Hrajeme.cz

Le Havre

Originální název:
Le Havre
Rok vydání:
2008
Počet hráčů:
1 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Velmi dlouhá hra – trvá většinou více než 2 hodiny
Doporučení rodiny:
Tuto hru vám nedoporučujeme, najdou se pro vás lepší hry.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 12481 Kategorie: Štítky: ,

Popis

Nová hra od Uwe Rosenberga, autora nejlepší hry všech dob Agricola. Hráči v přístavu staví lodě a různé budovy, které v průběhu hry přinášejí do hry nové možnosti akcí. V každém tahu hráč buď bere některou surovinu, nebo využije efekt některé z budov ve hře. Suroviny je možné využít buď ke stavbě budov, nebo je výhodně zpeněžit. Kromě toho je třeba na konci každého kola obstarat dostatek jídla pro přístavní dělníky. Zvítězí hráč, který nashromáždí největší bohatství.
Le Havre je bez nadsázky plnohodnotným následovníkem Agricoly. Má výrazně jednodušší pravidla, ale nabízí ještě více hráčských možností.

Další informace

Míra náhody

Počet hráčů

Věk hráčů

Doba hraní

Počeštění

Rok vydání

Míra interakce

Míra složitosti

Míra humoru

Doporučení rodiny

Doporučení hráče

Výrobci

,

Autoři

– BoardGameGeek
– Pravidla hry Le Havre
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.
– Pomocná tabulka pro bodování na konci hry

Recenze

 1. marektomas98

  Povedené Euro. Pořád jsem měl pocit, že mám několik zajímavých možností na výběr.

  + Variabilita díky budovám.
  + Vyváženost
  + Worker placement.
  – Dlouhý set-up
  – Délka ve více hráčích

 2. plecniak

  Jedna z naj hier !

 3. Jiří Aberle

  Jedna z nejlepších her, které znám a jedna z mých nejoblíbenějších. Je vrcholně strategická a zajímavá již pro dva hráče. Je trochu obtížnější a podobná jako Cuba nebo Puerto Rico. Jednoduše řečeno, získávají se suroviny, které se proměňují na jídlo a zboží, které se pak odváží na lodích. K tomuto je potřeba vlastnit vhodné budovy a získávat lepší lodě, které uvezou více zboží. V každém kole však musíte mít i dostatek jídla a někdy celé kolo „zabijete“ tím, že jen sháníte jídlo. Do konce hry není rozhodnuto, kdo zvítězí a někdy rozhodnou až poslední promyšlené tahy, takže napětí až do konce. Nelze u ní proto spěchat a tak se hraje ve dvou hráčích cca 1,5 hod.

 4. mymoslav

  Chvíli přemýšlím, jestli dát 3 nebo 4 hvězdy, ale nakonec dávám 4. Tato hra si to zaslouží. Ta radost manželky, kdy mě poprvé v této hře porazila, se nedá popsat slovy. Hra mi hodně připomíná podnikání v reálném životě: začátky jsou těžké, peněz málo, zadlužení a mastné úroky, otravní zaměstnanci čekající na výplatu, investování a plánování dopředu, za každou chybu tvrdě zaplatíte atd. Jistě, není to hra vhodná na party, není to hra pro lidi, kteří mají rádi rychlé hry plné náhody, na hraní s dětmi také existuje spousta vhodnějších her. Každopádně máte-li podnikavého ducha, rádi vše propočítáváte a milujete hry s malým podílem náhody, je tato hra přesně pro vás. Výhodou této hry také je, že se skvěle hraje ve 2 hráčích.

 5. mulgrew

  Le Havre je náročnější strategická hra.Někteří ji vyčítají nepříliš povedené grafické provedení nebo náročnost přípravy.Na to první si zvyknete a to druhe se dá zjednodušit,pokud vše vždy pečlivě roztřídíte a pak máte připraveno do pěti minut.Obvykle hrajeme ve dvou,hra je dlouha(cca 120 minut),ale to je pro mě plus,mám rada delší hry.Nastudovat pravidla je náročnější,ale po nekolika večerech,kdy pravidla nepustíte z ruky,to zvládnete a pak už nejsou potřeba,veškeré informace jsou přímo na kartách.Krabice obsahuje velké množství herního materialu a je mozné si vybrat ze dvou variant hry.Pro me jedna z nejlepších her,co znám

 6. cSf.Loser

  Tato hra pro mě představuje asi nejhorší herní zážitek. Hra je ošklivá. Téma nudné. Celá hra se hrozně táhne, je to počítací nechutně. Totálně solitérní a defakto se jedná jen o jeden jediný mechanismus a to je worker placement. A to ne, že by jste měli více dělníků a budovali si tak nějaký engin, nene to by bylo moc zábavné. Prostě dostanete jednoho a to je vše. Prostě tohle už nikdy nechci hrát, raději lobotomii mozku.

 7. Luksahol

  Le Havre mě popravdě poněkud zklamal. Je několik věcí, které mu musím po vzájemném setkání vyčíst a kvůli kterému si u mě subjektivně nezaslouží více než 3 hvězdičky.
  Je těžkopádný = počínaje pravidly, přípravou hry, herními principy, prostě vším. Mám rád velmi komplexní hry, složitá pravidla louskám bez potíží, ale učit se této hře pro mě byl duševní porod (myšleno, že mi to šlo opravdu těžko). Některé z mechanik by mohly být plynulejší, manipulace s hrstmi žetonů je ubíjející (existuje aplikace s touto hrou, u které manipulace s žetony odpadá a hned je ta hra plynulejší).
  Mnoho lidí tuto hru bude shledávat velmi dobrou, nicméně já mezi ně nikdy patřit nebudu.

 8. Betty

  Hra je dokonalá, s dcerou si pěkně potrápíme mozkové závity, jen ten čas, co sežere…

 9. MMM

  Vynikající strategická hra

 10. Lenka83

  Tuto hru dostal přítel k vánocům. Nastudoval pravidla, vysvetlil mi oč v té hře jde, ale vubec me to nebavilo. Ze začátku jsem hru hrála s odporem, ale nyní, když chápu kompletně pravidla, a jak se co kupuje, a jak se hraje, tak jsem uplne nadsena… hrali jsme ji nejprve s přítelem sami, ale nyní hrajeme s kamarády i ve 4 hráčích i v 5. Je to sice o něco těžší, ale pokaždé je hra uplně jiná. Jsem z ní opravdu nadšená, chystáme se zakoupit i rozšíření, a také podobné hry, které tady jsou dobře hodnocené.

 11. Kentril

  Ocekaval jsem neco jineho a pravidla me taky znacne prekvapila. Obvykla strategie je, ze vyuzivate (setrite) zdroje, abyste se dostali k lepsim vyhodam a meli vic tahu, vetsi zisky atd.. Tady mi to pripadlo, ze se ze zacatku musite topit v dluzich, aby vam to na konci vubec vyslo. Jako napad neni spatny, nicmene kdybych to mohl prepsat trochu dle vlastnich pravidel, tak by to byla paradni hra s pristavni tematikou. Mam ji ve sve sbirce a pokud se najde nekdo, kdo ji poradne a umi, treba mi to ukaze a hru si zamiluju. Uvidime.

 12. hromadalidi

  Le Havre patří mezi poměrně složité hry, které se nenaučíte během hodiny. Nejlepší je, ostatně jako i u jiných her, pokud Vás pravidly provede někdo jiný. Jinak Vás čeká poměrně delší čas, než se povede všechno nastudovat. Herní mechanismy jsou zajímavé, možnosti a náplň jednotlivých partií také. BOhužel pro mě zůstane asi svět ryb a námořního prostředí stále lehce chladný a sterilní, a takový je pro mě i Le Havre. Špatně řečeno je snad až moc dokonalý. Ve srovnání s jinou hrou stejného tvůrce Agricolou, vyhrává jednoznačně ona, neboť mi přijde i v mnoha ohledech hráčsky přívětivější. Věřím, ale že pro zkušené deskovkáře se bude jednat o správný a dokonale namíchaný šálek čaje. Pro mou osobu, ale nikoliv.

 13. hsmejk

  moc mě to nezaujalo

 14. ladyarcher

  Na tuto hru jsem kdysi žehrala, protože jsem se jí sama pokusila rozložit pro jednoho a brzo jsem to vzdala.
  Nyní tu hru miluju – kamarád mi ukázal jak se hra připravuje bez toho abych u toho četla celý návod, teď už to dáváme během deseti minut.
  Většinou hrajeme ve dvou a i v tomto počtu je hra super. Hráli jsme už i v pěti, je to ještě lepší, protože přijdou do hry nové budovy.
  Raději mám těžší variantu hry, kdy na začátku nemáte skoro nic – dává to větší možnost připravit si strategii.
  Hráčům, kteří mají rádi složitější a promakané hry určitě doporučuji.

 15. cinan

  Suchý, dlouhý, strašlivej setup

 16. Vladislavs2

  dost dobrá hra. Poměr cena/kvalita je super!!

 17. suskma

 18. l.mrac

 19. ZIPaaK

 20. Lukas

 21. Dandy

 22. Lachvos

 23. klasternice


  Základním principem připomíná hra Le Havru hru Agricola (herní materiál, suroviny, sběr surovin, odevzdávání jídla, apod). Ovšem obě hry jsou odlišné a v každé z nich se člověk musí soustředit na jiné věci. Zatímco v Agricole se člověk věnoval budování farmy a shánění jídla, Le Havre je více obchodní hra, ve které také hraje důležitou roli jídlo. Hráči v daném kole se střídají na tahu, celkem je 7 tahů v kole, to znamená že ve dvou hráčích má vždy jeden tahy 3 a druhý hráč tahy 4, v dalším kole se však toto prohodí. V každém kole mají hráči možnost vzít si v každém svém tahu některou z nabízených surovin, které se průběžně doplňují (mezi surovinami najdeme například ryby-které lze také použít jediné jako hotové jídlo, obilí, dřevo, železo, dobytek, jíl apod.) nebo mohou využít některou ze specializovaných budov, které vlastní město či spoluhráč. Za využití budovy se ve velké většině musí zaplatit jídlo nebo peníze. Proto je nejlepší nejčastěji využívané budovy vlastnit, abychom za ně nemuseli platit spoluhráčům a naopak museli spoluhráči platit nám. Mohou se zdé také budovy stavět nebo kupovat (kupovat mohou vždy během tahu, například prvně si vzít peníze a za ně poté ihned koupit budovu) a poté je pronajímat ostatním hráčům. Pomocí budov lze také stavět lodě a na nich poté vyvážet a prodávat suroviny a výrobky. Lodě také slouží hlavně k zásobování jídla, které si hráč musí hlídat, protože jídlo je zde dosti důležitou součástí hry. Nemá-li hráč jídlo, může odevzdat peníze, nemá-li peníze, musí si vzít půjčku, kterou by měl co nejdříve splatit, aby nemusel platit úroky a případně ji do konce hry nezapoměl splatit úplně, protože to by ho na konci hry stálo mínusové body!! Po odehrání daného počtu kol přichází na řadu sčítání veškerých hodnot – peněz, lodí, budov, které hráč vlastní a vyhodnocení vítěze. Oproti Agricole zde bývá bodů více. Zatímco u Agricoly se body pohybují v desítkách, zde body dosahují až stovky (nám se podařilo zahrát i více než 200 bodů). Takže při počítání bodů to bývá občas o nervy a také o pár bodíků a do konce hry a počítání nemusí být jasný vítěz. Hra je velice zajímavá, kreativní, určitě i zaměstná mozkové buňky a také ukrátí dlouhé zimní večery. Ve dvou hráčíčch tuto hru hrajeme většinou okolo dvou hodin, takže je třeba si na ni vymezit více času 🙂 Ale pro mě spolu s Agricolou a Vládci podzemí jedna z nejlepších her, jakou jsem kdy hrála.

 24. ZlObrej

 25. Vašek

 26. rokoko73

 27. j

 28. hrazda

 29. anupinka


  Někteří lidé Le Havre napadají a tvrdí, že se autor pouze opičí po všemi tak uznávané Agricole. Já tam ale vidím podobné pouze 3 věci: 1) nutnost sehnat dostatek jídla, 2) umisťování dělníků na karty, 3) krabice „nabušená“ herním materiálem, ale to snad není nic, co by někomu vadilo ;-). (Před prvním hraním jsem žetony vyloupávala min. půl hodiny :-D). Pravidla hry jsou komplikovaná především kvůli velkému množství karet a akcí, které můžete provádět, ale když se budete snažit, všechno pochopíte a můžete začít rozvíjet svůj podnik, což upřímně vůbec není jednoduché. Hra rozvíjí schopnost věci kombinovat, což se podle mě hodí i v běžném životě. A až se tohle v Le Havre naučíte, bude vás pak při něm rozčilovat leda to, že máte příliš málo času na příliš mnoho možností a udělat všechno prostě nestíháte :-). Doporučila bych ho všem milovníkům Agricoly, ale i těm, kteří ji ještě neobjevili. Le Havre je přece jenom trochu méně náročné.

 30. vaseklu

 31. Jacob

 32. dh

 33. radohu

 34. Cerdav

 35. ivetacek

 36. James Marlow

 37. Patrikhm

 38. Vojta38

 39. Darlin

 40. kalt.w1nd

 41. blackfighter

 42. Davides9

 43. RadimB

 44. ho-le

 45. Petr

Přidat recenzi