Agricola je hrou, ktorú si radi vyložíme na stôl kedykoľvek, celá rodinka. Niekto by mohol namietnuť abstraktnosť prevedenia témy stredovekého roľníčenia. Z nadšených reakcií mojich detí, ale aj spokojnosti mňa samotného, však môžem potvrdiť, že hra má (aj vďaka komponentom) svoje osobitné čaro.

 33. XiQiX

  Tato velmi populární hra mě velmi zklamala. Prostředí hry na mne působilo atraktivně, ovšem po otevření krabice jsem byla celkem zklamaná nenápaditým zpracováním. Po odehrání několika her se bohužel dostavilo i zklamání ze samotné hry. herní mechanismus je těžkopádný a zdlouhavý. Ve většině počtu hráčů v podstatě ani nelze pořádně hrát. Tedy člověk spíš čeká kam ho hra posune a co na něj zbyde. V podstatě hráč hrát ani nemůže, pouze sleduje kam ho hra táhne a takovýto tip hry mne absolutně nebaví. Jediná varianta, kdy mne hra opravdu bavila, když jsem hrála sama pouze proti hře, pak byl herní systém funkčí. Hru jsem hrála pouze v základní sestavě, bez rozšíření. Věřím, že s rozšířeními bude hra zábavnější a proto si jí ráda někde zkusím zahrát s rozšířeními, ale domu si ji pořizovat nehodlám, protože nejsem zatím přesvědčená o jejích kvalitách.

 34. Pepogn

  Ačkoliv se jedná o hru již poměrně vousatou, drží se spolu s rozšířeními na špičkách různých žebříčků. Já jsem měl tu čest hrát základní hru plus pár karetních rozšíření k tomu a musím říct, že se tomu nelze divit. Hra je velmi komplexní a je v ní řada cest, kterými se lze ubírat. Hra rovněž vyvolává neustálý nedostatek akcí který nutí hráče k tomu dělat ne to, co by bylo nejlepší, ale to, co nebude nejhorší.
  Samozřejmě, tato hra není pro každého, naučit se ji hrát dobře chvilku trvá a rozdíl mezi zkušenými hráči a začátečníky je markantní. Závěry o nudnosti a nezáživnosti či naopak dokonalosti je třeba vynášet až po několikerém zahrání.
  Já říkám, že Agricola nudná není, ale na každodenní hraní taky ne, jednou za čas však dokáže udělat radost a prověřit mozkové závity.

 35. Kentril

  Vzpominam si, jak se o tetro hre mluvilo jeste hodne dopredu nez mela vyjit. Bylo to velky hit a dodneska se drzi na spickach zebricku. Je to strategicka hra zasazena do prostredi venkova a je velmi dobre vyvazena jak pro 2, tak pro 5 hracu. Pravidla nejsou slozita, ackovil k vitezstvi potrebujete hodne dopredu planovat. Bajecna je v tom, ze obsahuje opravdu spoustu karet a pri kazde partii dostanete jine karty. Cimz vetsina urci, kterym smerem se mate vydat. Zde neni temer zadny prvek nahody, tak je to plne na vas, jak hru budete hrat. Verim, ze kdo ma rad deskovky tohoto tipu, si tuto hru zamiluje.

 36. Vladislavs2

  Rosenbergovky mám rád, ale tahle ač je to klasika u mě zrovna nevede!

 37. Myšák

  Perfektní hra

 38. Pedestrian

  Velmi kvalitní hra, s množstvím různých možností jak hrát. Dobrá simulace budování farmy, ale není vůbec zábavná, je suchá, počítací

 39. Charlotta

 40. pipina

 41. nelus

 42. skleník

 43. Dave

 44. koczanska

 45. Fargo

 46. Adda

 47. silenypavel

 48. Pedestrian

 49. Agricolař

 50. profafix

 51. Mala

 52. Josef M.

 53. Martin Choděra

 54. robkin

 55. Agrael

 56. ladcu

 57. Dandy

 58. MammuT

 59. marciska

 60. janapo

 61. littleturtle

 62. V69

 63. TuliMrkev

 64. Blackhex

 65. kajakarlik

 66. Vašek

 67. Axle


  Agricola je pro mě zatím jednoznačně nejlepší stolní deskovou hrou jakou jsem hrál. Už v základní verzi nabízí tolik možností a než se vám v ruce během jednotlivých her vystřídají všechny kombinace karet profesí a vybavení, dá to nějakou chvíli. Právě to, že máte v každé hře karty jiné, nutí vás to přemýšlet a taktizovat a pokaždé pak máte jiný zážitek. Nejvíc vás pak uspokojí, když vyhrajete s kartami, o kterých si zpočátku myslíte že to nejde…

  Když začnete hru vysvětlovat úplnému nováčkovi, postupně na vás valí oči víc a víc a v hlavě se mu nejspíš honí, do čeho se to zase namočil. Ale stačí jedna hra, princip je pochopen a pak chce hrát znovu a znovu. Takže rada pro všechny začínající hráče! Nenechte se odradit tím, že ze začátku vůbec nerozumíte pravidlům, zahrajte si jednou a uvidíte sami, že to nakonec není tak složité jak se zdálo! 🙂

  Moc se mi také na hře líbí všechna ta dřevěná zvířátka, ohrádky, žetony atd. a všechny desky herního plánu, díky kterým hned poznáte, že nehrajete „“jen nějaké obyčejné““ Člověče, nezlob se. Je tedy pravda, že když se hra celá rozloží, je pro ní potřeba dost místa, ale to se vždy najde 🙂

  Celkově mohu hru jen a jen doporučit

 68. gutalin

 69. Gabebara

 70. Romi

 71. Mrkew

 72. hrazda

 73. jonascz

 74. anupinka


  I když je hra celkem nákladná, určitě stojí za to. Stojí za to pro všechny, kteří mají hodně volného času, velký stůl a chuť pořádně taktizovat a kombinovat. Hodně volného času proto, že i ve dvou hráčích trvá hra i s přípravou tak hodinu a půl a samozřejmě čím víc hráčů, tím delší hra. Velký stůl proto, že rozložená Agricola zabere dost místa a ještě musíte kolem poskládat kartičky, žetonky, atd. A chuť taktizovat a kombinovat je u této hry naprosto nezbytná, bez plánů a taktiky se nikam nedostanete. Agricola není hra, kterou můžete kamkoliv vzít a s kýmkoliv hrát. Její krabice je velká a těžká (protože je celá plná materiálu, jehož množství při prvním otevření může až děsit :). Je ale třeba uznat že materiál je vyroben kvalitně a hezky, nad figurkami zvířat se vždy vyloženě rozplývám). Také je to hra celkem komplikovaná na vysvětlení. Z pravidel se dá hodně pochopit, ale je jich opravdu mnoho a ze začátku pro mě bylo velice obtížné si je zapamatovat a dokázat je používat. (Velkým usnadněním pro mě bylo, když jsem si přečetla diskuzi na těchto stránkách o hře Agricola. Vysvětlily se mi tak různé nejasnosti v pravidlech a kolikrát jsem zjistila, že jsem některé věci pochopila úplně špatně.) No ale když se prokoušete přes tyto těžké začátky, tak musím uznat, že Agricola je hra, která nezná bratra (nebo spíše sestru :). Já osobně jsem lepší taktickou hru ještě neviděla. Můžete v ní dělat tolik věcí: obdělávat pole, mít ohrady se zvířaty, rodit nové potomky… Ale samozřejmě hra má omezený počet kol a vše se stihnout nedá. Právě proto je tak těžká, protože se musíte rozhodnout, co pro vás bude nejlepší, abyste vždy dokázali nakrmit hladovou rodinu a přitom získali co nejvíce bodů. Ale radím vám dobře: Pokud splňujete podmínky, které jsem popisovala na začátku, rozhodně nebudete zklamaní, když si Agricolu pořídíte.

 75. Eva88

 76. Veronika

 77. ton

 78. Pavel

 79. Aulus

 80. Pája

 81. vaseklu


  Tak nejprve naše zkušenosti:

  Máme za sebou téměř 50her ve dvou hráčích a více jak 10her ve třech hráčích a pokaždé je hra něčím jiná, ale stále stejně dobře hratelná a napínavá až do posledního kola.

  Cena hry je sice trošku vyšší, ale není se čemu divit, obsahuje totiž spoustu dřevěných žetonků a figurek, ale také spoustu karet, herní plán a bodovací kartičky, takže vyšší cena má na rozdíl od jiných her i své opodstatnění.

  Někdo jako nevýhodu uvádí náročnost pravidel. Ano, těch stránek je docela dost, ale pokud máte to štěstí a máte upravená pravidla jaká jsou i na těchto stránkách, tak bych v tom neviděl problém. Hra se dá naučit poměrně rychle a cca po třech hrách už ji máte v krvi a nedáte jinak, než ji hrát dál a dál..:) Průměrná doba hraní vám pak rapidně klesne. My ji ve dvou hráčích hrajeme cca 40minut. Ale vzhledem k době přípravy všech potřebným komponent pro hru Vám doporučujeme vyhradit si čas minimálně na 2hry, protože doba přípravy + úklidu se může pohybovat i okolo 20minut.. Inu, je tam toho opravdu hodně..:)

  Hra nás nejvíce uchvátila tím, že je pokaždé jiná a to hlavně kvůli tomu, že nejde dopředu stanovit napevno svoji taktiku.
  Ta se totiž odvíjí od počtu hráčů, od měnících se akcí karet kol v jednotlivích etapách hry, od vylosovaných kartiček malých vybavení a profesí, od taktik ostatních hráčů, od toho, kdy který hráč přijde na řadu a co na něj „“zbyde““ za materiál či možnost akce..

  Je toho zkrátka spousta, co vám udělá každou hru úplně jinou a jako další z benefitů této hry jednoznačně vnímáme i to, že hráči nesoutěží mezi sebou jen o vítězství, ale i o to, kolik kdo bude mít bodů v jaké hře, kdo má jaký bodový rekord.. A dále ani tomu, kdo prohrál, nemusí být líto, že prohrál, pokud má spoustu bodů nebo pěkné hospodářství, ve kterém nic nechybí, kraviček má dokonce více než vítěz atd..:)

  Zkrátka za nás dva: Je to super hra, 100% ji všem doporučujeme a už se moc těšíme na Mistrovství ČR v této hře, kde si určitě dosytosti zahrajeme..:)

  V+Š

 82. Raiden

 83. Jacob

 84. Atik-Dick

 85. Taira

 86. Flafa

 87. risssa

 88. kus.vesmiru

 89. radohu

 90. Cerdav

 91. Gucki

 92. Patrikhm

 93. Jan

 94. Pájula

 95. manwe

 96. Vale46

 97. Vojta


  Mám za sebou odehranou asi první desítku partií této bezesporu skvělé hry. Převážně jsme ji hráli jen ve dvou, ale to na její kvalitě nic nemění 🙂 Okamžitě se mi vryla pod kůži a poslední dobou nechci hrát takřka nic jiného. Zatím mám doma jen základní sadu a už se nemůžu dočkat až vyzkoušim první z mnoha rozšiřujících sad… Hra má úžasnou grafickou podobu, ať už jde o kresby na herním plánu či na kartičkách. Taktéž jsou velice krásně udělané zvířátka 🙂 Ale hlavně mě uchvátila svou strhující atmosférou, která mě pokaždé vtáhne do víru hry a hned mi připadá, že sazení obilí, chování telat a stavba domu jsou naprosto reálné úkoly 🙂 Všem lidem, kteří si chtějí zahrát kvalitní hru ji mohu jen doporučit, takže neseďte u televize a utíkejte do obchodu ji koupit, přinést domů a začít hrát 🙂

 98. Vojta38

 99. Darlin

 100. Kozzy

 101. carcassonne

 102. wana2

 103. majkobulko

 104. Tereza

 105. Imunat

 106. Elenai

 107. gogo

 108. abekara

 109. kalt.w1nd

 110. ekyticka

 111. Dave

 112. blackfighter

 113. Davides9

 114. Číňan

 115. Petula

 116. Lukáš

 117. Mac

 118. andy

 119. Lukkass10

 120. Mofik

 121. hypik

 122. milkom


  Jsme velká rodina a hrajeme rádi a často. Her máme celou skříň, ale Agricola je určitě z toho všeho nejlepší. Snažíme se vyvarovat předchozích chyb, kdy jsme dobré hry zničili přílišným rozšířením, a tak máme jen jedno rozšíření (karty). Je neuvěřitelné, jak je hra pokaždé zcela jiná a pokaždé dramatická. Dokonce i ve dvou hráčích! Nedoporučuji rodinnou (zjednodušenou) variantu bez karet profesí a malých vybavení – to je dobré jen pro začátek. Teprve profese ze hry dělají skutečnou strategii. Přestože i v této hře se dá škodit protihráčům, je to v přijatelné míře a nehrotí to vztahy u stolu a v rodině 🙂
  Pokud jste někdo z Prahy 4 a okolí, nebylo by špatné si někdy zahrát třeba variantu pro 5 hráčů.

 123. RadimB

 124. Darča

 125. ho-le

 126. Petr

 127. ToMaSoo7

 128. Habrik

 129. Morta

 130. Mazec

 131. Pjenkava

 132. madrianova

 133. palcice

 134. little

 135. bacil

 136. Hans Joachim Marseille

 137. Kubis

 138. makeska

 139. Veroslavka

 140. Piestany

 141. Ajgor

 142. Nela Kyselová

 143. klok

 144. Davides

 145. Jiří Vorel

 146. Zdenek_

 147. zegoda

 148. dubis

 149. kokrdal

 150. loopatka

 151. Zafi

 152. Veverka

 153. 1a2a3a4

 154. colonel

 155. Sudan

 156. Richies

 157. Teferi

 158. Silvajs

 159. ZdenT27

 160. zde5

 161. Akinorew

 162. tofis

 163. KOLMI

 164. mysik

 165. Marwin


  Nikdy mě moc společné hry nebavily. Byly zdlouhavé a častokrát i nudné. Jednou jsme si s přítelem řekli, že zkusíme nějakou novou hru. První nás upoutala hra Carcassonne. Měla to být jednoduchá hra a tak jsme si ji koupili. Bavila nás a dokupovali jsme si k ní postupně rozšíření. Ale pak nás napadlo, že zkusit těžší hru nemusí být vůbec na škodu. Hledali jsme na této stránce nějaké zajímavé hry a nakonec nás upoutala hra Agricola. Vypadala zajímavě a přitom složitě. Hned jsme si ji objednali i s rozšířením. Pravidla byla trochu složitější a než jsme na vše došli chvíli to trvalo. Ale poté co jsme přišli na hlavní myšlenku, sbírat suroviny, stavit dům a chovat zvířata, hra nás doslova pohltila. Většinou hru hrajeme ve dvou a moc nás baví. Je to vždy něco jiného a nového. Ačkoliv u toho člověk musí přemýšlet a mít jistou taktiku, přesto si myslím, že na vyplnění volného času je to výborná věc. Je to moderní a do podrobna promyšlená hra. Všem, kdo rádi přemýšlejí a zárověň se baví u hraní společenských her, tuto hru jenom doporučuji. Obsahuje spoustu herního materiálu. Ať už podložní desky pro suroviny nebo pro hráče a jeho pozemek tak i zeleninu, obilí, kámen, dřevo a spolu s rozšířením takové velké množství profesí, které i kdyby jste to hráli každý den v roku bude hra pokaždé jinak a nikdy ne stejně . Nabízí spoustu variací a možností hraní hry. Moje příští hra bude Le Havre. Potom vám dám vědět.

 166. pastelka

 167. helli.k

 168. tootsie

 169. Archos

 170. Martin

 171. Jennda


  Dostáváte při pohledu na nevyužité pole chuť tam něco zasadit? Když vidíte prázdnou ohradu, máte nutkání přivést do ní několik ovcí? Pak se vám naskytnou dvě řešení. Ty movitější z vás si koupí svůj vlastní statek a ostatní si koupí… taky svůj vlastní statek, ale v menším balení a s názvem Agricola.
  Při otevření krabice se každému rozzáří oči. Za své peníze dostanete nádherně spracovanou hru, kde každý detail potěší. Spousta figurek a propracované karty vás neomrzí snad nikdy. Zpracování všech částí je opravdu dokonalé. O něco horší je to s uložením onoho dokanalého materiálu, které je řešeno pouze nacpáním všeho do plastových pytlíků.
  Prokousání se návodem je také značně obtížné. Je napsán poněkud kostrbatě a některé věci vám možná hned nedocvaknou. Pomůže první zahrání, při kterém to do sebe začne zapadat.
  Hraní samo o sobě je strašně zábavné. Nelze se zde vymlouvat na náhodu, jako u jiných her. Záleží pouze na vás, jakou strategii zvolíte, pro budování své farmy, jak dokážete přečíst taktiku svých soupeřů a jak dokážete zaimprovizovat, když se zrovna něco nepovede.
  Snažil jsem se hru jenom nechválit, ale to jde opravdu velice těžce. Mě osobně úplně dostala.

 172. shark

 173. Tom

 174. Neila

 175. Milosh

 176. Matěj Plachý

 177. Kikimora

 178. Knihovník

 179. Bio

 180. Nemec

 181. J.K.

 182. Keshman

 183. Mirabela

 184. rulen


  Agricola se po pár zahráních stala jednou z mých nejoblíbenějších her. Herní materiál je obsáhlý,různorodý a velmi pěkně zpracován.
  Každý hráč si vezme svou hrací desku, která je rozdělena do 20 políček (v tomto případě velmi oceňuji hrací desky s možností umístění získaných surovin). Sám začínáte jako prostý farmář, který má 2 místnosti dřevěného domu a ženu. Hra je rozdělena do 14 kol, přičemž v každém kole je přidána karta s novou možností. Vaším cílem je vybudovat co nejlepší hospodářství. Cest, jak toho dosáhnout, je nepřeberné množství. Můžete pěstovat obilí a zeleninu, chovat zvířata (ovce, prasata, krávy), renovovat svůj dům na jílový nebo až na kamenný, stavět chlévy a ploty nebo rozšiřovat rodinu. K tomu nesmíte zapomenout nakrmit rodinu. Při tom vám budou pomáhat karty profesí, malého či velkého vybavení. Někdy vám ony samy napoví, jakou cestou se vydat, někdy jen pomohou v tom, co jste chtěli stejně provést.
  Hra je velmi strategicky založená a je téměř zbytečné si na začátku hry myslet, že se vám povede vše, co budete chtít, alespoň mě se to nepovedlo asi zatím nikdy. Nejde se totiž zaměřit na všechno současně a ke konci hry budete ještě usilovně přemýšlet, co a jak dál, aby vám to vyšlo.
  K dispozici máte také karty s přehledem, za co všechno se získávají body na konci hry a také přehled toho, jaká bude nabídka karet (nových možností) v jednotlivých etapách. Ty vám samozřejmě slouží k tomu, abyste si připravili vaši strategii. Někdy vám do ni může zasáhnout sám spoluhráč, tím, že vám sebere činnost, kterou jste chtěli provést sami, ale to už je hra a vy musíte kombinovat, přemýšlet, taktizovat, aby jste měli více bodů a tak vyhráli.
  Na závěr mi nezbývá nic než doporučit. Pokud se prokousáte opravdu dlouhým návodem, budete odměněni skvělou hrou, která si vás získá na hodně dlouhý čas.

 185. cimpr-campr

 186. Wolfling

 187. Chmelda

 188. Tomáš Jindra

 189. acedrac

 190. ryzizub

 191. tony

 192. mil

 193. smotla

 194. Hobbys

 195. Adam Svoboda

 196. Adam Svoboda

 197. peta007

 198. matesbu

 199. Ewii

 200. tanulo

 201. adela

 202. drevokocur

 203. Tadži


  Recenze pro server Topzine.cz, Hana Vítová

  V krásném zeleném údolí se rozkládala malebná vesnička nesoucí jméno Agricola. Zdejší obyvatelé byli velmi pracovití a příroda se jim za to odměňovala velkou hojností plodin, zvěře i surovin. Během celého roku se mohli farmáři vydat do města na trh a zde si kupovat věci podle potřeby. Za zručným dřevorubcem se chodilo pro surové dřevo, ze kterého se daly vyrábět ploty, z lepšího, opracovaného, si mohli lidé rozšířit své dřevěné chýše nebo postavit dobytku chlév. Hrnčíř měl ve svém sortimentu vypálené jílové cihly, které se staly základem pro lepší dům nebo pro další vybavení jako je třeba pec, díky níž si rodina mohla upéct náramně chutné pochoutky. Na tržišti se také často objevovala zvířata, která si lidé pořizovali jako domácí mazlíčky do domu, nebo jako pracovní zvířata na zelené pastviny a do dřevěných stájí. Potom každé jaro mohli očekávat přírůstky do svých stád.

  Jak plynul rok za rokem a sklizeň za sklizní, mohli si zdejší sedláci pořizovat lepší vybavení domu, dražší suroviny nebo si dokonce zvolit lepší profesi, která jim umožnila větší zisky z jejich majetku. Některé rodiny daly přednost obdělávání políček a následnému pěstování obilí a zeleniny. Nebyla to ale jednoduchá práce. Orali zarostlé louky a snažili se je přeměnit v úrodnou půdu s velkým výnosem. Pokud nezaháleli a zvládli včas sklidit, měli pro sebe dostatek jídla a plné sýpky…

  Pokračování recenze na https://www.topzine.cz/agricola-dokonala-simulace-zemedelstvi/

 204. hammerhead

 205. tgrosser

 206. Starosta

 207. Spot

 208. technologic

 209. giahra

 210. tomino


  Hru som zakupil na konci leta minuleho roku (2009) a som s nou nadmieru spokojny. Pocul som o nej od bratranca a aj cez net. Je to hra ktora neni za pol hodinu odohrana a hlavne su tam neni hracie kocky, ktore vedia dakedy dobre dobabrat dojem z hry a to u mna spravilo velmi dobry dojem. Je to hra kde stale treba myslet dopredu a kazdy tah treba dobre zvazit lebo kazda chybicka sa moze vypomstit, hlavne na poslednych kolach je to dost citit. Za najvacsie klady su urcite maly podiel nahody dlzka hry a aj celkove spracovanie ci uz hracich dosak alebo figurok, snad mozno zetony surovin mohli byt troska ine ale podla mna su pohodicke. Moze sa zdat ze karty nahravaju ku stastene ale podla mna je to vyrovnane tym ze cim lepsia karta tym vacsia cena. Co sa tyka robenia naschval – podla mna tuna je to perfektne vymyslene tymi tahmi skratka treba stale uvazovat dopredu a tak zmarit superovi tah – vcera som sa o tom dobre presvedcil
  :-D.
  Za maly minus je mozno priprava hry a mohli spravit v krabici priecinky na material lebo vyberanie zo sackov neni nic moc:-D A co sa tyka planu no ked som ho cital prvy krat mozno troska zmatenia ale po pozornom precitani je tam len malicko nejasnosti, ktore som tuna doriesil:) , co si vsimam daktori sa tu dost pytaju na veci ktore su tam jasne cierne na bielom – treba pozorne citat:) .

 211. MirR

 212. charin

 213. sirajch

 214. potapnik

 215. Aldarann

 216. jirikone

 217. majlo

 218. Petr

 219. Sionn Latharn

 220. Lucie

 221. esther.f

 222. Típek

 223. Wotton

 224. Deth

 225. Mafian

 226. Tramvaj

 227. Michal

 228. anjuli

 229. Martin

 230. smaza

 231. Azalin

 232. Zenitos

 233. Smith-g

 234. ftoh

 235. Bonifác

 236. adelajda

 237. yeetik

 238. Laadevil

 239. Fruiko

 240. Cwaj

 241. babara

 242. Lakin

 243. Popo

 244. jas

 245. tukak

 246. sudiczech

 247. Milhaus

 248. kimoli

 249. davidko7

 250. Hrabě z Carcassonne

 251. Abiosis

 252. Noni

 253. Terw

 254. Bunny84

 255. Vlad

 256. Joe

 257. saver

 258. ocasek

 259. andik007

 260. beny

 261. Joe

 262. radohu

 263. Tari

 264. darwin

 265. Kiwee

 266. Jurand ze Spychova

 267. skyfire

 268. Duhamuz

 269. Makabi

 270. Drakodlak

 271. Goofy

 272. Jan

 273. Kotras

 274. gelefier

 275. Kalibulus

 276. Hippo

 277. Lada

 278. Lazyt

 279. Tonik87

 280. waf

 281. Pipla

 282. Pavla

 283. StefanXP

 284. Deathmers

 285. klingacik


  Mam doma len Pourto rico a sach. Po nich som si kupil Agricolu aby sme doma mohli hravat aj vo dvojici. Moje postrehy su nasledujuce:

  – sqela hra fakt ze sqela (aj dost tazka)
  – CZ+SK navod na hru velmi nezrozumitelny
  – vynikajuca aj ked hraju dvaja hraci (na rozdiel od varianty s viacerymi hracmi v poslednych kolach ostavaju na niektorych kartach naozaj „“hody““). Vo variante s viacerymi hracmi je to taka „“setriva““ hra – uplne ina taktika.
  – celkom rychlo sa rozklada (v porovnani s pourto ricom) – vsetky drevene „“vecicky““ s jedlom mozu ostat spolu vo velkom sacku a ked hrame ich vysipeme do vrchneho dekla od hry skade si ich postupneme berieme
  – celkom unavne (v porovnani s pourto ricom) je rozdavat po kazdom kole na hraciu dosku jednotlive „“vecicky““
  – malo profesii v zakladnej verzii vo variante dvaja hraci
  – ale vo vseobecnosti velmi dobra hratelnost aj bez rozsirenej verzie
  – kupovane v Brlohu za fer price

  Tak sedlaci do gumakov a chytat vidle…

 286. Filip

 287. jodik

 288. Alf

 289. raistlin


  cafte ludkovia

  no moj nazor je na tuto hru veeeelmy dobry som rad ze som si kupil tuto hru aj ked som pred tym nic take nehral
  takze moje dojmy z hry
  – velmi dobre vyvazena hra
  – velmi ale velmi dobra znuvuhratelnost a s rozsirenim ani nevravym
  – dobra zabava pri hrani
  – proste spica
  ale ma to aj take male minus ale iba bezvyznamne chyba mi tam niejaky zaskodnik zly sused farmar alebo nieco take keby ze sa da spravit niejake taketo rozsirenie tak to by bola uplnaaa pecka
  – navod ci uz v cestine alebo v slovencine je napisany dooost zle a nezrozumitelne a clovek ktory nema skusenosti tak ma co robit a caka ho vela hladania
  – slovensky navod bez obrazkov ukazok chyby aspon co som ja nasie boli tam tri
  – ale su to chybicky ktore neovplivnuju hru
  – nedostupnost Talia Z packu aspon na slovensku

  ale celkovy dojem z hrania a hry je pozitivny a uplne doporucujem aj zacinajucim hracom ked prelusknu navod je to uplne jednoduche a zabavne

 290. Aries

 291. Kendar05

 292. rach

 293. Ringo

 294. skume

 295. Jachyms

 296. Beholder

 297. Lečimír

 298. Bača

 299. Gaspar

 300. sir beki

 301. BuBen


  Agricola je hra pro všechny deskové stratégy, kteří rádi prověří svoje mozkové buňky. Její uvedení na zahraničním trhu v roce 2007 přineslo okamžitě obrovskou vlnu zájmu a tak se její české podoby dočkali fanoušci již o rok později. Příběh rolnické rodiny konce 17. století vás nenechá ani na chvíli oddechnout a pohltí natolik, že od rozehrané hry prostě nebudete moci odejít. Zpočítku se mi nechtělo tu hru ani koupit, ale po přečtení mnoha stránek recenzí jsem usoudil, že to je ta prevá hra pro mne. Žádné boje s netvory, žádné hrdinské skutky, jen práce, práce a zase práce. V krabici střední velikosti naleznete neskutečné množství herního materiálu. Barevné žetony, kvádříky, chlívečky, zvířátka – to všechno je ze dřeva, které hezky vypadá a je příjemné na dotek. Další herní materiál (herní plány a destičky symbolizující místnosti domů a pole) je vyroben z tvrdého kartonu. V krabici naleznete také herní karty různého druhu, které mají povrchovou úpravu lehké hladké struktury, což zaručuje dobré míchání a hlavně odolnost proti opotřebení. Jestliže jsem v souvislosti s Agricolou napsal práce, práce a zase práce, tak přesně taková hra také je. Na začátku máte k dispozici prázdný herní plán, dvě místnosti dřevěné chýše a dva členy rodiny. V průběhu 14 kol musíte vypracovat své hospodářství na co nejvyšší úroveň a tak zvítězit. Cest, kterými můžete úspěchu dosáhnout, je více. Můžete rozšiřovat a zvelebovat své obydlí až na kamenný dům, rozšiřovat své potomstvo, orat pole, sít, sklízet a péci, chovat domácí zvířata. Kámen úrazu je v tom, že zaměřit se na jednu věc nestačí. Kdo chce uspět, musí rozvíjet své hospodářství rovnoměrně ve všech oblastech.
  Ve hře pomáhají karty profesí a zařízení, které hráčům přináší výhody, jejichž pomocí mohou lépe dosáhnout vytčeného cíle. K ruce jsou suroviny, kterými se platí, staví, renovuje a akce, které lze v každém kole provádět. S novými koly přibývá akcí (pořízení zvířat, pečení chleba, stavba plotů atd.), čím víc máte členů rodiny, tím více akcí můžete provést. Jenže je tu další „ale“. Každého člena své rodiny musíte být schopni nakrmit. Kola jsou tu a tam přerušena fázemi sklizně, ve kterých přijde na řadu také krmení rodiny. Za každého člena rodiny, pro kterého nemáte jídlo, získáváte záporné body v podobě karet žebráka. S blížícím se koncem hry kol mezi fázemi ubývá, a je tak stále těžší věnovat se rozvoji hospodářství i péči o rodinné příslušníky. Po posledním kole a závěrečném krmení dochází k sečtení bodů a vyhodnocení hry.
  Kromě standardní hry můžete hrát zjednodušenou rodinnou verzi (méně složitá, vhodnější i pro mladší). Pro různé počty hráčů se používají jiné karty, hra je tak pokaždé jiná a přesto dokonale vyvážená. A bonbónek na konec: hra má i variantu pro jednoho hráče. Cílem je postupné nahrání předepsaného počtu bodů v průběhu osmi her, kdy se musíte neustále zlepšovat. Každou hru začínáte s větším počtem profesí, které vám práci.

  Tato hra má několik pro a proti ale zápory se nehledají lehce.
  Klady: 1, hra jednoho hráče
  2, každý se hned vžije do role kterou má
  3, mnoho možností (1-5 hráčů, zjednodušená rodiná verze…)

  Zápory: 1, složitá pravidla
  2, nevhodné pro hráče začátečníky

 302. Machííírek

 303. PJ_HB

 304. Pete

 305. Kajousek

 306. jjiirrkka

 307. Matteso

 308. WoX

 309. Jenn

 310. Betty

 311. sakul

 312. Mialee

 313. Elena

 314. Matt

 315. suchm4aa

 316. ratwin

 317. Eyron

 318. mzprx

 319. kolda

 320. neline

 321. Michal Šulc

 322. kanei

 323. tenista


  Pri otvorení krabice na vás čaká ohromné množstvo materiálu:
  -9 herných plánov typu plánov v Portoriku
  -120 kariet (profesie, malé a veľké vybavenie, karty žobrania, karty kôl, karty akcií a prehľadové karty)
  -cca. 300 drevených herných komponentov(modely zvierat, chlievy, členovia rodiny, ploty, žetóny ílu, dreva, kameňa, tŕstia, zeleniny a obilia)
  -ďalší materiál (kartičky drevených resp. tehlových izieb, kartičky zoraných polí a kamenných domov, žetóny jedla, žetóny hosť/nárok, žetóny násobenia a blok s tabuľkami na zapisovanie skóre)

  Dejovo sa hrá odohráva v 17. storočí, keď ľudstvo konečne prekonalo morové epidémie. Nastáva čas, keď sa tvár civilizovaného sveta postupne obnovuje. Ľudia postupne renovujú svoje obydlia, chovajú hospodárske zvieratá, obrábajú polia.

  Hrá sa skladá zo 14 kôl, pričom na konci niektorých prebehne žatva (celkovo je počas celej hry 6 žatiev). Hráči počas týchto 14 kôl posielajú svojich členov rodiny za prácou(každý člen rodiny vykoná v každom kole jednu akciu). Na začiatku hry má každý hráč 2 členov, s pribúdajúcimi kolami môže svoju rodiny rozšíriť až na 5 členov, čo mu umožní vykonať v jednom kole viac akcií.

  Jednotlivé akcie umožňujú hráčom:
  -získať potravu pre svoju rodinu
  -získať suroviny(íl, drevo, tŕstie, kameň)
  -získať obilie alebo zeleninu
  -rozšíriť svoje obydlie
  -zrenovovať svoje obydlie( z dreveného na tehlové resp. z tehlového na kamenné)
  -postaviť chliev
  -postaviť pastviny
  -zorať polia
  -zasadiť na poliach
  -vytvoriť potomstvo(nových členov rodiny)
  -oplotiť svoje pastviny alebo chlievy
  -získať hospodárske zvieratá(kravy, divoké prasce, ovce)
  -zahrať kartu(profesia, malé a veľké vybavenie)

  Počas žatvy hráči získajú úrodu zo svojich polí, získajú mláďatá a musia nakŕmiť svoju rodinu.

  Mechanizmus hry veľmi pripomína Portoriko(vyberanie akcií, nevyužité akcie sa stávajú do ďalšieho kola atraktívnejšími vďaka tomu, že sa na akcie pridávajú každým kolo nové a nové suroviny). Preto ak sú na jednej karte akcie 3 ovce a v tomto kole si túto akciu nevyberie žiadny z hráčov v budúcom kole tam budú 4 ovce atď. Akurát v Portoriku je akcií 7 a v Agricole cca. 20.

  Hráč počas hry musí neustále zvažovať ,čo a kedy urobiť. Napr.:
  a) Každý nový člen rodiny umožni vykonať o jednu akciu navyše, avšak za každého člena musím pri žatve zaplatiť o 2 jedlá viac. (ak hráč nemá dosť jedla, dostáva za každé jedlo, ktoré mu chýba kartu žobráka, ktorá znamená na konci hry 3 mínusové body).
  b) Obilie je možné premeniť na jedlo(upiecť z neho chlieb) alebo ho zasiať na pole.
  c) Mnoho ďalších

  Hru môže hrať 1-5 hráčov. Pri hre jedného hráča ide o to, že sa hráč snaží nahrať, čo najviac bodov(hrať lepšie, zlepšovať sa). Ide o akýsi trénink. Hra sa stáva zaujímavejšou pri väčšom počte hráčov(čím viac hráčov, tým je viac komfliktnejšia, lebo vám môže niekto skôr zobrať akciu, ktorú ste chceli zahrať).

  Kladné stránky hry:
  a) cena (skvelá hra, ktorá obsahuje mnoho herného materiálu)
  b) atmosféra hry
  c) vysoký rozptyl 1-5 hráčov
  d) nespočetné množstvo ciest k víťazstvu(najviac zo všetkých hier, ktoré som hral)
  e) hrateľnosť(aj keď prehráte nemrzí vás to toľko)
  f) nádherná grafika hry
  g) úžasná komplexnosť hry
  h) hra je pre veľkú skupinu hráčov
  i) herný čas(cca 1 hod)
  j) rodinná varianta hry(zjednodušená verzia, pri ktorej sa ľahšie oboznámite s pravidlami a trvá navyše kratšie)
  k) hráč prakticky stále hrá(nemusí čakať 5 min na svoj ďalší ťah)
  l) blok na zapisovanie skóre(praktické, môžete si jednoducho pozrieť v zlomku sekundy vaše predošlé výsledky, a tak vidieť vaše zlepšenie)

  Slabšie stránky hry:
  a) nízka komfliktnosť(súperovi môžete mariť jeho zámery len tak, že si vyberiete akciu, ktorú on potreboval)
  b) v krabici chýbajú priečinky na herný materiál(je tam však asi 20 sáčikov)
  c) príprava hry trvá aj 20 min
  d) začínajúci hráč proti skúsenému nemá šancu
  e) hru je možné sa po niekoľkých hrách ´naučiť´
  f) pomerne zložité pravidlá

  Náhoda hrá v hre rolu len pri rozdaní kariet profesií a malého vybavenia hráčom na začiatku hry. Avšak aj keď niekto dostane silnejšie karty ich cena pri zahraní je vyššia a preto si dovolím tvrdiť, že hra je úplne bez náhody. Hra je veľmi vyvážená.

  Ide o skvelú hru, ktorá zaujme aj fajnšmekrov, aj rodiny s deťmi, aj manželské páry. Agricola patrí bezpochyby medzi najlepšie hry. Je veľmi zábavná pri akomkoľvek počte hráčov a nikto sa pri nej až do konca nenudí, lebo aj keď jasne prehrávate máte dobrý pocit, že sa pred vami niečo pekné buduje a navyše každou hrou sa spravidla vaše skóre zlepšuje.

  Hra je oveľa lepšia ako trebárs Vysoké napätie. Ak máte radi Portoriko táto hra je pre vás jasnou voľbou. Pre mňa je spolu s Tikalom a Eufratom hrou, ktorú si zahrám najradšej.

 324. Krocan

 325. spartik

 326. Marcovan

 327. ddt

 328. Erumoico

 329. Jose

 330. David

 331. Gimling

 332. Pepr

 333. omas

 334. LiborM

 335. lenny08

 336. Darth Wiros

 337. r0bert092

 338. Buchtislav

 339. macroangel

 340. ToMaSoo7

 341. Míla

 342. Gr3N

 343. Tristaver

 344. sydo

 345. Nikola

 346. kalif

 347. Semiš

 348. Scharz

 349. MartiN8029

 350. Rybka

 351. Jindřich „“Desgenais““ Cinka

 352. Bibík

 353. Pecajs

 354. jendapolic

 355. tommys1

 356. c00p3er

 357. ondrasu

 358. zeppelin

 359. Eduard Doležal

 360. gesslish

 361. Ajeenka007

 362. kika

 363. Mari

 364. luciáš

 365. castb

 366. Last_Elf

 367. Radobyhrac

 368. howska

 369. Tom a Maca

 370. ravenka

 371. Dušan Takáč

 372. klekytom

 373. cangoore

 374. mara

 375. tondakolik

 376. VasekVydra

 377. Ross

 378. Honza

 379. chajim

 380. banda

 381. Hanuš

 382. Johny

 383. Koki

 384. The Hammer

 385. ShadoWWW

 386. Kabalenka

 387. Jirka

 388. trupik


  Staňte se italskými vidláky z období po třicetileté válce – je čas ze zplundrovaných farem a chýší vybudovat prosperující hospodářství, které uživí vás i vaši rodinu.

  Ano – v Agrikole hrajete farmářskou rodinku, neovládáte národ, kmen či civilizaci, ale začínáte pouze se dvěma človíčky – farmářem a jeho ženou. V tomto osazení můžete farmu rozšířit a pořídit si další potomky a nakonec to dotáhnete třeba až na pětičlennou vidláckou famílii. Ale do té doby vás čeká několik sklizní.

  Agricola je skoro vynikající hra, celou si můžete přečíst na adrese https://blog.jakubmaly.cz/deskove-hry/agricola.aspx.

 389. šnEk

 390. Sagapo

 391. Lišák

 392. Wanderer

 393. P.skrabana

 394. Kadaver

 395. aneken

 396. eVik

 397. Sasa

 398. sakal

 399. Tygr

 400. Shaddy

 401. dajo

 402. RoBo

 403. SSZGSA

 404. Moucha

 405. zasa

 406. HomeBoy

 407. Oukin

 408. Annie

 409. H.O.N.Z.I.K

 410. Ladik81

 411. budkin

 412. PeterPP

 413. Ajfel

 414. Yuri

 415. Sandy.czcz

 416. MM

 417. summ

 418. DwarfMan

 419. Martin

 420. damor

 421. oplprokop

 422. a.r.p.i

 423. jakub

 424. Lucax_cz

 425. pecovarhy

 426. dusmas

 427. Acer

 428. 2vkjmch

 429. sulzik

 430. Malicka

 431. Ranca

 432. ifca

 433. GK_voyger

 434. richie

 435. muf

 436. Jája

 437. Blizzard

 438. sirio

 439. pospa

 440. Bunda

 441. Majak

 442. Lapo

 443. matys

 444. Petr Holub

 445. Kuba

 446. Shako

 447. Pelly

 448. aja007

 449. dilli

 450. greyhound


  S recenzí na hru Agricola jsem poměrně dlouho čekal, nechtěl jsem psát hodnocení hned po prvních několika partiích a udělal jsem dobře. Když jsem prvně vybalil bohatý obsah krabice a pochopil základní principy, připadal jsem si v prvních hrách poněkud „“nešikovný““, neboť jsem dosahoval poměrně nízkých počtů bodů. Po měsíci se už ve hře orientuji dobře a hra mě ohromně chytla. Hrajeme ji ve dvou a domnívám se, že Agricola je jednou z her, kde menší počet hráčů není vůbec na škodu. Hra totiž lépe ubíhá a za večer se dá stihnout i více partií. Hra má ohromně propracovaný a komplexní systém, kterým v mých očích překonává dočasné vládce deskových her. Nutí hráče opravdu usilovně přemýšlet, taktizovat a plánovat. Zpočátku hráči začínají s dvěma členy rodiny a prázdnou deskou farmy a trvá zpravidla několik kol, než se začne deska zaplňovat ohradami se zvířaty, políčky s obilím a zeleninou, chlévy a dalšími místnostmi domu. Je důležité co nejdříve rozšířit dům a vzít si nové členy rodiny, každý nový „“človíček““ totiž přidává další tah v každém kole a hráč tak rychleji rozšiřuje farmu. Důležité je také vhodné využití profesí a vybavení, které hráč na začátku dostane. Některé profese dokáží výrazně pomoci se zajištěním jídla, jiné pomůžou s rychlejší stavbou domu a další přidají body v závěrečném hodnocení. Obdobné je to s kartami vybavení. Zpočátku nám největší starost dělalo zajištění jídla pro všechny členy rodiny, v současnosti už hru zvládáme lépe a hlavní starostí je taktika, jak získat co nejhodnotnější farmu. Jako další klad hry vidím skutečnost, že každý hráč (i poražený) má většinou radost z toho, co se mu podaří vybudovat a na rozdíl od jiných her nemusí být tolik zdeptán porážkou. Závěrem chci říci, že stolních her jsem už odehrál opravdu hodně (mimo jiné Osadníky, Portoriko, Dobu kamennou, San Juan, Carcassone, Klany atd.) a řadu z nich mám velmi rád. Agricolu ovšem už po měsíci a cca 25 – 30 odehraných partiích řadím na první místo, je to nejlepší hra, jakou jsem zatím hrál a všem dosud nerozhodnutým ji vřele doporučuji. Doporučuji také k základní hře pořídit nabízené rozšíření, umožní Vám to vybírat z cca 350 – 400 karet profesí a vybavení a nabídne Vám více variability.

 451. Emil

 452. Draken

 453. nfo

 454. Sekac

 455. Adam

 456. Sting

 457. Stanley

 458. Bobr

 459. Tarenor

 460. Brontik

 461. Ondra

 462. Basic

 463. Mr Krtek

 464. Tacud

 465. orsej@centrum.cz

 466. karel

 467. belisar

 468. Droll

 469. Bluďa

 470. REM

 471. Bluefish

 472. Gandalf

 473. Rubic(k)


  Recenzí na tuto hru bylo napsáno požehnaně, alespoň já jsem jich bez přehánění tolik četl v češtině i angličtině, než konečně lokalizovaná verze hry zakotvila minulý čtvrtek na čestném místě naší ludotéky. Zakotvila tam právem, je to prostě výborná hra. Psát o ní další recenzi by bylo stejně zbytečné, jako psát recenzi na láhev výborného vína vypitou ve skvělé společnosti. Protože dokud nezkusíte sami, těžko si představíte jak je skvělá, stejně mi neuvěříte, že je návyková a nepochopíte, že i ve Vašem obýváku může nastat tak skvělá atmosféra.
  Od Uwe Rosenberga u nás doma známe už dvě velmi dobré hry: Mamma Mia a Bohnanza – obě jsou postavené na dobrém nápadu a matematickém modelu převlečeném do stravitelného tématu, prostě jednoduchost a logika. Teď ještě přidejte spoustu strategie a dostanete takovou pecku, jakou je Agricola. Agricolu můžu jednoznačně doporučit ostřílenějším hráčům a potvrzuji, že narozdíl třeba od Pilířů (které při hře ve dvou pokulhávají) nebo od Puerto Rica (které bez úprav pravidel ve dvou nefunguje vůbec), je Agricola vyvážená při jakémkoliv počtu hráčů (tedy, v pěti jsme to zkusit nemohli, ale karty jsem už nastudoval). Líbit se bude těm, kdo si oblíbili Caylus, Sankt Petersburg, Puerto Rico, Pilíře Země, San Juan – s těmito hrami má několik společných prvků, odlišností je ale také spousta, takže o redundanci by bylo smrtelným hříchem mluvit. Unikátní je zejména komplexní systém bodování, ve kterém se hledí na vyváženost a který Vás nutí při každé hře reagovat na aktuální situaci a vývoj partie, čehož důsledkem je opakovatelnost hraní a dokážu si představit tři naprosto odlišné partie sehrané během jediného večera.
  Pravidla jsou také trochu komplexnější, takže první hra ve třech hráčích zabarala tři a čtvrt hodiny. Další partie už se pohybují okolo avizovaných 30-ti minut na jednoho hráče, spíše malinko méně. Kromě času a spoluhráčů budete při hraní potřebovat i hodně prostoru, herního materiálu je opravdu hodně už při rodinné verzi a při „“normální““ verzi ještě o něco víc.

 474. Richmond

 475. Sinka

 476. Katka Girgensohn

 477. pogo

  Je Agricola nejlepší hrou všech dob? Tak to je otázka, kterou si hráči po celém světě kladou už několik měsíců. Na loňském veletrhu v Essenu se největším trhákem stala hra od malé, i když rozhoně ne neznámé, firmy Lookout Games, autora Uwe Rosenberga. Tato firma se již dříve zapsala do povědomí hráčů například úvodním vydáním hry Bohnanza (Fazole). Tak skvěle přijatou hru jako je Agricola zatím ale na kontě nemá. Již před Essenem, ale hlavně v průběhu veletrhu se kolem této hry spustila opravdová mánie. A ani po veletrhu se nezastavila. Hra prozatím existuje pouze v německém vydání, ale i přesto se šíří po celém světě. Na http://www.boardgamegeek.com se v žebříčku s relativně malým počtem hodnocením vyšvihla již na osmé místo. Její průměrně hodnocení je srovnatelné se hrami na nejvyšších místech žebříčku a podle něterých názorů existuje možnost, že se dostane až na úplně nejvyšší post…

  Článek se základním představením hry najdete zde.

 478. mesires

 479. Láďa Smejkal

 480. Jaromír Kovařík

Přidat recenzi