Hrajeme.cz
Herní akce

Jak se na Festivalu fantazie připravuje herna


Jaký je Festival fantazie z pohledu organizátora, který právě teď probíhá v Chotěboři?

Můžete zde nalézt druhou největší deskohernu v ČR, pyšnící se 88 stoly pro deskové, společenské, karetní, kostkové i figurkové hry. V tomto článku se dozvíte, jak se taková deskoherna a festival připravuje.

Festival-fantazie-2016_buh_lokiPřípravy začínají šest dní před festivalem, v pátek večer. Organizátoři, většinou fanoušci deskových, počítačových, konzolových her, sci-fi a fantasy filmů, seriálů a jiné popkultury, se zúčastní školení o bezpečnosti práce a protipožární ochrany. Naposledy se v klidu vyspí a druhý den začíná příprava, trvající od rána do večera, při které je potřeba připravit několik festivalových budov.

FB_IMG_1467664750823

Deskoherna je umístěna v druhém patře sportovní haly v tělocvičně. Tu je třeba řádně upravit, aby nebyla stoly a židlemi poškozena. Takže poté, co dostaneme klíče od sportovní haly, začínáme do budovy nanášet, pokládat, žehlit a lepit koberce. (“Žehlení“ se naštěstí provádí na desku obráceným stolem, ne žehličkou 🙂 ) Pak nám už nic nebrání nanosit do deskoherny cca 109 stolů a cca 470 židliček.

Už víte, že deskoherna má 88 stolů. Další část jich je pro stánky deskoherních vydavatelství Albi, MindOK a REXhry, které zásobují deskohernu hrami na hraní i na prodej. Hry se zde dají pořídit s festivalovou slevou. Zbytek stolů je pro prodejce fantasy předmětů, prodejce placek a pro občerstvení. (Letos nově dostanete čepovanou kofolu a pivo přímo v deskoherně! 🙂 )

Festival-fantazie-2016_montovani_stoluPocit, že jste v tělocvičně, je potlačen sundáním basketbalových košů, posunutém sítí chránící zdi od míčů, schováním branek, laviček a rozvěšením bannerů na zdi. Stánky prodejců jsou postaveny z pořádných párty stanů, do kterých je přivedena elektřina a osvětlení.

Jak je tato proměna úspěšná, ilustruje tento příběh:
Nový organizátor, který léta jezdil na festival jako účastník vůbec nevěděl, že je deskoherna v tělocvičně. Poznal to, až letos na přípravách.

Deskohernu již několikátým rokem připravuje zkušený tým, takže ví, kam co má uklidit, kam co postavit. Proto je deskoherna hotova již druhý až třetí den příprav (podle počtu pomáhajících organizátorů). Následuje nejhorší část příprav. S postavenou deskohernou netrpělivě čekat, až uplyne posledních pár dní, než konečně přijedou deskoherní firmy s hrami a festival začne.

Mezitím je stále potřeba pomáhat na přípravách v jiných budovách, kde bude probíhat další program. Například další herny s videohrami, konzolemi a počítači. Také místnosti s přednáškami a besedami o populárních filmech a seriálech, stánky prodejců které prodávají různé předměty, suvenýry, trička a knihy pro návštěvníky. Velmi oblíbenou budovou festivalu je kino, kde se filmy promítají od rána do večera. Nesmíme zapomenout ani na budovy, které se upraví na spaní pro účastníky. Pro organizátory to znamená neustálé nošení koberců, stolů, židlí, počítačů, konzolí uklízení, připravování techniky pro přednáškové místnosti a tak dále…

Po šesti dnech příprav konečně přijíždějí deskoherní firmy a dodají to nejdůležitější – hry! Samozřejmě také promotéry, kteří je pomáhají vysvětlovat, organizují turnaje a představují nově vydané hry.

Komu by tohle všechno nestačilo, může na festivalu najít další pestrý program. Například Matfyz expo, Cosplay soutěž, tombolu a besedy se zahraničními hosty. Jmenovitě například:
Christopher „Teal’c“ Judge, kterého znáte zejména ze seriálu Stargate SG-1
Ian Beattie, známý zejména jako Ser Meryn Trant ze seriálu Hra o trůny.
Ty Olsson, znáte z The 100, Supernatural, Shattered, Defying Gravity, Battlestar Galactica…

Z Chotěboře vás zdraví autor článku Jan Šafra, po přípravách vyčerpaný organizátor. Cokoliv by vás zajímalo, článek komentujte a vesele vás zvu, ať si nenecháte Festival Fantazie ujít a přijeďte za námi.

Základní informace:

Kdy: 30. června – 10. července 2016
Kde: Chotěboř (program probíhá v kině, KD Junior, Sokolovně a ve Sportovní hale v Tyršově ulici)
Kdo: široká veřejnost, fanoušci a příznivci fantasy, sci-fi, her
Info: www.festivalfantazie.cz
Deskoherní turnaje: https://amber.festivalfantazie.cz/program_linie.php?linie=82
Promítáné filmy:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář