Hrajeme.cz
O hrách a hraní

Ohlédnutí za Essenem 2017: Česká stopa (3. část)

Veletrh her SPIEL v Essenu představuje hry z celého světa. Své nezastupitelné místo zde ale mají i české hry a projekty. Těší mě, že se na veletrhu objevují již tradičně a především, že jsou vidět. Je to především díky velkému stánku Czech Games Edition (CGE) či stánku Czech Board Games (CBG). Když procházíte veletrhem narazíte na hry od CGE, nejčastěji na Krycí jména. Letos zde bylo ale více menších projektů, které se prezentovaly, Space Race, Hypergrid, RONE, Scavengers. O úspěchu českých týmů na turnaji EuropeMasters jste si mohli přečíst v první části Ohlédnutí za Essenem.


Czech Games Edition (CGE)

CGE má v Essenu již tradičně silné zastoupení a u jeho stánku je stále plno. Letos přivezlo novou strategickou hru Pulsar 2849 od Vládi Suchého. Další novinkou zde byly dvě párty hry That’s a Question!Krycí jména: Duet od Vládi Chvátila. K tomu měl v Essenu premiéru rozšiřující balíček ke hře Tash-Kalar.

Pulsar 2849 oproti na jaře testovanému prototypu získal kruhovou herní desku, ale došlo i dalším úpravám a vylepšením. Základem hry ale zůstal unikátní draft kostek a jejich využívání na akce. Hráči pomocí akcí prozkoumávají hvězdné systémy a rozvíjejí technologie.

Související článek:

 

 

Czech Board Games (CBG)

CBG mělo letos lepší místo než loni, u pravé strany haly 1, takže si k jeho stánku návštěvníci našli lépe cestu. Tentokrát si mohli vyzkoušet novou hru Útěk přes železnou oponu (Across the Iron Curtain). CBG ji připravilo ve spolupráci s Instytut Pamięci Narodowej. Hráči ve hře pomáhají fiktivním postavám v útěku z komunistických zemí na Západ. Je to kooperativní hra pro 1–6 hráčů.

 

 

RONE – Races of New Era

Karetní hra RONE vyšla v loňském roce a také měla v Essenu svůj stánek. Letos její autor Štěpán Šafařík představil v na veletrhu rozšíření Awaking a připravované druhé rozšíření New Forces, které bude obsahovat 5 upravených karet základní hry a 99 nových karet se dvěma novými klíčovými slovy (pomalý efekt a iniciativa).

Hra je zasazena do postapokalyptického světa, ve kterém zbylo jen málo použitelných zdrojů. Různé skupiny o ně svádí boje a vy jednu takovou skupinu vedete. V češtině RONE vydaly REXhry, takže si ji můžete dobře zahrát i u nás.

Související článek:

 

Štěpán Šafařík v Essenu 2017.

 

Space Race: The Card Game

V loňském roce tato karetní hra prošla úspěšnou kampaní na Kickstarteru. Jejími autory jsou Jan Soukal a Marek Loskot z Brna. Každý hráč v této hře vede svou vesmírnou agenturu, které mezi sebou soupeří o úspěch v dobývání vesmíru. Hra je určena pro 2–4 hráče. Karty vás hned zaujmou unikátní grafikou a ilustracemi, které vytvořil český výtvarník Dalibor „Max“ Krcha.

Související článek:

 

 

Hypergrid

Hypergrid byl v Essenu již loni, ve verzi prototypu. Letos již Opčík prezentoval hotovou hru. Vzhledem k tomu, že ji distribuuje Blackfire, mohli se s ní návštěvníci setkat i na jejich stánku. Opčík si ale připravil vlastní prezentaci na malém stánku v hale 8. Přestože byl zastrčen na vzdálenějším konci výstaviště, našlo si k němu cestu dostatek zájemců.

Připomeňme si, že Hypergrid je abstraktní hra pro dva hráče založená na piškvorkách. Ve hře je využito několik barev žetonů, které každý hráč vkládá na herní plochu a pomocí jejich zvláštních efektů s nimi manipuluje. Hra má proto svou dynamiku, protože situace na desce se neustále proměňuje a vy musíte hledat a vymýšlet možné kombinace a nejlepší řešení, které vás posune k vítězství.

Související článek:

 

Hypergrid v Essenu 2017.Opčík, autor hry, představuje Hypergrid v Essenu 2017.

 

Godforsaken Scavengers

Hned vedle Hypergridu měla svůj stánek karetní hra Godforsaken Scavengers, jejímiž autory jsou Tomáš Bachtík a Tomáš Felcman. Je hra zasazená do temného světa. Tomu odpovídá i černá barva karet, ilustrace a celková grafika. Hráči se společně snaží překonat nebezpečí několika oblastí a přežít. Hra obsahuje několik scénářů s různou mírou spolupráce mezi hráči.

Hra je v angličtině.

 

 

 

Notre Game – Scratch Wars

Ani letos nechyběla v Essenu společnost Notre Game. Letos zde prezentovala svou sběratelskou hru Scratch Wars. Standardně se v ní utkávají dva hráči, kteří mají svého jedinečného hrdinu a sadu zbraní v podobě kulatých karet, s jejichž pomocí se snaží přemoci soupeře. Unikátní je soubojový systém pomocí točítka.

Související článek:

 

 

Sorcerer

S hrou Sorcerer a jejím autorem Peterem Scholtzem jsme vás již seznámili. Právě probíhá kampaň na Kickstarteru. Je to velmi sympatický projekt, který stojí za podporu. Pod křídly White Wizard Games na něm pracoval převážně česko-slovenský tým. Jedná se o temnou karetní hru pro 2–4 hráče (primárně pro dva) zasazenou do viktoriánské Anglie. Hráči jako mocní čarodějové soupeří o území, která chtějí ovládnout.

Na veletrhu bylo na stánku White Wizard Games k dispozici několik plně hratelných prototypů s hotovou grafikou, takže si každý zájemce mohl hru vyzkoušet.

Související články:

 

Peter Scholtz v Essenu 2017.

 


Související články:

 

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář