Hrajeme.cz
O hrách a hraní

Japonská strategická hra shogi

Hrajete šachy nebo vám šachy nic neříkají, ale máte rádi abstraktní strategie?

Japonská strategická hra shogi vás možná zaujme, ať jste první nebo druhý typ hráče. Shogi jsou totiž agresivnější variantou a zároveň nejsou tak monotónní jako šachy klasické.

Pravidla hry shogi přebírají základ z klasických šachů, ale jsou zde zásadní rozdíly v herních kamenech, které lze vylepšovat. Kameny tím dostávají nové vlastnosti a stávají se tak silnějšími. Také můžete zajaté kameny vracet zpět do hry jako své vlastní a posílit tím své vojsko. Zvrat ve hře může tedy nastat v podstatě kdykoliv.

Hra shogi není žádnou novinkou, je stará přes 1300 let a jako všechny varianty šachu se i shogi vyvinuly z první indické hry podobné šachům, přesněji z pozdějších čínských šachů. Dříve byly shogi určeny především pro císaře a generály japonských vojsk. Hra shogi měla v průběhu svého vývoje spousty odnoží a pravidla hry se postupem času měnila podle vývoje dějin v Japonsku. Jde tedy o hru značně provázanou s historií. V Japonsku je to nejrozšířenější a nejznámější hra spolu s hrou go.

Ačkoliv je hra velmi oblíbenou pro Japonce, v západním světě se obliby zatím nedostala a masově se nikdy nerozšířila. Příčina je jednoduchá, tradiční hra shogi má na hracích kamenech japonské značení, kterým západní civilizace nerozumí. Drtivá většina herních sad a naučné literatury využívá pouze tradiční japonské značení.

Filip a Pavlína ze Shogi.cz přišli s originálním řešením, kde spojili výhody mezinárodního značení se značením japonským. S takto značenou hrací sadou tedy nemá problém s hraním ani rodilý Japonec, který preferuje tradiční značení, ani naprostý laik, který hru vidí poprvé v životě. Také toto značení usnadňuje lepší orientaci v odborné literatuře a pozvolna hráče dokáže naučit značení pouze japonskému.

Filip a Pavlína aktuálně bojují se svojí verzí hry na Startovači (www.startovac.cz/projekty/shogi/), kde se snaží vybrat finanční prostředky na rozjetí velkovýroby. Pokud vás hra zaujala a chtěli by jste je podpořit, tak máte čas do 11. července 2014.

Autor příspěvku: RockPhill33

1 komentář

Připojte svůj komentář