Hrajeme.cz
Nové hryPřečtěte siPro rodinné hraní

Hvězdokupy jsou hra plná hvězd

Určitě znáte ty chvíle pohody, kdy s rukama za hlavou pozorujete hvězdnou oblohu za teplé letní noci. Nyní se můžete kochat pohledem na hvězdy a souhvězdí, i když je zataženo a v pohodlí svého domova. Umožní vám to nová hra Hvězdokupy, kterou vydalo Albi. Určena je pro 2–6 hráčů od 8 let a zahrajete si ji do 20 minut. Je to původní česká hra, jejímž autorem je Pavel Tatíček. Hráči se snaží během hry umisťovat na oblohu (herní plán) hvězdy, a tím utvořit své souhvězdí. Hvězdná obloha ale patří všem, vyhraje ten, kdo své souhvězdí najde rychleji než ostatní.

Hvězdokupy-herní-komponenty
Karty souhvězdí.
Hvězdokupy-herní-plán
Herní plán.

Hvězdokupy jsou abstraktní hrou, kterou si může zahrát rodina i zkušení hráči. Hra umožňuje několik variant pravidel, takže můžete zvolit obtížnost, která vám bude vyhovovat. Zahrát si můžete také ve tmě, a to díky tomu, že žetony, karty souhvězdí a hrací plán jsou potištěny fosforeskující barvou. Stačí celou hru nasvítit a můžete si užít atmosféru noční oblohy.

Na začátku hry hráči obdrží kartu souhvězdí. Každý má tedy své souhvězdí – obrazec, který má na herním plánu nalézt. Ve svém tahu pak hráči umisťují hvězdy na plán nebo je za určitých okolností přesunují. Musí se však přizpůsobit podmínkám, které určí speciální kostka. Číslo, které padne, určuje, s kolika hvězdami musí umisťovaná hvězda sousedit. Výběr máte ze dvou čísel, které na kostce sousedí. Umístěné hvězdy nepatří hráči, který je umístil, ale všem. Hra končí, jakmile některý z hráčů mezi nimi najde své souhvězdí. Během hry si musíte dávat pozor na měsíc, který vám bude tak trochu překážet.

Hvězdokupy-boxKarty souhvězdí jsou rozděleny podle barvy. Fialová jsou nejsnazší, žlutá jsou obtížnější (s větším počtem hvězd), zelená pak především tvarem obrazce. Pouze zelené karty znázorňují opravdová souhvězdí.

Pokročilejší hráči mohou hrát s časovým limitem. Využijí k tomu přesýpací hodiny, které odměří čas na umístění hvězdy včetně házení kostkou. K dispozici bude také aplikace Hvězdokupy, která přesýpací hodiny nahradí. Konec časového limitu vám oznámí časovými signály.

Související článek: Rozhovor s Pavlem Tatíčkem: Jak vznikaly Hvězdokupy

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář