Hrajeme.cz
Nové hryPro náročné

Hypergrid je abstraktní hra s velkou dynamikou a taktičností

Novinkou tohoto podzimu je pozoruhodná abstraktní hra Hypergrid, která pochází ze středoevropského prostoru, protože autorem je Slovák žijící v Praze a hra je v distribuci české společnosti Blackfire. Autor se skrývá pod značkou Euler´s Game, ale setkat jste se s ním mohli na nejrůznějších akcích jako s Opčíkem. Svou velkou premiéru měla hra na letošním veletrhu SPIEL v Essenu koncem října.

Hra je určena pro 2 hráče od 7 let. Je založena na principu piškvorek, ale poskytuje několikanásobný počet kombinací. Na síti 3 x 3 tvoříte řady tří žetonů stejné barvy a za každou takovou trojici získáváte bod. Tah hráče spočívá v umístění dvou žetonů různé barvy a zkombinování jejich efektů. Herní zážitek vám pomůže umocnit také originální soundtrack, který si můžete stáhnout ve formátu mp3.

Opčík, autor hry, představuje Hypergrid v Essenu 2017.Hypergrid v Essenu 2017.

 

Barev je ve hře celkem pět a každá představuje určitý element, který má své vlastnosti a za určitých okolností dokáže s rozestavěním žetonů pěkně zamíchat. Pravidla hry jsou jednoduchá. Hráči se střídají v tazích, dokud se nezbaví všech žetonů, které mají u sebe. Zpravidla jedna partie obnáší 16 tahů na hráče. Herní doba se pohybuje okolo 30–60 minut. Vytvořte více linií než soupeř, a zvítězíte.

Kdo je na řadě, umístí dva žetony různé barvy. Pokládáte je na volné políčko nebo do vrchol sloupečku žetonů. Pokud vytvoří linii stejné barvy, započítá si bod. Položením žetonu na sloupeček s alespoň dvěma žetony se spustí efekt pro danou barvu, takže můžete vytvořit i více linií v jednom tahu. Možností a kombinací je hodně. Vy chcete vybrat ten nejlepší tah pro vás, ale zároveň si musíte dávat pozor na to, abyste nepomáhali soupeři.

Efekty jednotlivých elementů:

  • červená (oheň) – spalte libovolný žeton v dosahu (vedle právě položeného žetonu)
  • modrá (voda) – vyměňte dva libovolné pilíře kdekoliv v síti (na herní ploše)
  • žlutá (vítr) – přemístěte libovolný žeton odkudkoliv ze sítě navrch jiného pilíře v dosahu
  • zelená (země) – zvolte pilíř v dosahu a buď v něm přemístěte spodní žeton nahoru, nebo celý pilíř otočte
  • fialová (éter) – vyberte libovolný žeton v dosahu, ale jiný než éter, a vezměte si ho do své zásoby

Hypergrid má jednoduchá pravidla, ale díky své dynamičnosti je náročný na hraní jako takové, protože poskytuje hodně možností a kombinací. Herní situace se neustále proměňuje. Je proto potřeba stále hru sledovat a zvažovat další postup i v tahu protihráče. Hra vyžaduje také prostorovou představivost, protože barevné žetony vytvářejí sloupečky a i jednoduchá změna může velmi proměnit situaci na desce. Hra tak přináší velkou výzvu, která oslovuje i hráče, kteří jinak abstraktní hry moc nevyhledávají.

 

Na hře je potřeba vyzdvihnout její zpracování, díky kterému vás zaujme vizuálně, ale především se výborně hraje. Herní plán je vyroben jako play mat, herní podložka, která se používá pro karetní hry. Je tmavý se světlými liniemi, takže jsou na něm barevné „pokerové“ žetony výborně vidět a dobře se berou do ruky. K tomu máte sadu průhledných kostek s vyznačenými barvami, které zamykají jednotlivé linie. Produkčně je tedy hra připravena špičkově. K dispozici jsou pravidla a přehledové karty ve čtyřech jazycích (čeština, angličtina, němčina, španělština).

Hypergrid je originální abstraktní hra, která stojí za vyzkoušení. Je to výzva, kterou nemůžete jen tak odmítnout. Doporučuji.

A až ke hře usednete, pusťte si také originální soundtrack, případně vás naladí před hrou (délka: 48:38 min.). Můžete si ho také stáhnout ve formátu mp3 (98 MB).


Související články:

Hypergrid v katalogu Hrajeme.cz:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář